תלמידי כיתות ד'-י' חוזרים לבתי הספר: מי יגיע פעם בשבוע ומי יומיים-שלושה?

לפי המתווה החדש, בכיתות י' יחזרו ל-10 ימי לימוד בלבד, ד'-ו' ל-8 ימי לימוד ובחטיבות הביניים יחזרו לכ-30 ימי לימודים ■ מורי ד'-ו' ילמדו גם את כיתות א'-ג' ■ כל 180 אלף המורים יחוייבו להגיע לבתי הספר - גם מי שבסיכון או מי שבני משפחתו בסיכון

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תלמידות חטיבת ביניים בכפר סבא. למצולמות אין קשר לנאמרצילום: עזרא לוי
ליאור דטל

משרד הבריאות אישר את חידוש הלימודים עבור כל שכבות הגיל שנותרו בבתיהם: תלמידי כיתות ד׳-י' יחזרו ללימודים ביום ראשון הקרוב ללימודים במשך כמה ימים בשבוע. לפי הנחיות של משרד החינוך וללא התנגדות הסתדרות המורים, כל 180 אלף המורים המלמדים בישראל חייבים להגיע ללימודים - גם מורים בסיכון או שבני משפחתם נמצאים בסיכון - אחרת ייקנסו במאות שקלים בכל יום. בנוסף, למורים לא ניתנה אפשרות לצאת לחופשה ללא תשלום.

בכך, כל תלמידי ישראל - כ-1.8 מיליון תלמידים - יחזרו ללימודים: חלקם ילמדו יום בשבוע, חלקם 3-1 ימים בשבוע, וחלקם 5 ימים בשבוע.

לפי המתווה החדש, במידה שהחופש הגדול לא יקוצר - תלמידי כיתה י' יחזרו ל-10 ימי לימוד בלבד, תלמידי כיתות ד'-ו' יחזרו ל-8 ימי לימוד בלבד (אך ייתכן ששעות הלימוד של כל יום יפוצלו לכמה ימים נוספים בשעות הצהריים) ואילו  תלמידי חטיבות הביניים יחזרו לכ-30 ימי לימוד.

תלמידי כיתות ד'-ו' ילמדו יום אחד בלבד בשבוע - או בשעות הצהריים, לאחר שתלמידי כיתות א'-ג' יסיימו את הלימודים. הם יפוצלו לשתי קבוצות של עד 20 תלמידים בקבוצה - מאחר שבכיתות אלה לומדים עד 40 תלמידים בכיתה. הלימודים יתקיימו במסגרת ההנחיות הקיימות בבתי הספר, וללא מסכות.

לפי הנחיות המשרד, צוות המורים שלהם ילמד בשעות הבוקר את תלמידי כיתות א'-ג' במשך חמש שעות ביום, ולאחר מכן ילמדו את כיתות ד׳-ו׳. לבתי הספר ניתנה אפשרות נוספת - לפתוח את בתי הספר עבור תלמידים ד׳-ו׳ בימי שישי למשך 5-6 שעות. 

גם כיתות י' יחזרו ללימודים ביום ראשון הקרוב במתכונת של יומיים בשבוע, לפי החלטת הרשויות המקומיות ומנהלי בתי הספר. בשאר כיתות התיכון - י"א וי"ב - הלימודים מתקיימים על פני 6 שעות בשבוע בלבד (במשך יום אחד או על פני כמה ימים). 

קודם לכן, פרסם המשרד את המתווה להפעלת חטיבות הביניים. כך שכ-450 אלף תלמידים נוספים בכיתות ז'-ט' יחזרו ללימודים של 2-3 ימים בשבוע. הלימודים יתקיימו בקבוצות של עד 20 תלמידים בקבוצה, מכיוון שגודל הכיתה בחטיבות הביניים הוא עד 40 תלמידים.

אם הלימודים יתקיימו במתכונת כזאת עד לחופש הגדול, תלמידי חטיבות הביניים ילמדו כ-30 ימי לימודים עד סוף השנה.

לפי הסיכום עם משרד הבריאות, הלימודים בחטיבות הביניים יתקיימו ללא מסיכות. מספר ימי הלימוד בשבוע יהיו בהתאם לסוג המוסד - בחטיבות ביניים עצמאיות - כאלה שפועלות באופן עצמאי בכיתות ז'-ט' - הלימודים יתקיימו במשך 3 ימים בשבוע. בחטיבות הלא עצמאיות - כאלה שפועלות בבתי ספר שש-שנתיים - הלימודים יתקיימו במשך יומיים בשבוע בלבד. 

לפי התוכניות שהמשרד פירסם עד כה, תלמידי הגנים לומדים שלושה ימים בשבוע ברוטציה, תלמידי כיתות א'-ג' לומדים חמישה ימים בשבוע, חמש שעות בכל יום, תלמידי כיתה ד'-ו' ילמדו יום בשבוע, תלמידי החטיבות ילמדו 2-3 ימים בשבוע, ואילו תלמידי התיכון לומדים רק עד 6 שעות בשבוע, בימים שונים.

החופש הגדול בחטיבת הביניים יחל השנה ב-13-12ביולי (המועד לא נקבע סופית), בעקבות הסיכום עם הסתדרות המורים. המו"מ לקיצור נוסף בחופש הגדול תקוע - בגלל התנגדות הסתדרות המורים, וכן מכיוון שמשרד החינוך מסרב ליישם את החלטת הממשלה שתאפשר לקצר אותו בכמה ימים נוספים. הסתדרות המורים אף חזרה בה מהבקשה להתנדב לעבודה בחופש ל"ג בעומר, רק מכיוון שקיבלה מכתב ממשרד האוצר המברך אותה על הקריאה להתנדב, ובו היא מתבקשת לקיים מו"מ על החופש הגדול בהתאם להחלטת הממשלה. תשעת ימי הלימודים שנוספו בחודש יולי בחטיבות הביניים הן פיצוי עבור חלק מימי ההשבתה של חודש מארס בלבד, ואינם כוללים את הפיצוי על ימי הלימוד של החודשים אפריל ומאי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker