הגנים הפרטיים: לא נפתח ללא סיוע ממשלתי

לפי חלק מארגוני גני הילדים, פתיחת הגנים לא תהיה כדאית מבחינה כלכלית, מכיוון שבהתאם לתוכנית הנוכחית של משרד החינוך הם יפעלו רק בחלק מימי השבוע ■ פורום הגנים הפרטיים דורש פיצוי ממשלתי של 1,000 שקל לכל ילד בגן

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גן ילדים סגור בתל אביב
גן ילדים סגור בתל אביבצילום: עופר וקנין

אלפי מפעילי גנים פרטיים לילדים עד גיל הודיעו באחרונה למשרדי הממשלה כי אם לא יקבלו פיצויים מהמדינה לא יפתחו את גני הילדים. גנים פרטיים נוספים אמרו כי ייאלצו להעלות את תשלומי ההורים כדי לפצות על הנזק שנגרם להם במשבר הקורונה - ולרכוש ציוד חיטוי לצוות הגנים. לפי חלק מארגוני גני הילדים, פתיחת הגנים לא תהיה כדאית מבחינה כלכלית מכיוון שבהתאם לתוכנית הנוכחית של משרד החינוך - הם יפעלו רק בחלק מימי השבוע.  

הגנים הפרטיים לגילי 3-0 אינם כפופים להנחיות משרד הרווחה וחלקם הודיעו שלא יחזירו את תשלומי ההורים עבור מארס ואפריל. חלקם הודיעו שלא יצליחו לחדש את פעילותם בגלל הנזק הכלכלי שנגרם להם בתקופת ההשבתה. הגנים הפרטיים מאוגדים על ידי גופים שונים, אך כולם דורשים פיצויים דומים.

3,000 גננות העבירו עצומה למשרד האוצר מטעם פורום הגנים הפרטיים שבה נכתב כי לא יפתחו את גני הילדים. בעצומה נכתב כי 1,500 גני ילדים פרטיים נסגרו בעקבות משבר הקורונה, 40% מהם באזור המרכז. "לא נפתח את הגנים, המשפחתונים והצהרונים עד להיענות של משרדי האוצר והרווחה לדרישתנו לקבלת רשת ביטחון כלכלית והבטחת בריאות ילדינו", נכתב בעצומה.

הפורום דורש פיצוי ממשלתי של 1,000 שקל לכל ילד בגן, מימון ימי המחלה לעובדים או בעלי גן במידה שיחלו בנגיף הקורונה, ופיצוי כלכלי במקרה של סגירת גן עקב גילוי מקרה קורונה בגן. בנוסף, הפורום דורש מימון של דמי אבטלה לעובדים שלא יוכלו לחזור לעבוד עד סיום המשבר בגלל מחלות רקע. כמו כן, הגנים דורשים סיוע ברכישת ציוד מגן וחיטוי.

בפורום הוסיפו כי "לא הוצגו בפנינו פתרונות פיצוי על ההפסדים הגדולים והכואבים שלנו עד כה. משרד האוצר המליץ לנו לגבות יותר כסף מההורים על מנת להשלים את ההפסדים. במקום להיכנס מתחת לאלונקה, משרד האוצר שולח אותנו לחפש את הכסף בחוץ ולהילחם בהורים שקורסים תחת נטל האבטלה. לא ניתן לזה יד".

בשבוע שעבר ערכה התאחדות מעונות היום הפרטיים הפגנה בכנסת. "לא נפתח את המעונות עד שתתנו לנו פיצוי בגין הפסדים, ולא נחזור לשגרה עד שתציגו לנו מתווה שמותאם למעונות היום הפרטיים - וכולל סבסוד ממשלתי", נכתב בפנייה ששיגרה ההתאחדות למשרד האוצר. מנכ"ל ההתאחדות, יניב בר אור, אמר "אם יש כסף לממשלה של 36 שרים אז יש כסף גם לסקטור הגנים והמעונות הפרטיים. אנחנו נמשיך להילחם על זכותנו".

ביום רביעי שעבר, בדיון על פתיחת מסגרות הגיל הרך שהתקיים בוועדה המיוחדת לרווחה בכנסת, בראשות ח"כ עאידה תומא-סלימאן (הרשימה המשותפת), הציג משרד האוצר מתווה סיוע לגנים הפרטיים. סגן הממונה על התקציבים במשרד האוצר, אסף וסרצוג, אמר כי הגנים הפרטיים יהיו זכאים למענק של כ-30% מהמזור החודשי עבור חודשים מארס ואפריל, במסגרת מענק הסיוע לעסקים שהמדינה נותנת.

לדברי וסרצוג, "הגנים יקבלו סיוע כמו כל שאר העסקים הפרטיים. אנחנו לא מתחילים לדבר עם כל אחד בנפרד כי אז נצטרך לתת פתרון פרטני לכל עסק בישראל. אני לא יכול להתחייב שההורים לא ישלמו תשלומים נוספים לגנים. אם יהיה צורך בסיוע נוסף נבחן זאת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker