הכינו את האקונומיקה: מנהלים ומורים יידרשו לנקות את בתי הספר

נראה כי הנחיות משרד החינוך לחטא כל מתקן שעמם באים במגע התלמידים, כולל ידיות הדלתות וחדרי השירותים, בתמיסת כלור, אקונומיקה או אלכוהול, לא מותירות ברירה לאנשי החינוך - מכיוון שצוותי הניקיון לא יוכלו לעמוד במשימה לבדם ■ מנהל בית ספר: "אין תקציב לזה, מצפים שנגלה 'יצירתיות'"

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
כיתה ריקה בבית ספר יסודי ברמת גן, בחודש שעבר
כיתה ריקה בבית ספר יסודי ברמת גן, בחודש שעברצילום: Oded Balilty / AP

הנחיות משרד החינוך לחיטוי והניקיון השוטף של בתי הספר, כדי להימנע מהידבקות בקורונה, ייאלצו את צוותי בתי הספר - כולל המורים והמנהלים - להשתתף במשימות החיטוי היומיומיות. בנוסף, על הרשויות המקומיות להספיק לבצע היום (שישי) או במהלך השבת ניקיון וחיטוי יסודי בכל בתי הספר - בלי להשתמש במתקני ריסוס או ערפול חומרי החיטוי - כדי להכין את בתי הספר לחזרה לשגרה החל מיום ראשון. לפי ההנחיות, על אנשי הצוות לחטא בסוף כל יום ובאופן שוטף במהלך יום הלימודים את כל המתקנים שעמם באים במגע התלמידים ואת כל המרחבים שבהם הם נמצאים - כולל ניקוי במים וסבון ולאחר מכן חיטוי ידיות הדלתות באקונומיקה או אלכוהול בריכוז גבוה.

כל מה שכדאי לדעת - הצטרפו לערוץ הטלגרם של TheMarker (להורדה - באנדרואידבאייפון)

עוד קובעות ההנחיות כי על המורים והמנהלים בבתי הספר לוודא שהתלמידים שומרים מרחק במהלך ארוחות הצהריים וההפסקות. בכיתות לא ניתן לשמור על מרחק בשל הצפיפות הרבה בכיתות הלימוד בישראל. 

בזמן שגרה, הרשויות המקומיות מעסיקות בכל בית ספר אב בית (שרת) שאחראי על התחזוקה והניקיון בבתי הספר. בנוסף, כל רשות מעסיקה חברת קבלן האחראית על ניקיון מוסדות החינוך. אבל ההנחיות החדשות לניקוי בית הספר קובעות כי יש לבצע חיטוי יסודי לכל המתקנים בבתי הספר - בהם מקלדות, שולחנות, ידיות דלתות ומסכים - לכל אורך היום. בבתי הספר אין מספיק אנשי ניקיון ותחזוקה שיוכלו לבצע את ההנחיות, במיוחד בבתי ספר גדולים, ויש צורך לתגבר את כוח האדם בחברות הקבלן האחראיות לשטיפה באופן משמעותי ובעלויות גבוהות.

כיוון שלא הוסדר תקציב לנושא, מנהלי בתי ספר יכולים להיעזר רק בצוות הקיים וכן בתקציב המכונה "ניהול עצמי", שמשמש לצרכים פדגוגיים לטובת תוכניות חינוכיות ושירותים לתלמידים, ובכל מקרה אינו גבוה מספיק כדי לעמוד בהנחיות. 

"דיברתי עם קבלן הניקיון של בית הספר על דרישות הניקיון של משרד החינוך בעקבות הקורונה. הוא אמר לי שאין בעיה למלא את ההוראות החדשות, רק שזה יעלה לי כפול ממה שעולה לי הניקיון לפני הקורונה", אומר מנשה לוי, מנהל תיכון מעיין שחר בעמק חפר ויו"ר התאגדות מנהלי בתי הספר. "מאיפה אביא סכומים כאלה? כשביררתי את הנושא מול משרד החינוך קיבלתי תשובה שמנוסחת בהתאם לנאומיו של מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב - 'מנהל בית ספר טוב שהוא מנהיג, צריך להיות מספיק יצירתי ולמצוא את הדרך לממש את ההוראות'".

בנוסף לחיטוי המתקנים, המנהלים נדרשים להציב פחים, מתקנים לחיטוי ידיים ותרשימים שיסבירו לתלמידים על אופן חיטוי הדייים ועטיית מסכות. עליהם לדאוג ש"מבנה המוסד, הציוד, המתקנים והחצר יהיו נקיים בכל עת".

ההנחיות מפרטות כיצד החיטוי צריך להתבצע. יש לחטא את המשטחים והאביזרים באמצעות אלכוהול בריכוז של 70% לפחות או תמיסת כלור. במידה ואין, ניתן להכין תמיסה המורכבת מ-40 מ"ל אקונומיקה ל-1 ליטר מים. לפני ביצוע החיטוי יש לנקות את המשטח המיועד באמצעות מים וסבון "על ידי ניגוב ושפשוף". לאחר מכן, יש לנגב את המשטחים בחומר החיטוי ולאפשר להם להתייבש באופן טבעי. 

בנוסף, עם כניסת התלמידים לבתי הספר יש להנחות אותם לשטוף ידיים לפני הכניסה לכיתה בבוקר, לאחר ארוחת בוקר ולאחר החזרה מההפסקות, וכן להקפיד על שטיפת ידיים "לעתים תכופות". כל תלמיד חייב לאכול רק בכיתת הלימוד הקבועה שלו, תוך הנחת מפית על השולחן שתזרק בתום הארוחה, או לוודא שההורים מכבסים את המפית בסוף כל יום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker