משרד הבריאות: מורים שמעשנים או סובלים מהשמנת יתר לא יחזרו ללימודים

משרד הבריאות העביר רק הערב את ההנחיות המונעות ממורים בקבוצות סיכון להגיע ללימודים, מחשש להידבקות בקורונה ■ הנחיות מתייחסות גם לשאר אנשי הצוות בבתי הספר כמו סייעות, מזכירות, שרתים ומאבטחים, וכן למנהלים ולסגני מנהלים

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

משרד הבריאות העביר היום בערב את ההנחיות המונעות ממורים בקבוצות סיכון להגיע ללימודים, מחשש להידבקות בקורונה. 

ההנחיות נשלחו על ידי מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, למנכ"ל משרד החינוך שמואל אבואב רק היום, לאחר שהלימודים נפתחו וכל המורים נדרשו להגיע ללימודים. ההנחיות מתייחסות גם לשאר אנשי הצוות בבתי הספר כמו סייעות, מזכירות, שרתים ומאבטחים וכן למנהלים ולסגני מנהלים. 

לפי ההנחיות, רוב מוחלט של תלמידי בתי הספר יכולים לחזור ללימודים, אך לא נכתב בהן האם גם תלמידים שהוריהם או אחד מבני משפחתם הגרעינית סובל ממחלות רקע יכולים לחזור. 

ארגוני המורים, שאיפשרו את החזרה ללימודים ללא הנחיות ברורות לגבי מורים הנמצאים בקבוצות סיכון, הודיעו אמש (שבת) כי מורים בקבוצת סיכון יכולים לצאת לחופש מחלה בגיבוי הארגונים. 

ההנחיות של משרד הבריאות מצמצמות את רשימת המורים שנמצאים בסיכון. הן אינן מתייחסות למורים מבוגרים כמורים שנמצאים בקבוצת סיכון, וכך גם לא למורות בהריון, ואין הנחיות לגבי מורים שאחד מבני משפחתם נמצא בסיכון. בנוסף, ההנחיות מוגדרות כהמלצה בלבד, ולא כהנחיות מחייבות. לדבריו של בר סימן טוב, על מורים שסובלים מאחד מהמצבים המפורטים במכתב "להימנע מיציאה ללימודים ולהישאר בביתם". 

לפי ההנחיות של משרד הבריאות, מורים עד גיל 50 שסובלים מ-4 או יותר מהמצבים הבאים נחשבים בסיכון, ועליהם "להישאר בבית ככל הניתן": מחלות לב או מחלות בכלי דם, יתר לחץ דם, סוכרת, עישון מעל 10 שנים, השמנת יתר (מדדי ה-bmi מעל 30), וכל אשפוז בשלוש השנים האחרונות למעט לידה. 

כאמור, ההמלצה היא שכל מורה עד גיל 50 שסובל מאחד מהמצבים הבאים או אושפז במהלך השלוש השנים לא יגיע לבתי הספר.

רוב המורים פורשים לפני גיל הפרישה, אך המכתב מציין שאנשים מעל גיל 70 נחשבים בסיכון חמור אם הם סובלים מ-2-3 מצבים כאלה. 

בנוסף, המכתב כולל הוראות לגבי תלמידים שנמצאים בקבוצת סיכון. ביום חמישי האחרון המליצו בכירים במשרד הבריאות לתלמידים עם מחלות רקע כגון אסתמה, להישאר בביתם, אך לפי ההנחיות החדשות של בר סימן טוב, כמעט כל התלמידים רשאים לחזור ללימודים - אלא אם היו להם 4 אשפוזים חוזרים בשלוש השנים האחרונות על רקע מחלות מורכבות. משרד הבריאות ממליץ להוריהם להתייעץ עם רופא משפחה לגבי חזרתם ללימודים.

משה בר סימן טוב. אנשים נושאים עיניים למעלה
משה בר סימן טובצילום: אוהד צויגנברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker