מעונות היום לא ייפתחו אחרי פסח: "המסגרות לגיל הרך קורסות"

הארגונים המפעילים את מעונות היום לגיל הרך הודיעו לממשלה כי לא יוכלו לחדש את פעילותם לאחר החג אם לא יינתן להם מענה תקציבי הולם ■ ישראל היא המדינה האחרונה מבחינת השקעה בחינוך הגיל הרך בקרב מדינות OECD, אך הוועדה שהוקמה לטיפול בעניין לא הגישה את מסקנותיה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מעון ויצו על שם סיים במכון ויצמן ברחובות, אתמול. במשרד הרווחה אומרים ש"אין כוונה להפעיל צבא של מפקחים בשלב הזה" במוסדות הפרטיים
מעון של ויצ"וצילום: מוטי מילרוד

הארגונים המפעילים את מעונות היום המפוקחים והמסובסדים לגילי 0-3, הודיעו אתמול בלילה (ראשון) לראש הממשלה, בנימין נתניהו, כי לא יחדשו את פעילותם לאחר פסח, במידה ולא יקבלו עד מחר מענה תקציבי לכך. מדובר בכ-1,000 מעונות יום הכוללים את המעונות של נעמת, ויצ״ו, תנועת אמונה, נשי חירות, נאות מרגלית, בית יעקב והחברה למת״נסים.

בשנה האחרונה, הארגונים מוחים על הידרדרות במצבם הכלכלי. למעשה, הם פנו לנתניהו בספטמבר האחרון והודיעו לו כי הם נמצאים בקריסה כלכלית, אך לא קיבלו מענה. "לא ניתנו לנו פתרונות שימנעו את קריסת המסגרות לגיל הרך", נכתב במכתב. "לא ייתכן שענף מעונות היום שמהווה ענף קריטי לתעסוקה ולמשק בישראל יהיה הענף היחיחד שלא יקבל את המענה הדרוש בתקופה זו, ושהעדר החלטות מטעם המדינה יביאו לקריסתו המוחלטת".

לטענת הארגונים, במקביל להחלטה להשבית את מערכת החינוך לפני כשבועיים, הבטיח משרד האוצר להעביר להם כ-70 מיליון שקל כדי שיוכלו להחזיר להורים את החלק היחסי משכר הלימוד בהתאם לתקופת ההשבתה - אך התקציב לא התקבל. בנוסף, בתקציב הארגונים חסרים 150 מיליון שקל, שמשרד האוצר הקפיא בגלל משבר הקורונה. מדובר בכספים הנחוצים באופן מיידי לשם חידוש הלימודים במעונות בתום חופשת הפסח. ראשי הארגונים מוסיפים כי נחוצים עוד מאות מיליוני שקלים לשם שיקום המעונות, שכן אלה סובלים ממחסור בתקציבים וממחסור חמור באנשי צוות.

ביולי האחרון, העבירו ראשי ארגוני מעונות היום דרישה לתוספת תקציב בסך 2 מיליארד שקל, כדי לאפשר שיפור בטיפול המוענק לילדים.

לפני כשבועיים, נפגשו הארגונים עם נציגי משרד האוצר כדי לדון בנזקי הקורונה וסגירת המעונות על מצבם. לפי מפעילי המעונות, הם לא קיבלו מענה עד היום.

שנת הלימודים הקודמת נפתחה בשביתה בת יום של המעונות המפוקחים. הלימודים במעונות חודשו אחרי ששר האוצר, משה כחלון, ושר הרווחה לשעבר, חיים כץ, הסכימו להקים ועדה ממשלתית כדי לדון ברפורמה בענף, זו הייתה אמורה להגיש את מסקנותיה עד אפריל בשנה שעברה. הוועדה איחרה בהגשת מסקנותיה ובמשרדי הרווחה והאוצר ביקשו לדחות את מועד ההגשה לאוגוסט 2019 — עם זאת הן לא הוגשו עד היום.

לפי נתוני OECD ישראל נמצאת במקום האחרון מבחינת ההשקעה בחינוך וטיפול ילדי הגיל הרך, בקרב המדינות החברות בארגון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker