ליאור דטל

הרשויות המקומיות והמועצות האזוריות הודיעו היום (ג') כי לא יחדשו את הלימודים עבור כיתות ד'-י', עד שמשרדי החינוך והבריאות לא ישתפו אותן בהליך החזרה לבתי הספר. בנוסף, הלימודים לא ייפתחו עד שיינתנו שלושה ימי הכנה לפחות לפתיחה מחודשת של הכיתות - ורק לאחר העברת התקציבים הדרושים לכך. ראשי הרשויות אף דורשים כי הממשלה תאפשר לכל רשות לקבוע הנחיות משלה בנוגע לחזרה.

מוקדם יותר הודיעו 16 רשויות מקומיות, המאוגדות בפורום ה-15 - פורום הרשויות המקומיות העצמאיות - כי לא יחדשו את הלימודים עד הודעה חדשה. בפורום מאוגדות תל אביב, ראשון לציון, פתח תקווה, אשדוד, נתניה, חולון, רמת גן, רחובות, חדרה, כפר סבא, רעננה, הרצליה, גבעתיים, חיפה ובאר שבע. להודעה הצטרפה רמת השרון, הנמצאת בפורום על תקן משקיפה. 

ראשי המועצות האזוריות ושאר הרשויות המקומיות סיפקו הצהרה דומה זמן קצר לאחר מכן. בשלטון המקומי הביעו תסכול על האופן שבו נפתחה מערכת החינוך, ועל כך שההוראות לפתיחת בתי הספר נשלחו ברגע האחרון - או רק לאחר חידוש הלימודים. סיבה נוספת לתסכול נובעת מכך שהתקציבים המאפשרים את חידוש הלימודים הועברו ימים ארוכים לאחר חידושם.

בפורום ה-15 מסרו כי "אנו קוראים לממשלה להפסיק את עיסוקה התכוף בקידום מתווים שונים ומשונים, ולשבת עמנו ולגבש תוכנית מסודרת להפעלה מלאה של מערכת החינוך והחזרתה לשגרת עבודה רגילה ככל האפשר, תוך צמצום המגבלות הקיימות".

כיתה בתל אביב לקראת החזרה לשגרהצילום: Sebastian Scheiner/אי־פי

לפי המתווה של משרד החינוך, כל המורים, כולל אלה שבקבוצות סיכון, יחויבו להגיע ללימודים החל ביום ראשון הקרוב - אך התלמידים יחזרו ללימודים רק ליום אחד בשבוע, או לימים בודדים. תלמידי כיתות ד'-ו' ילמדו בימי שישי או בשעות בודדות שייפרשו על פני כמה ימים במהלך השבוע. הלימודים יתקיימו לאחר 13:30, כשתלמידי כיתות א'-ג' יסיימו את הלימודים. מוריהם יידרשו ללמד את כלל התלמידים. תלמידי כיתות ז'-י' יחזרו ליומיים או שלושה בשבוע, בהתאם לסוג בית הספר.

בהנהגת ההורים הארצית, שמאגדת את ועדי ההורים בישראל, קראו להורים לא לשתף פעולה עם המתווה כל עוד הוא כולל את מודל הקפסולות ויום לימודים בודד בשבוע.

ארגון מנהיגים, שמעוניין להפוך לארגון שמייצג את מנהלי בתי הספר, מסר אתמול כי "התנהלות מערכת החינוך מנותקת מצרכי השטח באופן שאינו מתקבל על הדעת ומעמידה את מנהלות ומנהלי בתי הספר בסיטואציה בלתי אפשרית. אנו מצהירים כי מועד ואופן החזרה ללימודים יתבצע אך ורק בהתאם לשיקול הדעת של מנהלי בתי הספר ובתמיכת הרשויות המקומיות. פרסום ההנחיות יוצר בוקה ומבולקה בקרב אלפי אנשי חינוך. אנו קוראים לכבד את מנהלות ומנהלי בתי הספר. הנכם מחויבים לעשות זאת עבור ילדי ישראל".

ראש העיר רמת גן, כרמל שאמה הכהן, אמר כי הציע לראשי הרשויות לא לפתוח את הלימודים. "זה נראה כמו מתווה שכל מטרתו היא להתיש ולייאש את ההורים ולפגוע באמון הציבור, שאינו מבין מה מנחיתים עליו", אמר שאמה, "זה משחק סודוקו שהציבו בפני ההורים. אף אחד לא מבין אותו. יש עוד זמן לתקן ולשפר את המתווה".

ראש העיר ר"ג, כרמל שאמה הכהןצילום: אילן אסייג

ראש העיר גבעתיים, רן קוניק, הוסיף כי בכוונתו לפנות ליו"ר מרכז השלטון המקומי כדי להוביל להחלטה שלא להחזיר את בתי הספר לפעילות, אלא עד אשר ניתן יהיה ללמד בשגרה. "לא יום בשבוע, לא בקפסולה ולא ברוטציות. זה צריך להיות הכל או כלום".

יו"ר מרכז השלטון המקומי וראש העיר מודיעין, חיים ביבס, אמר כי "המתווה מנותק מהמציאות. לא ייתכן שתלמידים יגיעו ליום אחד בשבוע ואחרים יגיעו ליומיים. או שפותחים את כל מערכת החינוך או שלא פותחים בכלל. לא מקבלים החלטות מתוך פחד, אלא על בסיס נתונים וחשיבה על טובת הכלל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker