דו"ח משרד הבריאות: ילדים יכולים להדביק ולהידבק בקורונה בבתי הספר

במכון גרטנר ממליצים "לפתוח את מערכת החינוך בהדרגה, ולהקים מערך שיאפשר מעקב אחר מצב התחלואה במוסדות החינוך" ■ הדו"ח יוצג מחר לממשלה

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית ספר סגור
בית ספר סגורצילום: אילן אסייג

דו"ח של מכון גרטנר, המייעץ לממשלה בנוגע להתפשטות הקורונה בישראל, קובע כי ההחלטה לפתוח את מוסדות החינוך החל ביום ראשון הקרוב עלולה להגדיל את שיעור התחלואה בקורונה. הדו"ח יוצג מחר (שישי) לממשלה.

המכון מציע לממשלה להקים גוף שינטר את מצב התחלואה במוסדות החינוך, לסגור מוסדות שבהם יתגלו ילדים שנדבקו בנגיף ולשקול במקרה כזה סגירה נוספת של מערכת החינוך כולה. במשרד הבריאות העריכו כי כ-3,000 ילדים ובני נוער עד גיל 19 חלו בקורונה.

במכון ציינו כי "מכיוון שפוטנציאל ההשפעה של פתיחת מערכת החינוך על התפשטות המגפה עשוי להיות משמעותי, אנו ממליצים למקבלי ההחלטות לנהוג במשנה זהירות ובשלב זה לפתוח את מערכת החינוך באופן מדורג". בדו"ח נכתב כי במכון ממליצים לממשלה "להקים מערך שיאפשר מעקב אחר מצב התחלואה במערכת החינוך. הניטור יאפשר זיהוי של מוסדות חינוך שבהם יימצא חולה בקרב תלמידים או צוות העובדים. לאחר זיהוי, ניתן יהיה לבצע מעקב אחר ההידבקות במוסד, בקרה בקרב משפחות החולים ולנקוט בצעדי מנע".

השבוע החליטה הממשלה להחזיר לפעילות ביום ראשון את המעונות לפעוטות עד גיל שלוש, גני ילדים וכיתות א'-ג'. גורמים במשרד הבריאות הודיעו כי הם מתנגדים להחלטה בכל הנוגע למעונות ולגני הילדים, בשל הקשיים ביישום המתווה - הכולל חלוקה של הגנים לשתי קבוצות של עד 15 ילדים. קושי נוסף שעומד על הפרק קשור ביכולת לשמור על כך שילדים לא יבואו במגע אחד עם השני.

במכון המחקר התבקשו להעביר לממשלה נתונים בנוגע להשלכות הצפויות של פתיחת מוסדות החינוך על התפשטות הקורונה, אולם תוצאות המחקר אינן חד משמעיות. לפי המכון, יש לבצע מחקרים נוספים בנושא. "פוטנציאל ההשפעה של פתיחת מערכת החינוך על התפשטות המגפה עשוי להיות משמעותי, אך לא ניתן להעריכו בצורה ודאית בשלב זה", ציינו במכון.

במכון ניסו לבדוק אם סיכויי ההידבקות של ילדים בקורונה בארץ נמוך משל מבוגרים, ומה הסיכויים של ילדים להדביק מבוגרים בנגיף. לצורך כך, נבדק שיעור הנדבקים בקורונה בקרב ילדים ומבוגרים ב-562 משפחות בבני ברק, באמצעות שני מודלים שונים. שני המודלים קבעו כי שיעורי ההידבקות וההדבקה של ילדים בנגיף הקורונה נמוכים יותר מאשר אצל מבוגרים, אך הם "אינם זניחים". עוד עולה מהדו"ח כי הסיכוי שילד ידביק מבוגר נע בין 25% ל-75%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker