שלושה ימים בשבוע: פורסם מתווה החזרה לגני הילדים - כך זה ייראה

ההורים יידרשו לחתום על הצהרות בריאות של ילדיהם - ולהביא להם ארוחת בוקר מהבית ■ בכיתות א'-ג' ילמדו 5 ימים בשבוע

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גן ילדים
גן ילדיםצילום: תומר אפלבאום

משרד החינוך מפרסם כעת את מתווה הלימודים בגני הילדים. אם לא יחול שינוי, הילדים ישובו לגנים ביום ראשון הקרוב (3 במאי). על פי המתווה, בין היתר לא תידרש מדידת חום לילדים, לא יידרשו הצהרות הורים, והילדים יידרשו להביא אוכל מהבית.

עם זאת, בימים האחרונים הודיעו כל הארגונים המייצגים את המעונות והגנים הפרטיים לגילאי 0-6 כי לא יפתחו את הגנים בגלל שורה של בעיות תקציביות - כך שלהורי הגנים הפרטיים אין עדיין מענה לחזרה ללימודים. בנוסף, גם מפעילי המעונות המפוקחים והמסובסדים לגילאי 0-3 כמו ויצו ונעמת הודיעו כי לא יפתחו את הלימודים בגלל בעיות תקציביות. הגנים הפרטיים דורשים פיצוי מהמדינה על התקופה שבה הגן היה סגור, חלק מהארגונים דורשים פיצוי של 1,000 שקל עבור כל תלמיד בגן. בנוסף, הגנים הפרטיים דורשים רשת ביטחון כלכלית למקרה שאחד מאנשי הצוות בגן ידבקו בקורונה, או במקרה שהגנים ייאלצו להיסגר במידה ואחד מהילדים בגן ידבק בקורונה.

>> מדריך: כל מה שכדאי לדעת לקראת החזרה ללימודים

יחד עם המתווה לחזרה לגנים, פירסם משרד החינוך את המתווה לחזרה ללימודים לתלמידי כיתות א-ג, שפורסם אתמול ב-TheMarker. לפי המתווה, כיתות א-ג יחזרו ללימודים בהיקף של 5 שעות ביום בימים א-ה, או בהיקף כולל של 25 שעות ובקבוצות של עד 15 תלמידים. במקרה שבכיתת הלימודים יש יותר מ-30 תלמידים - על המנהל לפצל אותה לשלוש קבוצות. תלמידי כיתות ד'-ו' ימשיכו בלמידה מרחוק. עדיין לא ידוע מי ילמד את תלמידי כיתה ד-ו מרחוק, מאחר שהמורים שלהם יידרשו לחזור לעבודה וללמד את תלמידי כיתה א'-ג'. כל מורי בתי הספר ידרשו להגיע לעבודה, אלא אם הוציאו אישור רפואי שאינם יכולים לחזור לעבודה בגלל מחלות רקע. 

לפי ההנחיות, מנהלי בתי הספר יוכלו לחלק את התלמידים לקבוצות רב גילאיות, מכל שכבות א-ג, כל תלמיד יישב בשולחן נפרד, תוך הקפדה על מרחק של שני מטרים בין התלמידים. בנוסף, המנהלים ישמרו כי הקבוצות שומרות על מרחק זה מזה, וכי הם לא נפגשים בהפסקות או בין השיעורים. 

על פי משרד החינוך, כך תיראה החזרה לגני הילדים: 

1. הילדים יגיעו לגן שלושה ימים בשבוע (2 קבוצות) ו- 3 ימים ישהו בבית. כל קבוצה תהווה את מחצית הגן ותמנה בין 15 ל-17 תלמידים. במקרה שיש קבוצה של 17 ילדים, הדבר יובא לאישור משרד הבריאות.

2. קבוצה א' - תלמד בימים א' עד ג', בהובלת גננת וסייעת (כולל גננת משלימה וסייעת משלימה). בימים בהם הילדים לא יגיעו אל הגן הם ילמדו מהבית בימים ד-ו.

3. קבוצה ב' – תלמד בימים ד' עד ו', בהובלת גננת וסייעת (כולל גננת משלימה וסייעת משלימה).

4. בימים בהם הילדים לא יגיעו אל הגן הם ילמדו מהבית (עדיין לא ברור מי ילמד את הילדים כאשר הם בבית).

5. תוכנית פעילות שבועית תישלח להורי הגן ביום שישי, או במוצ"ש שלפני שבוע הפעילות. תוכנית זו תכלול הן את תכנון ימי הלמידה בגן והן את ההצעות לימי הלמידה בבית, ובכללה התייחסות למערכת השידורים הלאומית. בנוסף, תשלח הגננת רעיונות למשימות קלות ופשוטות אותם יכולים התלמידים לעשות באופן עצמאי. במהלך ימי הלמידה מהבית תינתן למשפחות אפשרות בחירה הן בזמן בו הם רוצים לקיים את הלמידה והן בסוג הפעילות.

אילוסטרציה, למצולמים אין קשר לנאמר צילום: תומר אפלבאום

6. תוכנית העבודה תתייחס לשני מימדים: מרחבי הפעילות ואופי הפעילות שיתקיים במרחבים.

7. הפעילות בגן תתקיים בכל המרחבים בו זמנית, על מנת לאפשר ריחוק ככל האפשר בין התלמידים: מרחבי המשחק, היצירה, חצר הגן, חדרי ספח, שטיח פעילות, ספריה ועוד. צוות הגן יבוד בשתי קבוצות משנה קבועות ככל שניתן. 

8. רצוי להתבונן במרחב ולהפחית עומס של צעצועים, אביזרים ומשחקים.

9. המפגשים יעשו בשתי קבוצות כאשר הילדים יושבים רחוקים האחד מהשני ככל הניתן קבוצה עם הגננת וקבוצה בפעילות עם הסייעת במשך כל היום בקבוצות קטנות וייערך לתת מענה לילדים ולקדם ידע מיומנויות וערכים במגוון תחומי הדעת.

10. הצוות יתכנן מגוון פעילויות המתאימות לכל מרחבי הגן.

11. הפעילויות בקבוצות יהיו: משחקים על כל גווניהם, פעילויות חקר והתנסות, יצירה, תנועה, קריאת סיפורים, שירים ועוד.

12. הצוות יקיים מפגשים אישיים עם הילדים על מנת להקשיב לצרכים ולתת מענה אישי ומותאם לכל ילד.

13. על מנהלת הגן להכין תוכנית עבודה שבועית, בשיתוף ובתיאום עם כל הצוות החינוכי: סייעת הגן, הגננת המשלימה והסייעת המשלימה. התכנית תיתלה במקום בולט.

14. השירותים הפסיכולוגיים החינוכיים עובדים במתכונת מלאה. מומלץ להיוועץ בצוות השפ"ח ויועצות גני הילדים, לליווי והכנת הצוות ברמה האישית רגשית, בתהליך החזרה וההסתגלות המחודשת לשגרה אחרת. סטודנטיות המתנסות בגנים מטעם המכללות להכשרת עובדי הוראה תמשכנה את ההתנסות בימים קבועים ובכפוף לכל ההנחיות החלות על צוות הגן. 

תלמידים הזכאים לשירותי חינוך מיוחדים בגני הילדים בחינוך הרגיל

גן ילדים סגור בתל אביב, בחודש שעברצילום: עופר וקנין

1. תלמידים הלומדים בגן רגיל וזכאים לסל אישי ילמדו על פי תכנית הגן והקבוצה בה הם שובצו. 

2. בהתאם לתכנית הלימודים האישית יינתן מענה לימודי וטיפולי כבשגרה ככל הניתן.

3. הסייעת האישית תלווה את התלמיד הזכאי לתמיכה זו בשגרה.

4. היה ובגן משובצים מספר תלמידים, המקבלים  מענה טיפולי על ידי אותו עובד הוראה, יש להתחשב ולשבצם ככל הניתן באותה קבוצה  

ארוחת הבוקר

1. התלמידים יביאו את ארוחת הבוקר מהבית (לא תתקיים הזנה משותפת בארוחת הבוקר).

2. על כל ילד להביא ארוחת בוקר בקופסה ומפית לפרוס על השולחן בשעת הארוחה.

3. מומלץ להביא כריך בריא עם ירק חתוך ומוכן לאכילה ותוספת פרי שאף הוא חתוך. 

4. יש לאפשר לילדים אכילה בקבוצות קטנות, ולהקפיד שיישמר המרחק של 2 מטר בין תלמיד לתלמיד ככל הניתן.

5. יש לנקות את השולחן לפני תחילת הארוחה ולאחריה.

כיתה ריקה בבית ספר ברמת גןצילום: Oded Balilty/אי־פי

6. יש להקפיד על שטיפת ידיים לפני הארוחה ולאחריה.

7. כדאי להמליץ להורים לגוון לילדים את הכריכים בממרחים בריאים כגון, גבינה, טונה, טחינה וכדומה.

ניהול אורחות חיים ושגרה בימי קורונה

1. הצוותים החינוכיים, התלמידים והוריהם, יגיעו למוסד החינוכי בתנאי שאינם נדרשים לבידוד על פי הנחיות משרד הבריאות, ללא חום מעל 38 מעלות או תסמינים הקשורים בקורונה (שיעול, קשיי נשימה או תסמין נשימתי אחר) או נחשפו לחולה מאומת.

2. תותר הכניסה לגן הילדים אך ורק לצוותים החינוכיים ולתלמידים, בהתאם לתוכנית שנקבעה, לאחר חתימה על הצהרות בריאות כנדרש. טפסי ההצהרה המלאים והחתומים של צוות הגן ושל התלמידים יאספו ויתויקו לצורך תיעוד ע"י מנהלת הגן או הגננת המשלימה. אין להכניס לגן ילד ללא אישור חתום.

3. צוות הגן ישתמש באמצעי מיגון במרחבים השונים במהלך כל היום בהתאם להנחיות משרד הבריאות. צוות הגן מחוייב בחבישת מסיכה (אותה יביא אתו מהבית). לילדי הגן אין חובת חבישת מסיכה על פי ההנחיות.

4. תתקיים הקפדה יתרה על היגיינה אישית לפני תחילת הפעילות, במהלכה ובסיומה. אנשי הצוות והתלמידים יקפידו על שטיפת ידיים עם מים וסבון או חומרי ניקוי. ניקיונם של תאי השירותים יבוצע באופן שוטף במשך כל יום הפעילות.

5. יש להקפיד במהלך היום על אוורור חדר כיתת הגן בו מתקיימת הפעילות.

6. במידה ואיש צוות הנדרש למגע עם הפרשות גוף - יש לעטות כפפות, ולזרוק את הכפפות לפח סגור מיד לאחר הסרתן ולבצע חיטוי היגייני של הידיים.

7. לא יתקיימו שיעורים במסגרת תל"ן.

תלמיד כיתה ד' עמל על מטלה ללימודים יחד עם סבתו במדינת וושינגטון בארה"ב, בחודש שעברצילום: Lindsey Wasson/רויטרס

8. לא יתקיימו שיעורי ריתמוסיקה וחוגים.

קבלה ושחרור של תלמידים 

1. באחריות ההורים להביא את ילדם לגן הילדים ולאסוף אותו בסוף יום הלימודים

2. הכניסה והיציאה של התלמידים מהגן ייעשו באופן מבוקר על ידי הגננת או הסייעת תוך הקפדה על חבישת מסכה לכל הנמצאים במרחב הציבורי (למעט ילדי הגן) והקפדה על מניעת התקהלות. 

3. ההורים לא יורשו להיכנס/לשהות במוסד החינוכי.

4. יישמר מרחק של שני מטר בין הנוכחים.

קשר ותיאום עם הורי התלמידים

1. מנהלת  הגן תהיה ערה לצרכי קהילת הגן בתקשורת עקבית עם ההורים.

2. יש  ליצור קשר עם התלמידים וההורים לקראת החזרה לשגרה.

3. יש לקיים קשר רציף עם התלמידים שאינם מגיעים ועם הוריהם, ולעדכנם לגבי  למידה מרחוק באמצעות האולפנים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker