הבלאגן חוגג: הלמידה מרחוק נמשכת בהיקף מלא - למרות החלטת הממשלה

המורים היו אמורים לצמצם בימים אלה את הלמידה מרחוק, כדי שיוכלו להמיר את ימי ההשבתה בעבודה בחופש הגדול ■ למרות החלטת הממשלה בנושא, משרד החינוך לא הורה למורים לצמצם את העבודה, ובהסתדרות המורים מנצלים את חוסר הבהירות וממשיכים לעבוד כרגיל

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
למידה מרחוק בזמן קורונה. למצולמים אין קשר לכתבה
למידה מרחוק בזמן קורונה. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: מוטי מילרוד

החלטת הממשלה שהתקבלה ביום ראשון בבוקר, קובעת כי המורים יעבדו בחופש הגדול ויש לצמצם באופן משמעותי את היקף הלמידה המשמעותית, כדי לאפשר למורים להמיר את ימי העבודה של השבועיים הקרובים - בעבודה במהלך חופשות הקיץ והחגים. למרות זאת, משרד החינוך עדיין לא הנחה את המורים והמנהלים לצמצם את עבודתם מרחוק, אלא רק הודיע שההנחיות שפרסם ללמידה מלאה מרחוק הן רשות בלבד.

צוות בראשות מנכ"ל משרד ראש הממשלה, הממונה על השכר באוצר ומנכ"ל משרד החינוך, יתכנס בימים הקרובים כדי לקבוע את היקף המשרה של המורים במהלך תקופת הלמידה מרחוק, כאשר בכל מקרה הוא יהיה נמוך מ-50% משרה.

גננות ומורים בכיתות א'-ג', יעבדו בשיעור משרה נמוך יותר, ואילו מורים בכיתות הגבוהות יותר יעבדו בהיקף משרה גדול יותר (כאמור, לכל היותר חצי משרה). מורים לכיתות י"א-י"ב המכינים את תלמידיהם לבגרות - יוכרו כמשרה מלאה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו, ושר החינוך רפי פרץצילום: תומר אפלבאום

המורים ייפגעו

הפחתת היקף המשרה של המורים לא צפויה לפגוע בשכרם. הם אמורים להמשיך ולקבל שכר מלא בתקופת הלמידה מרחוק, ובתמורה לעבוד בקיץ. 
אולם, העובדה שמשרד החינוך לא הנחה את המורים לצמצם את משך הלמידה מרחוק, תפגע במורים - מכיוון שיידרשו לעבוד בחופש הגדול, למרות שעבדו גם במהלך השבוע האחרון. 

הסתדרות המורים, המתנגדת לקיצור נוסף של החופש הגדול, לא פועלת כדי להסביר למורים את מהות ההחלטה שהתקבלה, מאחר ושם מעריכים כי אם המורים יעבדו בהיקף של משרה מלאה בתקופה הנוכחית, היא תוכל לטעון שלא ניתן לקזז את ימי העבודה האלה ולהמיר אותם בעבודה בחופש הגדול. 

מזכ"לית הסתדרות המורים, יפה בן דודצילום: ראובן קפוצינסקי

במשרדי הממשלה מבססים את ההחלטה להעסיק את המורים בחופש הגדול, על הסכם שנחתם עם ההסתדרות הכללית. לפי ההסכם, חצי מימי ההשבתה של העובדים במגזר הציבורי יהיו על חשבון ימי החופש שלהם. "עובדים המועסקים בתשלום, למרות שנעדרו ממקום העבודה שלהם, המעסיק יהיה רשאי לקרוא להם לעבוד בחודשים יולי-אוגוסט 2020 או בכל מועד אחר שיוסכם בין הצדדים", נכתב בהסכם. 

עד כה, הסתדרות המורים המייצגת את מורי בתי הספר היסודיים, חטיבות הביניים ואת הגננות הסכימה לקצר את החופש הגדול בתשעה ימי לימודים. חלק מהימים האלה הם פיצוי על ששת ימי ההשבתה בהם לא התקיימה למידה מרחוק. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker