מהפכה באקדמיה? תוכנית לביטול הפסיכומטרי והלוואות בערבות מדינה לסטודנטים

ההצעה הוגשה על ידי המשרד לשוויון חברתי כחלק משורת הצעות שהוא מעוניין לקדם במועצה לביטחון לאומי ■ יו"ר התאחדות הסטודנטים: "דור שלם של סטודנטים שהמשבר הכה בהם ייאלץ לוותר על לימודיו, למשכן את עתידו ולאפסן את חלומותיו לטובת סגירת חובות"

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סטודנטים באוניברסיטת תל אביב ב-2019
ליאור דטל

המועצה לביטחון לאומי תדון השבוע בהצעת המשרד לשוויון חברתי לבטל את המבחן הפסיכומטרי ככלי קבלה עיקרי למוסדות ההשכלה הגבוהה, וכן בהצעה להקים קרן מלגות לסיוע לסטודנטים שמצבם הכלכלי נפגע, ובמתן הלוואות בערבות מדינה ובריבית נמוכה לסטודנטים, לצעירים ולמשפחות צעירות.

את ההצעה לדיון הגיש המשרד לשוויון חברתי, כחלק משורת הצעות שהוא מעוניין לקדם במועצה לביטחון לאומי. זו דנה באסטרטגיות השונות של משרדי הממשלה לחזרה לשגרה. המתווה של המשרד מתייחס בעיקר לסיוע לצעירים, לסטודנטים ולמשפחות צעירות. "אוכלוסיית הצעירים מהווה משאב עתיר פוטנציאל שעל המדינה לסייע במימושו", נכתב בהצעה, "וההשלכות של משבר הקורונה עלולות להיות הרסניות וארוכות טווח, במיוחד עבור צעירים שנמצאים בשלבים ראשונים של הקמת המשפחה, רכישת השכלה וניסיון להשתלב בשוק התעסוקה".

ההמלצות כוללות הקמה של קרן למתן מענקים ומלגות לסטודנטים שפוטרו מעבודתם ואינם זכאים לדמי אבטלה (או שזכאים לדמי אבטלה נמוכים) ולסטודנטים עם ילדים. לצד זה, המשרד ממליץ לסייע באמצעו ת הלוואות בערבות מדינה ובתנאים נוחים לסטודנטים, במתכונת דומה לזו של ההלוואות המוצעות לבעלי עסקים קטנים. כמו כן, המשרד קורא לתמוך בסטודנטים שמתנדבים על ידי חיזוק והרחבת מערך המלגות שניתן לסטודנטים בתמורה להתנדבות בקהילה והמשך הפיתוח של כפרי הסטודנטים. המשרד מציע למועצה להשכלה גבוהה להמשיך בלמידה מרחוק לטובת סטודנטים שיתקשו להגיע לקמפוסים, ולהפעיל בד בבד  מערך של שיעורי תגבור בקבוצות קטנות.

גילה גמליאלצילום: תומר אפלבאום

במסגרת ההמלצות הנוגעות להשכלה הגבוהה, מקדם המשרד את ההצעה לביטול חובת הפסיכומטרי ככלי המרכזי לקבלה לאוניברסיטאות וגיבוש תוכנית שתאפשר קבלה על סמך מדדים אחרים.

ההצעה לבטל את המבחן הפסיכומטרי עולה בכל כמה שנים, לאור הביקורת על כך שהוא מהווה חסם מרכזי לקבלתם ללימודים של מועמדים מאוכלוסיות מוחלשות ומקנה יתרון לא הוגן לסטודנטים מהשכבות המבוססות. נוסף על כך, המבחן מעודד תעשייה של מכוני הכנה בעלות של אלפי שקלים לקורס. בשנים האחרונות פתחו האוניברסיטאות והמכללות מסלולי קבלה חלופיים, אך רק חלק קטן מהסטודנטים יכול להתקבל באמצעותם ללימודים.

לפי ההמלצות של המשרד, יש להציע מסלולי קבלה נוספים לצד הפסיכומטרי, המבוססים על "עקרון שוויון הזדמנויות". לפי ההצעה, בכל מוסד יוצע מסלול קבלה על סמך ציוני בגרות בלבד, שיאפשר לכולם להתחיל ללמוד את קורסי הבסיס. במסגרת מסלול כזה, הציונים בקורסי המבוא, או לחלופין מבחן ייעודי לתחום הלימוד המבוקש, יהיו תנאי להמשך הלימודים במוסד.

"הסטודנטים נותרו מאחור"

ביום חמישי הפגינו סטודנטים בהובלת התאחדות הסטודנטים מול בניין המועצה להשכלה גבוהה בירושלים, במחאה על כך שאף שחלקם יצאו לחופשה ללא תשלום או פוטרו, עליהם להמשיך לשלם את שכר הלימוד למוסדות ההשכלה הגבוהה (שבחודשיים האחרונים עברו למתווה של למידה מרחוק).

שלומי יחיאב, יו"ר התאחדות הסטודנטים אמר בהפגנה: ״דור שלם של סטודנטים שהמשבר הכה בהם לא חשב פעמיים והתנדב למען קשישים ונזקקים, אך בימים אלה, כשהמשק מתחיל להיפתח והשגרה כבר מעבר לפינה, הסטודנטים מגלים שהשאירו אותם מאחור. זהו דור אבוד שייאלץ לוותר על לימודיו, למשכן את עתידו ולאפסן את חלומותיו לטובת סגירת חובות. אנו קוראים למקבלי ההחלטות להתעורר ולהתעשת לפני שיהיה מאוחר מדי״.

לפי נתוני התאחדות הסטודנטים, מתוך כ-85% סטודנטים שעבדו לפני משבר הקורונה, כ-45% יצאו לחופשה ללא תשלום. כאמור, חלקם אינם זכאים לדמי אבטלה כלל, ואחרים זכאים לדמי אבטלה נמוכים. יותר מ-90% מהסטודנטים דיווחו כי נפגעו כלכלית ממשבר הקורונה. גם במשרד לשוויון חברתי ערים לכך שהמשבר עלול לגרום לסטודנטים צעירים שמצבם הכספי הורע לנשור מהלימודים.

התוכנית כוללת גם המלצות לעידוד תעסוקה אצל צעירים. בין היתר, מדובר ביצירת מסלולי תעסוקה לצעירים מיד עם סיום הלימודים לתואר, בעדכון רשימת העיסוקים לצורך קבלת מענק עבור עבודה מעודפת לחיילים משוחררים, בגיבוש תוכנית שתאפשר לצעירים לעבוד במשרות זמניות או מתחילות בתחומים נדרשים כמו סיעוד וחקלאות, בבניית מאגר של משרות זמניות לצעירים ובמתן אפשרות למשוך את כספי הפיקדון בכפוף לייעוץ פיננסי. כמו כן, המשרד מציע לסבסד ייעוץ פיננסי להורים צעירים, לסטודנטים ולחיילים משוחררים.

השרה לשוויון חברתי, גילה גמליאל, הוסיפה: "סטודנטים, הורים צעירים וקבוצות נוספות זקוקים לסיוע ממדינת ישראל. אני מובילה את התוכנית האסטרטגית מול המל״ל ומשרדי הממשלה, כדי לוודא שאף אחד לא נשאר מאחור".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker