מינימום ארבעה ילדים: הצהרונים ייפתחו רק אם יהיה ביקוש מצד ההורים

משרד החינוך הודיע כי הצהרונים יחזרו לפעילות בימים הקרובים אך לא בישר זאת למפעילי הצהרונים, העובדים בחל"ת והקול הקורא עדיין לא פורסם ■ הפערים מובילים לבלבול בקרב המפעילים וההורים, אך ככל הנראה פעילותם תתחדש עד תחילת שבוע הבא

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צהרון
ילדים בצהרון. למצולמים אין קשר לנאמר בכתבהצילום: תומר אפלבאום / באו באו

הצהרונים ייפתחו לאחר ל"ג בעומר או בתחילת שבוע הבא אך במתכונת מצומצמת. לפי ההנחיות שהועברו למפעילי הצהרונים, יש לפתוח אותם רק אם יהיה ביקוש מצד הורים - אחרת לא ניתן להפעיל את הצהרונים. מההנחיות שנשלחו למפעילים עולה כי יהיה ניתן לפתוח את הצהרון בכיתות א'-ב' רק אם יותר משבעה ילדים יירשמו אליו, בגני הילדים יש צורך בלפחות ארבעה ילדים רשומים. 

משרד החינוך הודיע היום (א') על הפעלת הצהרונים בימים הקרובים, אך משיחות עם מפעילי צהרונים עולה כי הקול הקורא להפעלת הצהרונים עדיין לא פורסם, וכי עובדי הצהרונים נמצאים עדיין בחופשה או בחופשה ללא תשלום. לפי גורמים במערכת החינוך, הקול הקורא להפעלת הצהרונים יפורסם רק מחר או מחרתיים, כך שהצהרונים יוכלו לחזור לפעילות לקראת סוף השבוע או בתחילת השבוע הבא. 

לדברי מפעילת צהרונים בדרום הארץ "משרד החינוך שלח מסרון להורים שהצהרונים חוזרים, ולנו המפעילים לא פירסמו את הקול הקורא. איך המדינה הזאת עובדת? זה הזוי. מחר יפרסמו את הקול הקורא, אני אראה כמה כסף אני אפסיד, מה גודל הפיצוי מהמדינה ואם בכלל משתלם לי לפתוח. אין לי בכלל עובדים כי כולם עדיין בחופשה ללא תשלום. פשוט חלם. לא אצליח לפתוח את הצהרונים לפני יום ראשון". 

הצהרונים מספקים מסגרת נוספת לתלמידי הגנים ובתי הספר עד לשעות אחר הצהריים ומאפשרים להורים לצאת לעבודה. במסגרת המתווה לחזרה ללימודים, ביום שישי בצהריים הגיע משרד האוצר לסיכום עם הרשויות המקומיות על תקצוב הצהרונים ב-250 מיליון שקל נוספים - כדי להפעיל אותם בגני הילדים ובכיתות א'-ב' - במסגרת הנחיות משרד הבריאות

הצהרונים בבתי הספר היסודיים יפעלו בימים ראשון עד חמישי, ובגנים הם יאפשרו מסגרת של שלושה ימים בשבוע, בהתאם למתווה ההפעלה של גני הילדים. 

עם זאת, ההודעות על החזרה לעבודת הצהרונים יוצרות גם הן בלבול בקרב הורים - לאחר שהוחלט כי הצהרונים לא יפעלו בכל יום שבו ילדיהם יהיו בגן. כך למשל, באחת הערים הגדולות במרכז הארץ הודיעו להורים כי הצהרונים יפעלו במתכונת הבאה: הצהרונים יפעלו בגני הילדים בשתי קבוצות של 18 תלמידים ואילו בבתי הספר בקבוצות של עד 17 תלמידים. הצהרונים יכללו ארוחת צהריים.

ואולם לא לכל הילדים יהיה מקום בצהרון. בדומה למתווה שהביא לפתיחת המעונות, שלפיו רק 70%-60% מהילדים יכולים לחזור ללימודים במעונות, כך גם במתווה הצהרונים יהיה מקום רק לחלק מהילדים.

לפי המתווה שנשלח לרשויות המקומיות ולמפעילי הצהרונים, ניתן יהיה להפעיל צהרון רק במידה שיירשמו אליו יותר משבעה ילדים ויהיה מקום רק ל-17 ילדים. כלומר - רק ל-50% מהילדים בכל כיתה. פתיחת קבוצה נוספת מותנית בכך שנרשמו אליה יותר משבעה ילדים וגם עד 17 ילדים בלבד, כך שבמידה שלצהרון נרשמו 23 ילדים - יהיה מקום רק ל-17 הילדים הראשונים שנרשמו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker