מסתמן: גני הילדים לא ייפתחו ביום ראשון; משרד הבריאות מתנגד למתווה של משרד החינוך

גורמים במשרד הבריאות: "התרשמנו שהמעונות וגני הילדים לא מוכנים לפתיחה ולכן אנחנו ממליצים להמתין ולפתוח אותם בהמשך. הקבוצה שהכי בטוח להתחיל איתה היא ילדי כיתות א'-ג'"

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גן ילדים סגור בתל אביב
גן ילדים סגור בתל אביבצילום: עופר וקנין

המעונות וגני הילדים הפרטיים לגילי 3-0 לא צפויים להיפתח ביום ראשון הקרוב, כך עולה מדיונים במשרדי הממשלה. בנוסף, מסתמן כי גם גני הילדים לגילי 6-3 לא ייפתחו, שכן המתווה שמשרד החינוך העביר לגנים לקראת פתיחתם לפני כמה ימים לא אושר על ידי משרד הבריאות. במעונות ובגני הילדים הפרטיים ישנם כ-500 אלף ילדים ובגני הילדים לגילי 6-3 ישנם כ-500 אלף ילדים נוספים. 

זהו המתווה שמשרד הבריאות מציע: גני הילדים יחולקו לשתי קבוצות של עד 15 ילדים, כל קבוצה תגיע לגן שלושה ימים בשבוע, ובתוך הגן הילדים יתחלקו לשתי תתי קבוצות של 7-8 ילדים. בנוסף, במשרד הבריאות מעדיפים שכל קבוצה בתוך הגן תפעל בבידוד אחת מהשנייה ללא מגע, וגם תשתמש במתקנים נפרדים -אפילו שירותים וכיורים. בימים האחרונים, נמסר ממשרד החינוך כי הבקשה הזאת לא אפשרית בכל הגנים.

ביום שלישי העביר משרד החינוך לגננות ולרשווית המקומיות את המתווה לחידוש הפעילות בגנים. לפי המתווה של המשרד, שאושר בזמנו על ידי משרד הבריאות, כל גן יפוצל לשתי קבוצות של עד 15 תלמידים. בגנים החלו להתכונן למבנה החדש. עם זאת, במשרד החינוך נזכרו בימים האחרונים כי גודל כיתות הגן הוא עד 35 תלמידים ולכן לא ניתן לחלק אותם לשתי קבוצות של 15 ילדים. במשרד פנו למשרד הבריאות וביקשו לאשר את הגדלת הקבוצה לעד 17 תלמידים, ובמשרד הבריאות מסרבים לאשר את הבקשה. לאור זאת, לא ניתן יהיה להפעיל את הגנים ואת המעונות ביום ראשון. 

גורמים במערכת החינוך אמרו כי הם "מצרים על התנהלות משרד הבריאות. ההודעות הסותרות והתכופות שפורסמו היום גרמו לבלבול מיותר בקרב הורים ומורים. ההתנהלות של משרד הבריאות תמוהה לנוכח העובדה שהוא היה שותף לדיוני הממשלה שאישרה את תוכנית החזרה. מדוע המשרד עשה פליק פלאק וחזר בו ברגע האחרון"?

גורמים במשרד הבריאות אמרו היום: "התרשמנו שהמעונות וגני הילדים לא מוכנים לפתיחה - ולכן אנחנו ממליצים להמתין ולפתוח אותם בהמשך. הקבוצה שהכי בטוח להתחיל איתה היא כיתות א'-ג'".

עוד אמרו הגורמים: "ילדים נדבקים וילדים מדביקים. בישראל חלו מעל ל-1,000 ילדים עד גיל 9 ומעל ל-2,300 ילדים עד גיל 11. כנראה שהם נדבקים פחות ואולי גם מדביקים פחות, אנחנו מחכים לממצאים מסודרים בנושא הזה. צריך להביא בחשבון שיש איזושהי תסומנת מאוד נדירה אצל ילדים שנדבקו שמביאה אותם למצב קשה. יש כמה מקרים כאלה בארץ וכמה מקרים בעולם. כרגע זה לא פקטור בקבלת ההחלטה. התפיסה של חזרה לשגרה היא תפיסה של לעבוד בקבוצות קבועות - בקפסולות - קבוצות שיהיו כל הזמן ביחד עם צוות קבוע, תוך שמירה על כללי היגיינה ומרחק. בגילאי א'-ג' ההמלצה שלנו היא שהם יכולים לחזור בקבוצות קבועות של עד 15 ילדים".

ביום שני אישרה הממשלה את פתיחת המעונות, גני הילדים וכיתות א'-ג', בכפוף לכך ששיעורי התחלואה בקורונה לא יעלו עד יום שישי. שיעורי התחלואה לא עלו, אבל מדיון שקיימה הממשלה עולה כי במשרד הבריאות מתנגדים לפתיחת גני הילדים והמעונות - ומטילים ספק ביכולת לשמור במקומות אלה על הוראות הריחוק החברתי.

בתוך כך, משרד החינוך העביר מתווה לקראת חזרה לשגרה למפעילי גני הילדים בגילי 6-3, אבל מפעילי גני הילדים בגילי 3-0 והמעונות, שנמצאים תחת אחריות משרד הרווחה עדיין לא קיבלו מתווה שמתייחס לחזרה לפעילות. במשרד הרווחה טוענים כי הם ממתינים לאישור משרד הבריאות בנושא. גם לאחר העברת המתווה, יידרשו כמה ימים להתאמת המוסדות אליו.   

במעונות המפוקחים על ידי המדינה, כמו ויצו ונעמת, דורשים סיוע ממשרד האוצר, שיאפשר להם לפתוח את הגנים. בגני הילדים הפרטיים דורשים מהממשלה פיצויים במקרה שיהיה צורך לבודד את הגן בגלל קורונה ועל הפסדים שיווצרו בגלל הפעלת הגנים במשמרות של שלושה ימים לכל קבוצת ילדים.

ממשרד החינוך נמסר כי "המשרד פעל לילות כימים כדי לגבש מתווים מפורטים של חזרה לבתי הספר. המתווים הובאו לאישור משרד הבריאות והם עברו התאמות לאור ההערות שהועברו אל משרדנו. בהתאם להחלט הממשלה, המשרד ממשיך לפעול ולהיערך לפתיחת הגנים ובתי הספר. במשרד לא התקבלה כל הודעה רשמית ואחרת שנוגעת לאי פתיחתם של הגנים". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker