גני הילדים הפרטיים מאיימים: לא נפתח את הגנים מחדש

לדברי מפעילי הגנים, "הממשלה מנסה ליצור מצב של הפרד ומשול בין המעונות המפוקחים לגנים הפרטיים. ההורים יבינו שמפעילי הגנים לא יכולים לעמוד בדרישות החדשות ובסיכון של סגירה נוספת של הגן, ללא שום רשת ביטחון"

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גן ילדים בתל אביב
גן ילדים בתל אביבצילום: אייל טואג

ההסכם שהושג בין הממשלה לבין מפעילי המעונות המפוקחים יאפשר לכ-70 אלף ילדים בגילאי 3-0, מבין כ-100 אלף הילדים הלומדים במעונות המפוקחים, לחזור ללימודים ביום ראשון הקרוב.

עם זאת, מספר הילדים בגיל הרך בישראל מסתכם בכ-500 אלף - ורק כ-20% מהם לומדים במעונות המפוקחים, שמפעילים ארגונים כמו ויצו, נעמת ואמונה. 

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

לפי הערכות, שאר הילדים לומדים באחד מכ-10,000 המסגרות הפרטיות הפועלות בארץ, ומעטים נשארים בביתם. 

ההסכם שנחתם אתמול לא נוגע לגנים הפרטיים, שהודיעו היום כי יישארו סגורים ביום ראשון הקרוב. 

גני הילדים הפרטיים מאוגדים בשלושה ארגונים עיקריים: פורום הגנים הפרטיים, התאחדות מעונות היום וארגון הגנים הפרטיים - שלושתם דורשים פיצויים וסיוע כספי מהמדינה כתנאי לפתיחתם. בארגונים מעריכים כי רוב גני הילדים הפרטיים לא יפתחו את הגנים ביום ראשון, מכיוון שהנחיות הממשלה עלולות להוביל להפסידים, או להעלאת שכר הלימוד באופן משמעותי. 

פורום הגנים פרטיים הודיע בעקבות ההסכם שנחתם עם המעונות המפוקחים: "מסתמן כי הגנים הפרטיים סיימו את שנת הלימודים. משרד האוצר בוחר להמשיך ולהפקיר את הגנים הפרטיים שמטפלים ב-350 אלף ילדים. ללא כניסה למשא ומתן רציני עד היום, לא ייפתחו ביום ראשון כ-10,000 גנים פרטיים". 

"לא נוכל לפתוח את שנת הלימודים", אמר מנכ"ל הפורום חנן דגן. "בכל יום נסגרים עוד ועוד גנים פרטיים שפשוט לא יכולים יותר. הם בקריסה טוטלית. יש מפעילי גנים שנמצאים במצוקה כלכלית, ואנחנו מתכוונים לאסוף עבורם תרומות".

לדבריו, "לא נוכל לפתוח את גני הילדים בלי שום מנגנון הגנה במקרה שיתגלה מקרה של חולי קורונה בגן - אחרת זו תהיה התאבדות כלכלית. אם גן שיפתח את שעריו ייאלץ לסגור אותם שוב, יידרשו לו שנים רק כדי להחזיר את החובות שנגרמו לו עקב המצב הזה. יכול להיות שהמדינה מצפה שנגדיל את שכר הלימוד בגנים כדי להתמודד עם ההוצאות, אבל אז החינוך לילדים בגיל לידה עד שלוש יהפוך לחינוך לעשירים בלבד".  

בשבועות האחרונים, לאור המתווים המסתמנים לפתיחת הגנים, דורשים מפעילי הגנים הפרטיים פיצויים מהמדינה על ההפסדים שנגרמו להם בתקופת מארס ואפריל, וכן פיצוי על הגדל ההכנסות כדי לעמוד במתווה החדש להפעלת הגנים בקבוצה גדולה, מול הירידה הצפויה בהכנסות הגנים משכר לימוד בגלל הירידה הצפויה במספר הילדים שילמדו בגן. 

גן פרטי לילדים עד לגיל 3 לא יוכל לקבל את כל הילדים, מאחר שסוכם כי רק 16 מהם יוכלו ללמוד בו. המתווה שאושר לילדים בגיל 6-3 קובע כי הילדים ילמדו רק שלושה ימים בשבוע - כך שבכל מקרה צפויה פגיעה בהכנסות של מפעילי הגנים הפרטיים משכר לימוד ומצד שני דורשים מהם להעסיק אנשי צוות נוספים. 

גן ילדים - אילוסטרציה
גן ילדים. איך יספקו רשת ביטחון למפעילים?צילום: Getty Images IL

בנוסף, מפעילי הגנים הפרטיים דורשים רשת ביטחון - הבטחה לפיצויים נוספים - במקרה שיהיה עליהם לסגור את הגנים אם אחד מילדי הגן ייחשף לקורונה, או אם אחד מאנשי הצוות יידבק בנגיף ולא יוכל לעבוד. 

גני הילדים מאוגדים בכמה ארגונים, שכל אחד מהם הציב דרישות נוספות כמו למשל פטור מארנונה ומתשלום חשבונות, ודחיית תשלומי משכנתא. 

בפורום הגנים הפרטיים מבקשים פיצוי שיסתכם לדבריהם בכ-1,000 שקל לכל ילד עבור כל חודש (מאז מארס), והוא כולל את רוב דרישותיהם מהמדינה. 

לפי הסיכום עם מפעילי המעונות המפוקחים על ידי המדינה, הם יקבלו פיצוי של כ-170 מיליון שקל בסך הכל - הכולל פיצוי על הירידה הצפויה בשכר הלימוד בחודשים מאי ויוני. 

לא כל הגנים המפוקחים והמסובסדים על ידי המדינה יחזרו לפעילות ביום ראשון. ההסכם שנחתם בין משרדי הממשלה למפעילי הגנים אינו מתייחס למאות מעונות מפוקחים ומסובסדים על ידי המדינה - המופעלים על ידי יזמים פרטיים. מדובר במעונות לילדים עד גיל 3 שגובים שכר לימוד נמוך ומפוקחים באופן שוטף על ידי משרד הרווחה, למרות שהם מופעלים באופן פרטי. 

חלק מהמעונות האלה מאוגדים בארגון בשם איחוד מעונות ארצי (אמ״א), והם הודיעו כי לא יחדשו את הפעילות ביום ראשון. לפי הארגון מדובר בכ-700 מעונות בהם לומדים כ-50 אלף, ילדים. 

מנכ״ל אמ״א, אשר לוין, אמר:  ״המתווה של האוצר אינו מתחשב בהוצאות הנוספות והקשיחות של המעונות הפרטיים. לא ייתכן שהממשלה תפקיר את ילדי המעונות הפרטיים של היזמים הפרטיים. קיבלנו אחריות מהמדינה להקים מעונות בעיקר באזורי הפריפריה, וכעת בשעת משבר הממשלה, כאשר מעוונת יום רבים על סף קריסה, הממשלה לא מפצה אותנו״.

להוסיף כוח אדם בלי להעלות את שכר הלימוד?

דגן אמר כי "הממשלה מנסה ליצור מצב של הפרד ומשול בין המעונות המפוקחים לגנים הפרטיים. ההורים גם יבינו שמפעילי הגנים לא יכולים לעמוד בדרישות החדשות ובסיכון של סגירה נוספת של הגן, ללא שום רשת ביטחון. אנשי הצוות בגן חשופים לכל הילדים ואי אפשר לשמור מהם מרחק. צריך לחבק אותם ולטפל בהם. אי אפשר לשמור מרחק מילד שרוצה חיבוק. המגע הוא חלק מההתפתחות הטבעית שלהם. לכן נצטרך להוסיף כוח אדם לגנים, אמצעי חיטוי ומיגון, וליצור רשת ביטחון למקרה של גילוי קורונה בעתיד - לא נוכל להפיל את הדרישות האלה על ההורים".

ד"ר שולמית ביסמנובסקי, מנכ"לית ארגון הגנים הפרטיים - ארגון נוסף המאגד גנים פרטיים - אמרה: "משרדי הממשלה מתעלמים מהגנים הפרטיים ועד לרגע זה לא נפגשו כדי למצוא פתרון למשבר. צר לנו שעד לשעה זו אף אחד ממקבלי ההחלטות לא מצא לנכון לשבת עם ארגוני הגנים הפרטיים שבהם לומדים כ-70% מהילדים בגיל לידה עד שלוש".

היא הסבירה כי מדובר במאות אלפי ילדים, "שעד לרגע זה לא קיבלו מענה מהממשלה. אני פונה לראש הממשלה - התערב מיידית במשבר כדי שהגנים יפתחו בתחילת השבוע והכרז על החינוך עד גיל 3 כשירות חיוני במדינת ישראל".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker