משרד הבריאות אישר: אפשר לחזור היום ללימודים באוניברסיטאות ובמכללות

הפעילות במערכת ההשכלה הגבוהה תוגבל רק למעבדות וסדנאות מעשיות בקבוצות של עד 15 אנשים ■ על הסטודנטים ואנשי הצוות להגיע רק אחרי בדיקות חום בביתם, ולאחר שהצהירו כי אינם חולים - ועליהם לעטות מסכות למשך כל שעות הפעילות

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
האוניברסיטה העבריתצילום: אוליבייה פיטוסי
ליאור דטל

משרד הבריאות אישר את המתווה לפתחית המכללות והאוניברסיטאות, תחת הגבלות. האישור מאפשר לחזור ללימודים כבר היום (ד'). 

הפעילות באוניברסיטאות ובמכללות תוגבל רק לפעילות במעבדות וסדנאות מעשיות בקבוצות קטנות של עד 15 אנשים. רק במקרים חריגים ומיוחדים - כמו סיוע לאוכלוסוית ייחודיות, בעלי מוגבלויות או לקויי למידה, או במקרה שמדובר בשיעור שלא ניתן לקיים באופן מקוון - ניתן יהיה לקיים שיעורים, אך במגבלות של עד 3 אנשים. בנוסף, ניתן יהיה לקיים שיעורי תגבור לקראת המבחנים של סמסטר ב׳ בקבוצות קטנות. ההנחיות קובעות כי יש לשמור על מרחק של 2 מטרים לכל אורך שעות הפעילות, פרט למקרים בהם ההנחיה אינה אפשרית, כמו למשל בלימודי רפואה. 

לפי ההנחיות, על הסטודנטים ואנשי הצוות להגיע למוסדות רק אחרי בדיקות חום בביתם, ולאחר שהצהירו כי אינם חולים, ועליהם לעטות מסיכות למשך כל שעות הפעילות במוסדות. 

כמו כן, במועצה להשכלה גבוהה העבירו לאוניברסיטאות ולמכללות הנחיות לגבי קיום בחינות סוף הסמסטר: קיום הבחינות יתאפשר רק לאחר מדידת חום לנבחנים, הסטודנטים יידרשו לחטא את ידיהם בחומר חיטוי שיוצב בכניסה לכל כיתה, ומספר הנבחנים בכל כיתה יוגבל ל-50-15 נבחנים ואנשי צוות בכיתה, בהתאם לגודלה (עד 15 נבחנים בכיתות ששטחן קטן מ-60 מ״ר, ועד 50 נבחנים בכיתות ששטחן עד 150 מ״ר). במקרה של בחינה במחשב, יחייב חיטוי של המקלדת וסביבת העבודה טרם הבחינה.

במקביל להחלטה להחזיר את מוסדות ההשכלה הגבוהה לפעילות, התאחדות הסטודנטים מתכננת לערוך מחר הפגנה מול בניין המועצה להשכלה גבוהה בירושלים. הסטודנטים מוחים על העדר פתרונות מספקים לסטודנטים שמצבם הכלכלי הידרדר בעקבות התפשטות הקורונה, ועליהם להמשיך ולשלם את שכר הלימוד למוסדות ההשכלה הגבוהה, שעדיין לא נפתחו באופן מלא. 

יו"ר התאחדות הסטודטנים שלומי יחיאב אמר כי "מקבלי ההחלטות לא רואים את הסטודנטים לנגד עיניהם ולכן עלינו להוריד את הכפפות ולדרוש שוויון בהשכלה הגבוהה בישראל". לדבריו, המשק אמנם לאט לאט מתחיל לחזור לשגרה, אבל הסטודנטים עדיין נשארים הרחק מאחור. במשבר הנוכחי הם היו הראשונים שפוטרו וכנראה נהיה האחרונים שיחזרו לשוק התעסוקה.  לרבים מהסטודנטים אין מקום עבודה לחזור אליו, חלקם לא זכאים לדמי אבטלה וגם אלה שכן - בקרוב יסיימו לממש אותם". 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker