ליאור דטל

במערכת החינוך מתכוננים לקיצוצים משמעותיים בתקציב משרד החינוך, בעקבות משבר הקורונה. בגלל היעדר ממשלה, משרד החינוך כבר נאלץ לקצץ בתקציבו עוד לפני פרוץ המשבר - ולכן ביטל את התוכנית לקיצור חופשות התלמידים בפסח וחנוכה, והוא צפוי לבטל גם את התוכנית לקיצור החופש הגדול (בתי הספר של החופש הגדול). 

כעת, במערכת החינוך נערכים לקיצוץ משמעותי יותר, שעומקו עדיין לא ידוע. מאחר שרוב תקציב משרד החינוך משמש לתשלום שכר, במערכת מעריכים כי המהלך יכלול קיצוץ בשעות ההוראה שניתנות לתלמידים, שיוביל לצמצום היקף המשרה של המורים, ואף לפיטורם. 

מדובר בצעד חריג במערכת החינוך. במשרדים האוצר והחינוך נמנעו בעבר ממהלך של פיטורי מורים, גם בשל התנגדות ארגוני המורים וגם בגלל האופן שבו מהלך כזה נתפס בציבור. עם זאת, לאור הזינוק בשיעור האבטלה במשק והפגיעה בעובדי המגזר הציבורי, יהיה קשה להשאיר את המורים מחוץ למשבר. מדובר ב-180 אלף עובדים, מתוכם 120 אלף מועסקים ישירות על ידי הממשלה, והיתר על ידי הרשויות המקומיות. 

עד היום לא הוצגה תוכנית לחידוש שגרת הלימודים במערכת החינוך ולהתמודדות עם השלכות הקורונה על מערכת החינוך מבחינה חינוכית ותקציבית. הדיונים בנושא צפויים להימשך תקופה ארוכה, אולם מעיון בהסכמי השכר הקיבוציים שעליהם חתומים המורים שמאוגדים בארגון המורים עולה כי לא ניתן לפטר אותם אחרי 31 במאי בכל שנה. הסעיף הזה נחתם כדי לאפשר למורים למצוא מסגרת חינוכית אחרת עד ל-1 בספטמבר, במידה ויפוטרו ממוסד הלימודים שלהם. כאשר אפשרות של פיטורי מורים עלתה על הפרק בעבר, יצאו ארגוני המורים במחאות ענק שבהן איימו בהשבתת מערכת החינוך.

120 אלף המורים בבתי הספר היסודיים והגננות, שמועסקים על ידי הממשלה ומאוגדים בהסתדרות המורים, צפויים להיפגע מאחר שלא חתמו על הסכם שכר חדש, ומועסקים מאז יולי 2019 ללא הסכם שכר בתוקף. כתוצאה מכך, נמנעו מהם עד כה תוספות השכר שהם היו אמורים להתקבל, וכעת ספק אם ניתן יהיה להגדיל את שכרם. 

האופן שבו תקציב מערכת החינוך בנוי מאפשר להחליף את קיצוצי תנאי העבודה של המורים רק בפגיעה בתוכניות ובשירותים לתלמידים, כמו למשל התוכנית לתגבור לימודים, תוכניות לצמצום הצפיפות בכיתות, תוכניות לבינוי כיתות לימוד חדשות, איבזור כיתות הלימוד, שיעורי העשרה ותגבורים. ייתכן שגם קיצוצים בסעיפים אלה יפגעו בסופו של דבר גם במורים.

במקרה של קיצוץ, במשרד האוצר יעדיפו לבצע קיצוץ דיפרנציאלי בתקציב החינוך, שיביא לכך שעומק הקיצוץ יהיה גדול יותר ברשויות המקומיות המבוססות וישפיע פחות על הרשויות המקומיות המוחלשות. גם צעד כזה צפוי לעורר מחאה מצד הרשויות המקומיות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker