"הנזק לתלמידים עצום": הלימודים לא יתחדשו אחרי פסח - שנת הלימודים בתיכונים הסתיימה

מסתמן: השבתת מערכת החינוך תימשך לפחות עד מאי, והתלמידים ייפגעו. "לא ניתן יהיה להשלים את הפערים בלמידה מרחוק, נהיה חייבים לחשוב על פתרון" ■ משרד החינוך נערך להציג תוכנית למקרה שייאלץ לבטל את מבחני הבגרות

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית ספר סגור במועצה האזורית אשכול, בפברואר
בית ספר סגור במועצה האזורית אשכול, בפברוארצילום: אליהו הרשקוביץ

מסתמן כי שנת הלימודים לא תחודש אחרי חופשת פסח ב-17 באפריל. כעת נראה כי ההשבתה של מערכת החינוך תימשך לכשבועיים נוספים, לפחות עד תחילת מאי, אז ייבחן אם להאריכה בשבועיים נוספים עד חופשת ל״ג בעומר ב-13 במאי.

ההחלטה הסופית בנושא עדיין לא התקבלה, ובמשרדי האוצר והחינוך עדיין לא נערך דיון רשמי בנושא, אך מקורות במערכת החינוך אישרו כי אינם מתכננים בשלב זה לחזור לפעילות לאחר חופשת פסח, בגלל המשך התפשטות הקורונה ברחבי הארץ. גם מנכ״ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, אמר הבוקר (ב') בראיון ברשת ב׳ כי הוא מעריך ששנת הלימודים לא תחודש לאחר חג פסח.

כתוצאה מהמשך ההשבתה המסתמנת, שנת הלימודים עבור תלמידי כיתה י״ב הסתיימה למעשה במארס (במקום ביוני) בלי שנבחנו במבחני המתכונת, המשפיעים על הציונים הסופיים שלהם בתעודות הבגרות. מבחני הבגרות היו אמורים להתקיים במאי, אך משרד החינוך הודיע על דחיית רוב המבחנים ליוני ויולי ועל צמצום הבחינות ב-25%.

עד היום המשרד לא הציג תוכנית חלופית למבחני הבגרות אם יבוטלו, כמו החלפתם בעבודות חקר ברמה אקדמית, שהתלמידים היו יכולים להתחיל לעבוד עליהן בשבועיים האחרונים. בשלב זה, במערכת החינוך מסתמכים על כך שתלמידי התיכונים יוכלו להיבחן במבחנים באנגלית, מתמטיקה ולשון, וכך לקבל תעודת בגרות חלקית.

עבור שאר תלמידי התיכונים, שנת הלימודים היתה אמורה להסתיים ב-20 ביוני, אך במערכת החינוך מעריכים כי גם עבורם מדובר בשנת לימודים אבודה, ובשלב זה לא נמצא פתרון להארכת הלימודים בתיכונים בחופש הגדול.

בית ספר סגור בנתניהצילום: AFP

תלמידי כיתה א' לא הספיקו לרכוש כישורים בסיסיים

במשרדי החינוך והאוצר צפויים לחדש את המשא ומתן עם ארגוני המורים כדי לקיים למידה מרחוק למשך שבועות נוספים, אך הם ממתינים לקבלת החלטה סופית בנושא.  

אף שמשרד האוצר הגיע לסיכום עם שני ארגוני המורים, שהסדיר את עבודתם במהלך תקופת ההשבתה הנוכחית, ההסכם עדיין לא נחתם. לפי ההסכמות, המורים בבתי הספר היסודיים ובחטיבות הביניים המאוגדים בהסתדרות המורים יעבדו מרחוק עד יום שישי הקרוב וכן במהלך חופשת הפסח - חופשת פסח מתחילה מחר (31 במרץ) - כלומר יעבדו מרחוק עד יום שישי כך שחופשת פסח תקוצר בשלושה ימים יחד עם קיצור החופש הגדול ב-9 ימים. מורי ארגון המורים הסכימו לתגבר תלמידים הניגשים לבגרות במהלך החופש הגדול. עם זאת, הארכת תקופת ההשבתה צפויה לשנות את הסיכומים, ומשרד האוצר צפוי לדרוש לקצר שוב את החופש הגדול.

מקור המעורב במשא ומתן עם המורים אמר כי ״הנזק שנוצר לתלמידים בעקבות ההשבתה הוא עצום. לא ניתן יהיה להשלים את הפערים בלמידה מרחוק, נהיה חייבים לחשוב על פתרון נוסף בהתאם להחלטות שיתקבלו״. ארגוני המורים חוששים מפגיעה בימי החופשה של המורים במהלך החופש הגדול, ולכן עדיין לא חתמו על ההסכמים שמסדירים את תקופת ההשבתה הנוכחית. 

שאר התלמידים במערכת החינוך צפויים גם הם להיפגע מההחלטה המסתמנת שלא לחדש את הלימודים כתוצאה מהתפשטות הקורונה. בחטיבות הביניים נצברו פערים רבים בחומר, שיקשו על התלמידים בשנת הלימודים הבאה, ובמשרד החינוך ייאלצו למצוא פתרונות כמו קיצוץ תוכניות הלימודים. 

עם ההחלטה להשבית את הלימודים לפני כשבועיים, עברה מערכת החינוך ללמידה מרחוק, שנקטעה לשבוע בגלל התמשכות המשא ומתן עם המורים. עם זאת, מערכת הלמידה מרחוק בישראל אינה יעילה, ומאפשרת בעיקר תרגול של משימות ובדיקתם על ידי המורה, ולא התקדמות בחומרי הלימוד ורכישת כישורים.

תלמידי בתי הספר היסודיים נמצאים במצב בעייתי במיוחד, מכיוון שחלקם לא רכשו את כישורי הבסיס במתמטיקה ושפה שיאפשרו להם לעבור כיתה, וגורמים במשרד החינוך הודו כי קיצור החופש הגדול בתשעה ימים בלבד אינו מספיק להשלמת החומר. בעיה זו חמורה יותר בקרב תלמידי כיתות א׳ ו-ב׳, ובקרב תלמידי כיתה ו׳ שיעלו בשנה הבאה לחטיבת הביניים.

היום הודיעו מפעילי מעונות היום המפוקחים לגילי 3-0 כי הם לא צפויים לחזור לשגרה לאחר פסח בגלל משבר תקציבי, ולאחר שמשרד האוצר הקפיא את תקציביהם בגלל התפשטות הקורונה.

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "מנכ"ל משרד החינוך שמואל אבואב ואנשי המקצוע של המשרד, פועלים לילות כימים וללא לאות, כדי שמערכת החינוך תמשיך לקיים למידה בשגרה ובמקביל לגבש חלופות ומענים למציאות המשתנה של ימים אלה. לצד המענים שקידם המשרד לילדי הגן היסודי והחטיבה, הוא נערך להוציא לפועל את בחינות הבגרות. לשם כך, הוא ביצע שורה של פעולות, בהן: קביעת לוח בחינות חדש ונושאים למיקוד שיכללו בבחינה. טובת התלמיד עומדת לנגד עיני המשרד, וככל שיידרש לערוך התאמות נוספות הרי שהן תבוצענה, ובלבד שהוא לא ייפגע.

"בהתאם לתרחישים הצפויים, המשרד שיבץ את מקצועות הבחירה בחודש מאי ואת מקצועות החובה בחודשים יוני -יולי. המשרד ערוך בכל ההיבטים כדי לקיים את הבחינות. במקרה קיצון בו לא ניתן יהיה לקיים את הבחינות גם בחודש יולי, הרי שהמשרד יפעל בשיתוף פעולה מלא עם נציג האקדמיה כדי לגבש עימם מתווה לחישוב הציון שיתקבל מטעם בית הספר".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker