כך תיראה החזרה ללימודים? הילדים ילמדו ב"קפסולות", ההורים ימדדו חום כל בוקר

בתי הספר היסודיים צפויים לחזור לפעילות בתחילת מאי באופן מדורג לפי מתווה משרד החינוך שבו ידונו היום ■ מסתמן כי כיתות א'-ג' יחזרו ללמידה בתנאים מבוקרים, טופסי מדידת חום יימסרו לשומר, התלמידים ילמדו במרחק של 2 מטר, והמורים יידרשו לעטות מסכות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית ספר סגור בנתניה, בשבוע שעבר
בית ספר סגור בנתניהצילום: AFP

לקראת הדיון המתקיים בממשלה החל מ-12:00 היום (ב') בממשלה על החזרה ללימודים בתחילת מאי, החל משרד החינוך להעביר הנחיות למנהלי בתי הספר היסודיים הנוגעות לחזרה ללימודים.

משרד הבריאות תומך במתווה לחזרה ללימודים בהקדם האפשרי, אך במהלך הדיון ביקש לדחות את קבלת ההחלטה ליום חמישי, אז יתקבלו נתונים נוספים ממחקרים שמבצעים חוקרי מכון גרטנר על סיכוני ההדבקה של תלמידים מורים בעקבות חידוש הלימודים. בנוסף, במהלך הדיון עלתה בקשה של המשרד והמל"ל להנחות את הרשויות המקומיות שבהן שיעור ההדבקה בקורונה גבוה, לפתוח את הלימודים באופן איטי יותר.

כל מה שכדאי לדעת - הצטרפו לערוץ הטלגרם של TheMarker (להורדה - באנדרואידבאייפון)

מהתוכניות המתגבשות לחזרה ללימודים עולה כי מנהלי בתי הספר, צוות המורים, והגננות יהיו אחראים לשמירה על הכללים המחמירים שגובשו, וכן על בריאותם של התלמידים ואנשי הצוות של בית הספר. ההורים ישאו גם באחריות לבריאות ילדיהם ויידרשו להצהיר בכל בוקר על גבי טופס מיוחד כי מדדו את חום ילדיהם, כתחליף לבדיקות חום יומיות בשער הכניסה.

המתווה של משרד החינוך עדיין לא אושר על ידי משרד הבריאות, אך עקב הלחץ הגובר מצד משרדי הממשלה - האוצר, החינוך והביטחון - נראה כי הממשלה תכריע על חזרה ללימודים באופן מדורג. לחץ רב נרשם גם בקרב הרשויות המקומיות, שאף איימו להוציא לחופשה ללא תשלום את עובדיהן אם הלימודים לא יחודשו, וכן גובר הלחץ שמפעיל ציבור ההורים.

בדיון שיתקיים היום צפויים להשתתף שר החינוך, רפי פרץ; מנכ״ל משרד החינוך, שמואל אבואב; שר הבריאות, יעקב ליצמן; מנכ״ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב; שר הפנים, אריה דרעי; שר האוצר, משה כחלון; והיועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט.

0:00
-- : --

במשרד הודיעו כי הם נערכים לחזרה ללימודים ביום ראשון הקרוב (3 במאי), אבל ייתכן כי הלימודים יחודשו במועד מאוחר יותר בתחילת מאי, כדי לאפשר למשרד הבריאות לבחון במשך כמה ימים נוספים את מצב התפשטות הקורונה בישראל. במשרד החינוך אומרים כי יש לקבל את אישור הממשלה לפתיחת הלימודים היום, כדי לאפשר את החזרה ללימודים בתחילת מאי, אך אם האישור יינתן בימים הקרובים, ניתן יהיה לחדש את הלימודים רק במועד מאוחר יותר.

הלימודים בבתי הספר היסודיים מסתיימים ב-1 ביולי, והלימודים בחטיבות הביניים מסתיימים ב-20 ביוני. עד כה, הסתדרות המורים הסכימה להחזיר תשעה ימי עבודה במהלך החופש הגדול, ולכן עולה שאלה נוספת: האם כדאי לחזור ללימודים לתקופה קצרה למרות הסיכון להידבקות של מורים, תלמידים ובני משפחותיהם.

סדר העדיפויות של המשרד קובע כי יש לחדש את הלימודים בגני הילדים, בכיתות א'-ג', וכן במסגרות לנוער בסיכון ובסכנת נשירה. כיתות י"א-י"ב יחזרו ללימודים רק לקראת סוף מאי או בתחילת יוני כדי להתכונן למבחני הבגרות חינובסוף יוני.

למידה מרחוק
סוף ללמידה מרחוק? למצולם אין קשר לכתבהצילום: אייל טואג

הפרדה בבתי הספר

לפי ההנחיות החדשות (שכאמור עדיין לא אושרו), הלימודים בכיתות א'-ג' יתקיימו באופן רציף בימים ראשון עד חמישי, על ידי החלוקה של התלמידים לקבוצות שמעתה ייקראו קפסולות. המשרד משתמש במונח דומה גם במוסדות החינוך המיוחד שהחלו לפעול בשבוע שעבר. 

בניגוד להנחיות הנוגעות למקומות עבודה, חנויות ומקומות ציבוריים, בבתי הספר לא ייערכו בדיקות חום בכל בוקר לתלמידים. במקום זאת, התלמידים יגיעו לבתי הספר עם הצהרה חתומה על ידי הוריהם, שלפיה הם בריאים והחום שלהם נמוך מ-38 מעלות. ההורים לא יורשו להכנס לבתי הספר בבוקר, והם ישאירו את הטופס בעמדת השומר, שיעביר אותו לתיוק אצל מזכירת בית הספר. המזכירה תידרש לתייק את הטפסים עבור כל אחת מהכיתות עד להודעה חדשה, ומשרד הבריאות יוכל להשתמש במידע אם יתגלה כי אחד הילדים בבית הספר נדבק בנגיף קורונה. 

הכיתות יתחלקו לשתי קפסולות, של כ-15 תלמידים בכל קפסולה. עם זאת, ייתכן כי כל קפסולה תכלול עד 17-16 תלמידים, מאחר שבכיתות א'-ג' לומדים בין 34-32 תלמידים לפי התקן של משרד החינוך. 

בית ספר סגור בדרום, הבוקר. מוסדות החינוך יישארו סגורים
בית ספר סגור בדרוםצילום: אליהו הרשקוביץ

לאחר החלוקה לקפסולות, ייאסר על תלמידים לפגוש תלמידים מקפסולות אחרות, לא במהלך הלימודים ולא במהלך ההפסקות. בנוסף, המנהלים יידרשו לקבוע לוח הפסקות שונה עבור כל קבוצת תלמידים ויוכלו לקבוע הוראות נוספות כדי למנוע חפיפה בין תלמידים מקפסולות שונות.

התלמידים בקפסולות יידרשו לשמור על מרחק של 2 מטרים אחד מהשני במהלך הלימודים, והם ילמדו בכיתות הלימוד הפנויות בבית הספר, מאחר שתלמידי כיתות ד'-ו' לא צפויים לחזור בשלב זה ללימודים, תוך עדיפות ללמידה במרחבים פתוחים. המנהלים הונחו לארגן את הכיתה כדי לשמור על מרווח מקסימלי בין השולחנות.

המורים יעטו מסכות במהלך הלימודים אך עדיין לא ידוע אם התלמידים יחויבו בחבישת מסכה לאורך כל יום הלימודים. הרשויות המקומיות יונחו לרכוש עבור בתי הספר חומרי חיטוי, וגם ההורים יתבקשו לרכוש ג'ל חיטוי עבור ילדיהם.

בימים האחרונים הוגשו למשרד החינוך כמה מתווים לחזרה לשגרה. לפי המתווה שהוגש על ידי כלכלן החינוך נחום בלס, בקיץ יתאפשר לחדש את הלימודים באופן בטוח יותר, בלי לפגוע בזכאות המורים לחופש הגדול - אך מתווה זה לא נדון על ידי המשרד. 

גמישות הכרחית בכוח האדם

כדי ליישם את תוכנית החזרה ללימודים של המשרד, רוב צוות העבודה של בית הספר יוחזר לעבודה - גם מורים בכיתות ד'-ו', כדי לשמש "מורה-עמית" בקפסולות. כל קבוצת תלמידים תלמד עם מחנכת הכיתה המקורית וגם עם מורה נוספת משכבת ד'-ו'. מסתמן כי המורות יוכלו להתחלף ביניהן במהלך היום, כדי לאפשר למחנכת הכיתה לפגוש את כל התלמידים. בנוסף, יתקיימו גם שיעורים נוספים כמו ספורט, אמנות ומוזיקה בקבוצות קטנות עם המורים המקצועיים. 

לפי המתווה של שר החינוך פרץ, הפעילות בבתי הספר תוכל להימשך גם במסגרת הצהרונים עד 16:30 בימי ראשון עד חמישי. במקרה כזה, מנהלי הצהרונים יונחו להקפיד על הפקדת התלמידים ועל קיום הפסקות וארוחות צהריים בזמנים שונים. 

בדיונים שהתנהלו בחודש האחרון במשרדי הממשלה עלתה שאלת ההחזרה לעבודה של מורים מבוגרים או מורים בעלי מחלות רקע. לקראת הדיון בממשלה מסתמן כי משרד החינוך יאפשר רק למורים שיציגו אישור מרופא על מחלות רקע להימנע מחזרה לבתי הספר. בנוסף, המשרד מתכנן לתת לכל מנהל אפשרות של גמישות מסוימת לגבי כוח האדם בבתי הספר. אם בבית ספר יש מספיק מורים, הוא יוכל לאפשר למורים נוספים שלא לחזור לעבודה. 

בנוסף, משרד החינוך שוקל להחזיר ללימודים בשלב מאוחר יותר גם את תלמידי כיתות ד'-ו', שילמדו במתכונת מצומצמת יותר. 

בגני הילדים, החזרה לשגרת לימודים צפויה להיות מורכבת יותר. לפי המתווה של משרד החינוך, התלמידים בגן יחולקו לשתי קבוצות - כל קבוצה תלמד שלוש פעמים בשבוע. שתי הקבוצות האלה, יתחלקו לשתי קבוצות נוספות בתוך הגן ויקפידו לשמור על מרחק ביניהם. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker