מסתמן: החופש הגדול לא יקוצר - ולמשרד החינוך אין תקציב להפעלת קייטנות

העלות של הפעלת הקייטנה מסתכמת בכ-900 מיליון שקל בשנה, ומאחר שמשרד החינוך פועל ללא תקציב ל-2020 - אין לו את הכסף הדרוש להפעלת הקייטנות ■ במשרד האוצר עדיין דוחפים למיצוי המו"מ עם המורים לקיצור החופש הגדול

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קייטנות קיץ
קייטנות קיץצילום: דודו בכר

שר החינוך, רפי פרץ, הודיע כמה פעמים בימים האחרונים כי הוא אינו תומך בקיצור נוסף של החופש הגדול, וכי במקום זאת הוא מעדיף לסייע להורים לשוב לעבודה על ידי הפעלת קייטנות בבתי הספר וגני הילדים למשך שלושה שבועות ביולי, ואולי אף באוגוסט. 

הבעיה היא שהעלות של הקייטנות מסתכמות ב-900-800 מיליון שקל לפי ההערכות, ולמשרד החינוך אין את התקציב הדרוש לשם כך. בנוסף, משרד החינוך אינו פועל כדי ליישם את החלטת הממשלה לקיצור החופש הגדול, שהיתה כרוכה בצמצום משמעותי של שעות הלמידה מרחוק באפריל ומאי. 

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

עם החזרה ללימודים של חלק מהמעונות וגני הילדים בשבוע הבא, המדינה תחל בהליך הדרגתי של חזרה ללימודים, שיאפשר להורים לחזור לעבודה. מאחר שהחזרה ללימודים נתקלת בקשיים, יחלוף זמן רב עד לחזרה מלאה לשגרה בבתי הספר. גני הילדים יפעלו במתכונת חלקית, ואילו תלמידי כיתות ד'-י' יחזרו ללימודים רק לקראת סוף החודש או ב-1 ביוני.

לפיכך, עד שבתי הספר וגני הילדים יחזרו לשגרת לימודים מלאה, לא יישאר זמן רב להשלמת הפערים החינוכיים וההתפתחותיים שהתלמידים צברו. מעבר לכך, להורים לא יישאר זמן רב לחזור לתעסוקה מלאה - מכיוון שהחופש הגדול בתיכונים יתחיל ב-20 ביוני, ואילו החופש הגדול בבתי הספר היסודיים וחטיבות הביניים צפוי להתחיל ב-13 ביולי (לאחר קיצור של 9 ימים עליהם סוכם במהלך מארס). 

שר החינוך רפי פרץ
שר החינוך רפי פרץצילום: אילן אסייג

המשמעות היא שתלמידי כיתה י' יחזרו רק ל-14 ימי לימוד, תלמידי כיתות ד'-ו' יחזרו גם הם לתקופה קצובה במיוחד. תלמידי הגנים, ילמדו במתכונת של שלושה ימים בשבוע עד לחזרה לשגרה מלאה, ויצאו גם כן לחופשה ביולי. 

משרדי האוצר והחינוך הגיעו במארס לסיכום מול הסתדרות המורים על קיצור החופש הגדול ב-9 ימים בלבד, אך הסיכום הזה מתייחס רק לאובדן ימי הלימוד במארס, ולא לאלה שאבדו באפריל ומאי. לפי ההחלטה שהתקבלה בממשלה, הלמידה מרחוק מתנהלת בהיקף של עד חצי משרה ובשכר מלא למורים, כדי שהם יוכלו להחזיר את שאר המשרה במהלך החופש הגדול - אך עד היום משרד החינוך לא הנחה את המורים לפעול לפי ההחלטה. 

במשרד החינוך תומכים במתווה אחר שיסייע להורים לחזור לעבודה. בכל שנה משרד החינוך מפעיל קייטנות למשך שלושה שבועות בכיתות א'-ג', במימון המדינה ובתוספת תשלום של ההורים (הורים ביישובים חלשים לא משלמים על עלות הקייטנה). העלות של הפעלת הקייטנה מסתכמת בכ-400 מיליון שקל בשנה, אך בגלל שמשרד החינוך פועל ללא תקציב ל-2020, אין לו את הכסף הדרוש להפעלת הקייטנות. בנוסף, המשרד שואף להרחיב את הקייטנות גם עבור ילדי הגן, כך שיש צורך לפחות בהכפלת התקציב. 

מנגד, במשרד האוצר תומכים במיצוי ההליכים לקיצור החופש הגדול לפי החלטת הממשלה, על ידי מו"מ עם המורים. בשלב זה ההליך תקוע, ובשני המשרדים מתכננים לדון בנושא לאחר סיום החזרת בתי הספר וגני הילדים לשגרה. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker