חוזרים לשגרה: כך יפעלו בתי הספר, המעונות וגני הילדים ללא הקפסולות - כל הפרטים

נתניהו אישר את פתיחת הלימודים החל מיום ראשון, באופן הדרגתי, בהתאם למוכנות של מנהלים וראשי רשויות מקומיות

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה נגד מתווה החזרה ללימודים בתל אביב, השבועצילום: תומר אפלבאום
ליאור דטל

משרד החינוך מבטל את שיטת הקפסולות: הלימודים צפויים להתחדש משבוע הבא באופן מלא בכל בתי הספר, כל המורים יחויבו לחזור ללימודים וכל התלמידים ילמדו - בחשיפה מלאה לכולם. המתווה יובא לאישור הממשלה היום בלילה, ובכך יבוטלו הלימודים בקבוצות קטנות ובגני הילדים. בנוסף, כל הילדים בגילי 3-0 יוחזרו למעונות. 

עדכון, 18:00: ראש הממשלה בנימין נתניהו אישר את פתיחת הלימודים החל מיום ראשון, באופן הדרגתי, בהתאם למוכנות של מנהלים וראשי רשויות מקומיות - ובמקומות שאינם מוקדי תחלואה.

ההחלטה שהתקבלה אינה מאפשרת שוב לרשויות המקומיות ולמנהלי בתי ספר, ולמורים להתכונן להנחיות החדשות והם ידרשו שוב לפתוח את הלימודים ביום ראשון ברגע האחרון. לשם כך, משרד החינוך הודיע כי ניתן יהיה לחזור לשגרה גם במהלך השבוע הבא באופן הדרגתי, בהתאם למוכנות של כל רשות. בלשכת ראש הממשלה דחפו לקיים את הדיון בנושא עוד היום כדי לאפשר לממשלה הנוכחית לקבל את ההחלטה על החזרה לשגרה ולא לממשלה הבאה.

לצד ההחלטה לפתוח את בתי הספר וגני הילדים והמעונות באופן מלא, הממשלה תאשר הקמת צוות שייערך להכנת מערכת החינוך לגל תחלואה נוסף של קורונה. כמו כן, הממשלה תדון בהצעה לפתוח את מערכת החינוך כניסוי ענק שיבדוק מה היקף התחלואה של התלמידים על סמך בדיקות שיבוצעו לגילוי נגיף קורונה לאחר יישום ההחלטה. לפי ההצעה, אם תתגלה תחלואה בקורונה באחת מהמסגרות החינוכיות, היא תיסגר באופן מלא או חלקי.

במשרד החינוך וברשויות המקומיות מעריכים כי החזרה ללימודים תתבצע ברוב היישובים במדינה בימים שלישי או רביעי, אך ייתכן שבתי ספר מסוימים יחדשו את הלימודים רק בשבוע שלאחר מכן. גורם נוסף בהחלטה שעלול ליצור אי סדר: כל בית ספר יוכל לקבל בעצמו את ההחלטה לגבי מועד החזרה לשגרה מלאה.

לפי המלצת הממשלה, בתי הספר וגני הילדים יפעלו באופן הבא:

■ הקפסולות יבוטלו, והכיתות יאוחדו. השמירה על המרחק של שני מטרים בין תלמידים למורים תבוטל, ותתקיים רק במהלך הפסקות אוכל. המנהלים הונחו לשמור על מרחק של שני מטרים בין התלמידים למורים באזורים שבהם ניתן לעשות זאת - אך לא ניתן לעשות זאת באף כיתת לימוד בישראל.

■ מוסדות חינוך בשכונות שבהן יש תחלואה גבוהה לא יחזרו בינתיים לשגרה מלאה, עד להערכת מצב שתתקיים ב-1 ביוני. 

■ בשאר בתי הספר, כל התלמידים יחזרו ללימודים - וכך גם כל התלמידים בגיל הרך במעונות של בני 3-0 - שעד כה איפשרו חזרה ללימודים של רק 70%-60% מהילדים. 

■ תלמידים כיתות ד' ומעלה יחויבו בעטיית מסכה בשיעורים. כל שאר התלמידים יחויבו לעטות את המסכות רק בהפסקות. בנוסף, המנהלים יתבקשו להוציא את התלמידים להפסקות בצורה מדורגת. ההורים ימשיכו להגיש הצהרות בריאות בכל בוקר. 

תלמידי כיתה י"א חוזרים ללימודים בתיכון בגבעתיים, בשבוע שעברצילום: מוטי מילרוד

■ מנהלי בתי הספר והגננות יחויבו לבציע חיטוי יסודי בסוף כל יום, כולל של כל המתקנים במוסד, וכן לדאוג לניקוי וחיטוי יסודי במהלך היום. 

במשרד החינוך גילו שהכיתות קטנות מדי

ההחלטה התקבלה הבוקר לנוכח סירובן של הרשויות המקומיות לפתוח את הלימודים ביום ראשון, ולאחר שבניגוד למתווים שפירסם המשרד במהלך השבוע, התגלה כי לא ניתן לחדש את הלימודים עבור כיתות ד'-ו' במתווה הקפסולות.

השרים דחו את בקשת משרד הבריאות להמתין לכתיבת מתווה מסודר לחזרה ללימודים, כדי לאפשר חזרה מסודרת תוך הנחיות ברורות למורים ולמנהלים. בנוסף, המשרד ביקש כאמור לא לפתוח את הלימודים בצורה מלאה ביישובים ובשכונות עם תחלואה גבוהה והוחלט לדון על כך בישיבת הממשלה שתתקיים הלילה. עם זאת, יש לציין כי עד כה הלימודים נפתחו בכל המגזרים והשכונות ללא מתווה מסודר, ללא הנחיות למורים בסיכון, וללא הנחיות לגבי פתיחת מוסדות חינוך באזורים עם תחלואה גבוהה. 

בנוסף, במערכת החינוך הופתעו בשבועיים האחרונים מהתנהלות הסתדרות המורים - שאיפשרה את החזרה ללימודים למרות הסיכון לחשיפה לקורונה של המורים. במהלך השבועיים האחרונים ההסתדרות לא התנגדה להצעות המשרד הכוללות חיוב של החזרה לעבודה של מורים בסיכון או שבני משפחותיהם בסיכון, ולאחר מכן לא התנגדה להצעות הכוללות הגדלה של מספר שעות העבודה של המורים, חשיפה של המורים לקבוצות רבות יותר ועוד. לכן, במערכת מניחים כי ההסתדרות לא תתנגד גם לחשיפה מלאה של המורים לכל התלמידים. 

ההחלטה התקבלה מכמה סיבות מרכזיות: במשרד החינוך הבינו לפתע שלא ניתן לעמוד במתווים שהם מפרסמים מאחר שהם אינם תואמים לגודל הכיתות הפועלות במערכת ולהיקף העבודה במשרה מלאה של המורים. המתווה של המשרד קבע כי יש לקיים לימודים בכיתות של 150 מ"ר בעוד שגודל הכיתות הוא 49 מ"ר, וכן קבע כי על המורים לעבוד כ-55 שעות בשבוע בעוד שמשרה מלאה של מורה מסתכמת ב-36 שעות שבועיות. 

בנוסף, משרד החינוך הכשיל את מודל הקפסולות לאחר שאיפשר לבתי הספר לערבב בין התלמידים בכל הקבוצות אתמול, ולאחר שקבע כי כל מורה יכולה להיחשף בכל מקרה לעד שש קבוצות - כלומר לעד 120 תלמידים בכל יום - הנחיה שמייתרת את השימוש בקפסולות. במצב כזה, אין יתרון ללימודים בקפסולות - מאחר שאם תלמיד או מורה ייחשף לקורונה יהיה צורך לבודד מספר גדול של תלמידים, ולא רק קפסולה אחת של כ-20 תלמידים. עם זאת, הלימודים בקבוצות סייעו למורים להשלים פערים ולהעניק יחס אישי לתלמידים. 

הסיבה הנוספת לפתיחת הלימודים באופן מלא טמונה בכך שלמפעילי הצהרונים לא היה כדאי כלכלית לפתוח את הצהרון בקבוצות קטנות ובקפסולות. בנוסף, פתיחתם של כל בתי הספר וגני הילדים תאפשר לכל ההורים לחזור לעבודה. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker