מעונות היום המפוקחים הקטנים: "אנחנו לקראת קריסה; לא יהיה פתרון לעשרות אלפי ילדים"

באיגוד המעונות הקטנים טוענים כי הטיפול הכושל של משרד הרווחה "מביא לקריסה כלכלית של מפעילים פרטיים רבים באופן שבו לא תהיה להם תקומה והם לא יוכלו לשוב לעבודה סדירה לאחר תום המשבר"

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מעון יום בתל אביב
מעון יום בתל אביבצילום: אייל טואג

לצד מעונות היום הגדולים, בהם ויצו ונעמת, המפוקחים על ידי המדינה, פועלים כ-700 מעונות יום פרטיים קטנים, תחת פיקוח של משרד הרווחה המסבסד גם את שכר הלימוד שלהם.

מדובר במעונות שהוקמו על ידי יזמים פרטיים כדי לתת מענה לצרכים במעונות מפוקחים, בעיקר בפריפריה, כשכל אחד מהם מפעיל מעון אחד או כמה מעונות בודדים.

מערך המעונות הקטנים נותן מענה לכ-50 אלף פעוטות, ומעסיק כ-10,000 עובדים. עם זאת, באיגוד המייצג את מפעילי המעונות הקטנים הפרטיים טוענים כי משרד הרווחה מתעלם מהם בכל הליך קבלת ההחלטות הקשור למשבר הקורונה, וכי ההפסדים הכלכליים שצברו בתקופה האחרונה יביאו לקריסתם.

המעונות הקטנים, שמאוגדים בא.מ.א - איחוד מעונות ארצי, פנו בשבוע שעבר באמצעות עו"ד שולי אשבול למבקר המדינה, מתניהו אנגלמן, בדרישה שיפתח בבדיקה על התנהלות לקויה לכאורה של משרד הרווחה בנושא. 

במכתב נכתב כי "משרד הרווחה ומנהלי אגפי מעונות היום אינם מתחשבים בקיומם של מעונות היום הפרטיים שבפיקוח, אינם שוקלים את השיקולים של הפעלת מעונות יום פרטיים שבפיקוח, אינם מתייעצים עם נציגויות איחוד מעונות היום הפרטיים שבפיקוח לפני קבלת החלטות - והתוצאה היא הרת אסון עבור מפעילי המסגרות".

אופיר אקוניסצילום: מארק ישראל סלם

עוד נכתב כי "הטיפול הכושל מביא לקריסה כלכלית של מפעילים פרטיים רבים באופן שבו לא תהיה להם תקומה והם לא יוכלו לשוב לעבודה סדירה לאחר תום המשבר. קריסה זו תפגע בשוק העבודה כולו, שכן הורי הפעוטות יתקשו לשוב לעבודה סדיר בהיעדר מעון יום שיקלוט את ילדיהם". 

קודם לכן, פנו המפעילים לשר הרווחה, אופיר אקוניס, במכתב שבו הזהירו אותו מכך שהם נמצאים בקריסה. לדבריהם, "המצב שבו נתונים המפעילים הפרטיים של מעונות היום קשה שבעתיים. בימים קשים אלו מוצאים את עצמם המפעילים הפרטיים תחת עול תשלומים אדיר, שכבר ברור לכל שאין ביכולתם לשלם. בניגוד לשאר המפעילים, אנו סופגים וממשיכים לספוג הפסדים כספיים כבדים בכל יום שעובר, בשל התקורות הגבוהות וההתחייבויות הכספיות שלקחנו על עצמנו. 

"בשונה מחברינו, אותנו המדינה מעולם לא מימנה, לא קיבלנו נכסים והטבות. במצב הנתון הזה לא תהיה ביכולתנו כל אפשרו לפתוח את שערינו כשתורה הממשלה על החזרת הלימודים. מעבר להפסדים הכבדים שלנו, יש לנו אחריות ל-10,000 מטפלות וסייעות, ולכ-50 אלף ילדים שיישארו ללא מסגרת".

ממשרד העבודה והרווחה נמסר בתגובה: "אגף מעונות יום ומשפחתונים במשרד העבודה והרווחה רואה חשיבות רבה בקידום מערך המסגרות לגיל הרך. האגף קשוב לכל הארגונים ודלתו פתוחה תמיד לשיח ולביקורת בונה, במיוחד בתקופה קשה זו. במסגרת ההתמודדות עם נגיף הקורונה, האגף נותן מענה לכל הצרכים שעלו בנושאים שבסמכותו, במגבלות הנחיות משרדי הבריאות והאוצר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker