ההחלטה לפתוח את גני הילדים ובתי הספר מתפרקת - והמל"ל ממליץ לדחות הכל בשבוע

הפתיחה הצפויה של מערכת החינוך מזמנת אתגרים מורכבים ■ גורמים במערכת החינוך מעריכים: לא תהיה ברירה אלא להכריז על דחייה בפתיחת בתי הספר וגני הילדים

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית ספר נעול
בית ספר נעולצילום: רמי שלוש

הבוקר (שישי) צפויה הממשלה להכריע בנוגע לפתיחת גני הילדים ובתי הספר היסודיים לכיתות א'-ג'. ואולם הנחיות משרד הבריאות מתנגשות לעתים עם המצב בבתי הספר, והמנהלים מתקשים למלא אחר ההנחיות הקשות. כבר כעת ברור שהחלטת הממשלה מיום שני האחרון לא תיושם במלואה - המעונות לא יחזרו לפעילות בימים הקרובים, וכנראה שגם גני הילדים יישארו סגורים. בנוסף, המטה לביטחון לאומי (המל"ל) ממליץ לדחות את פתיחת הלימודים בשבוע - כולל בבתי הספר היסודיים.

בעיות נוספות שהתגלו בימים האחרונים מקשים על פתיחת בתי הספר לכיתות א'-ג' בתוך 48 שעות. מנהלי בתי ספר נתקלים בקושי לארגן מערכת שעות, במחסור במורים, בקשיים בהפעלת מערך ההסעות, ובמורים בקבוצת סיכון לא קיבלו עד לרגע זה הודעה על אפשרות שלא לחזור לעבודה.

בנוסף, גורמים במשרד הבריאות המליצו לתלמידים בקבוצות סיכון שלא להגיע ללימודים, ודו"ח מכון גרטנר קבע כי ניתן יהיה לבחון באופן ודאי את שיעורי ההידבקות בקורונה בקרב תלמידים רק לאחר פתיחת בתי הספר. גורמים במערכת החינוך מעריכים: לא תהיה ברירה אלא להכריז על דחיית פתיחת בתי הספר בכמה ימים. עם זאת, גורמים במשרד החינוך אמרו כי הם ערוכים לפתוח את בתי הספר כבר ביום ראשון.

1. המעונות לא ייפתחו

המעונות והגנים המפוקחים והפרטיים עד גיל 3 לא ייפתחו ביום ראשון, בניגוד להחלטת הממשלה. עד לרגע זה, במשרד הבריאות והרווחה לא הפיצו הנחיות מסודרות שיאפשרו את פתיחתם ובכל מקרה מפעילי המעונות המפוקחים ומפעילי המעונות והגנים הפרטיים לפתיחת הלימודים בגלל מחלוקות תקציביות עם משרד האוצר על סכומי הפיצויים שהם זכאים לקבל. בנוסף לכך, מחקר של מכון גרטנר שהתפרסם אתמול בערב קבע כי הסיכוי להידבקות בנגיף הקרונה עד גיל שנה גבוה יחסית. במעונות בגילאים אלה לומדים כ-500 אלף ילדים שהוריהם יתקשו להשתלב בעבודה, והבעיה היא שגם מורים לילדים בגילאים אלה יתקשו לחזור ללימודים בבתי הספר. 

2. הסיכוי לפתיחת גני הילדים - נמוך מאוד

ביום שלישי הפיץ משרד החינוך את ההנחיות לפתיחת גני הילדים בגילאים 6-3 החל ביום ראשון הקרוב. לפי ההנחיות, על הגננת לפצל את הכיתה לשתי קבוצות של 15 תלמידים שכל אחת מהן תלמד שלוש פעמים בשבוע, וכל קבוצה תפוצל בתוך הגן לשתי קבוצות נוספות שישמרו על מרחק ביניהן וישתמשו במתקנים שונים, כולל שירותים, כיור, ומשחקים שונים, וכן ישחקו בהפסקות באזורים שונים. הבעיה היא שבחלק גדול מגני הילדים בישראל לומדים יותר מ-30 תלמידים (התקן של משרד החינוך קובע עד 35 ילדים בכיתת גן) ולכן לא ניתן לפצל את הכיתה לקבוצות של עד 15 תלמידים. בשל שתי סיבות אלה משרד הבריאות מתנגד בשלב זה לפתיחתם, גם לא בקבוצות של 16 תלמידים. בגני הילדים לומדים כ-530 אלף תלמידים נוספים, והוריהם יתקשו להשתלב בעבודה, וגם במקרה הזה, מורים לתלמידים בגן יתקשו לחזור ללמד.

גן נעול בתל אביב, בחודש שעברצילום: עופר וקנין

3. מי ידאג למורים ולהורים שבסיכון?

גורמים במשרד הבריאות ממליצים לילדים בקבוצת סיכון - בעלי מחלות רקע כמו אסטמה למשל, או שהוריהם או אחד מבני משפחתם הגרעינית נמצא בקבוצת סיכון - לא לחזור ללימודים. גם מורים מבוגרים ומורים בקבוצת סיכון, או שאחד מבני משפחותיהם בקבוצת סיכון מבקשים שלא לחזור ללימודים - אבל בקשתם עדיין לא הוסדרה.

הנושא נמצא בדיונים בין משרד הבריאות למשרד האוצר, ולמרות שלאחר סוף השבוע הם נדרשים לחזור לעבודה. עדיין לא ידוע מי הם המורים שיוכלו לקבל פטור מחזרה לעבודה על רקע רפואי - לא נקבעו מהן מחלות הרקע שמאפשרות פטור - ומה נדרש מהם כדי לקבל את הפטור בזמן כל כך קצר.

חלק ממנהלי בתי הספר אמרו כי יידרש אישור מפורט מרופא ואחרים אמרו כי יידרש אישור מיוחד מרופא תעסוקתי. גם הטיפול בהם אם יקבלו פטור לא הוסדר, ולא ידוע אם ייצאו לימי מחלה או חופשה ללא תשלום, או שימשיכו ללמד מרחוק. גם בהסתדרות המורים דרשו ממשרדי הממשלה להסדיר את הנושא, ואף ביקשו לכלול בקבוצת המורים בסיכון מורות בהריון. ייתכן כי הנוהל יוסדר במהלך היום (שישי). עם זאת, הוא יצמצם את מספר המורים בבתי הספר והמנהלים יידרשו למצוא להם מחליף.

4. תלמידים יידבקו וידביקו את בני משפחותיהם - אבל לא ברור עד כמה

במהלך השבוע האחרון המתינו במשרדי הממשלה לדו"ח מכון גרטנר, המייעץ להם בכל הקשור להתפשטות הקורונה, על סיכויי ההידבקות של ילדים והדבקת מבוגרים כתוצאה מפתיחת מערכת החינוך. אך החלטת הממשלה לפתוח את מוסדות החינוך, התקבלה מבלי לעיין בממצאי הדו"ח.

לבסוף, דו"ח גרטנר פורסם אתמול והתוצאות בו אינן חד משמעיות: המחקר מצביע על כך שילדים יכולים להידבק ולהדביק מבוגרים בשיעור נמוך ממבוגרים, אך עדיין בשיעור מהותי - סיכויי ההידבקות הם כ-50%-25% ביחס למבוגר וסיכויי ההדבקה נעים בין 75%-25%. עם זאת, הדו"ח לא התחשב בצפיפות הגבוהה בבתי הספר ובכיתות הלימוד בישראל.

חוקרי המכון מציעים להאט את קצב הפתיחה של מוסדות החינוך ובמקביל להקים גוף שינטר באופן קבוע את התחלואה בקורונה בבתי הספר. כלומר, בהיעדר ברירה ונתונים אחרים במכון מציעים לחקור את ההשלכות של הידבקות בקורונה בקרב ילדים על התלמידים שיחזרו החל מיום ראשון בבתי הספר. בנוסף, במכון מציעים לסגור מוסדות חינוך ולהיערך לסגירה חוזרת של כל מערכת החינוך בהתאם לתחלואה בקורונה בעקבות החזרה ללימודים. הסיכוי להקים גוף שיבצע ניטור על התחלואה בקורונה בבתי הספר בתוך ימים ספורים נמוך במיוחד.

5. קשיים בחלוקת הכיתות לקבוצות

אחד הקשיים המשמעותיים שעומדים בפני מנהלי בתי הספר הוא חלוקת כיתות א'-ג' לקבוצות של עד 15 תלמידים. ביותר משליש מבתי הספר בישראל, מספר התלמידים בכל כיתה גדול מ-30 תלמידים. כדי לפתור את הבעיה, משרד החינוך אישר למנהלים לפתוח קבוצות קטנות יותר ולחלק כל כיתה לעד שלוש קבוצות, ובנוסף, המשרד אישר גם לערבב בקבוצות תלמידים מכיתות שונות, וגם משכבות שונות. כתוצאה מכך המנהלים נתקלים בבעיה של מחסור במורים.

בית ספר נעול ברמת גןצילום: Oded Balilty/אי־פי

גורמים במערכת החינוך מסרו כי אפשר יהיה להמשיך בלימודים, מאחר שאין מחסור בכיתות - כך שניתן לאפשר לתלמידים לצפות בשיעור מוקלט ללא מורה בכיתה, או לשבץ אותם בשיעור ספורט. עם זאת, מנהלים מדווחים כי הבעיה מורכבת יותר, וגורמים במערכת החינוך מעריכים כי בהעדר ברירה אחרת ייתכן ובחלק מהמקרים התלמידים יתבקשו שלא להגיע בכל יום לבתי הספר. 

6. איך מסתדרים עם 3 מ"ר בלבד?

בבתי הספר היסודיים התלמידים יחזרו ללימודים בקבוצות (קפסולות) של עד 15 תלמידים ויקיימו לימודים בכיתות קבועות לכל קבוצה. אך גודלה של כיתת לימוד בישראל הוא 49 מ"ר בדיוק - לפי הנחיות משרד החינוך. לפי ההנחיה יש להושיב את התלמידים במרחוק 2 מטר אחד מהשני. ואולם בשל גודלה של הכיתה המשמעות היא שיחד עם המורה, לכל תלמיד יהיה מרחב אישי של 3 מ"ר (לא כולל המקום שתופס השולחן) שבו יוכל לנוע בכיתה. בהתאם לחישוב הזה, על התלמידים בכיתות א'-ג' לצמצם את התנועה שלהם בכיתה למינימום משעת הבוקר ועד ל-13:30 בצהריים. התלמידים גם יתקשו לשמור על ההנחיה לשמור מרחק אחד מהשני והמורה ובנוסף לכך הם גם לא נדרשים (ולא יכולים) לעטות מסכות במהלך השיעורים.

7. מורי ד'-ו' ילמדו את כיתות א'-ג' - אבל גם מרחוק

קושי נוסף נובע מההנחיה של משרד החינוך להחזיר לתעסוקה בהיקף רגיל את כל צוות בתי הספר, כולל את מורי ד'-ו' שתלמידהם לא יחזרו ללימודים - כדי ללמד את הקבוצות שפוצלו בכיתות א'-ג'. למרות זאת, מורי כיתות ד'-ו' עדיין מחויבים להמשיך בלמידה מרחוק, ולכן על המנהלים לארגן את מערכת השעות באופן שיאפשר להם ללמד באותו יום גם את שכבות א'-ג' וגם את הכיתות שלהם.

8. ההסעות יפעלו במתכונת מצומצמת במיוחד

במועצות האזוריות וגם בחלק מבתי הספר הדתיים מסתמכים באופן נרחב על מערך של הסעות, שמאפשר לתלמידים בישובים שונים להגיע לבתי הספר העל אזוריים. עם זאת, משרד הבריאות מאשר להפעיל את מערך ההסעות תחת הנחיות נוקדות במיוחד והורה לא רק לצמצם באופן משמעותי את מספר התלמידים בכל אוטובוס אלא גם לוודא שהתלמידים בכל אוטובוס יישארו ביחד למשך כל היום וילמדו באותה קבוצה. גורמים במערכת החינוך טוענים כי ההנחיה הזאת לא ניתנת ליישום. כתוצאה מכך, מערך ההסעות יפעל באופן מצומצם במיוחד, תלמידים רבים יתקשו להגיע לבתי הספר, והם יהיו תלויים בהוריהם.

9. ההנחיות לשמירה על הניקיון מחמירות - אך לא ישימות

מכשול נוסף בדרך לחידוש הלימודים נובע מההנחיות המחמירות של משרד הבריאות לגבי ניקיון בתי הספר והדאגה לחיטוי ידיים ושמירה על היגיינה של התלמידים. לפי משרד הבריאות, יש לבצע ניקיון יסודי בבתי הספר כמה פעמים ביום. לא ניתן לאכוף את ההנחיות ובבתי הספר כבר אומרים שלא יוכלו ליישם אותן.

10. הורה שישקר בקשר לחום ילדיו יישא באחריות

בניגוד להנחיות משרד הבריאות הקובעות כי יש לבדוק חום בכניסה לכל מקומות העבודה והחנויות, בתי הספר יפעלו ללא בדיקות חום. במקומם, ההורים יצהירו בכל בוקר בכתב, במסמך מיוחד, שילדיהם בריאים וללא חום. הטפסים יתויקו בארכיון בית הספר, ולפי גורמים במערכת החינוך, אם יתגלה שלאחד התלמידים יש חום, ההורים יצטרכו לספק הסברים. המעמד המשפטי של ההצהרה היומית של ההורים עדיין לא ברור, אך סביר שהם יידרשו לספק הסברים בהתאם לחומרת המצב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker