המורים גילו אחריות - אבל פיספסו הזדמנות

החלטת הסתדרות המורים מהשבוע שעבר לעצור את הלמידה מרחוק בעיצומו של משבר חסר תקדים, עלולה לפגוע במעמד המורים בארץ ■ עם זאת, חבל שהחלטות הממשלה מתקבלות בשליפה מן המותן בלי לבחון כיצד ניתן ליישמן

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית ספר סגור בנתניה
בית ספר סגור בנתניהצילום: AFP
ליאור דטל

בשבוע שעבר, בעיצומו של משבר חסר תקדים בישראל, החליטה הסתדרות המורים להורות למוריה בבתי הספר היסודיים ובחטיבות הביניים להפסיק את הלמידה מרחוק של תלמידיהם. זו הופסקה לשבוע שלם, והיא צפויה להתחדש מחר (ה') בעקבות הסכם שהושג בין הסתדרות המורים למשרדי האוצר והחינוך, בתיווך משרד ראש הממשלה, לאחר שסוכם כי המורים יחזירו רק תשעה ימי חופשה במהלך החופש הגדול ולא עשרה. 

הסיכום הושג לאחר שבמהלך כל השבוע הוטחה בהסתדרות המורים ובמשרד האוצר ביקורת מצד ההורים, ראשי רשויות מקומוית ואפילו מצד המורים עצמם על ההחלטה להפסיק את הלמידה מרחוק ולהותיר את התלמידים ללא מענה. 

בשנים האחרונות דורשים ארגוני המורים להגדיל את האוטונומיה של המורים, ולקבל סמכויות גדולות יותר. המשבר הנוכחי סיפק להסתדרות המורים הזדמנות להפוך את המורים למנהיגים, לגלות אחריות ולהפוך לעצמאים בזמן שמשרדי הממשלה כמעט משותקים. במקום זאת, הם העדיפו לפתוח בהתחשבנות על ימי החופשה שלהם, ועוד בתקופה שבה מאות אלפי עובדים בישראל נאבקים על פרנסתם. 

מעמדם של המורים נפגע עוד יותר מכיוון שבתקופה הזאת הורים וראשי הרשויות המקומיות גילו שהם יכולים להסתדר ולדאוג לחינוך ילדיהם גם בלי ארגוני המורים. בגבעתיים וברמת גן כבר החלו לספק שירותי למידה מרחוק לתלמידים באופן עצמאי, ללא תלות בהסתדרות המורים. אפילו משרד החינוך עבר מיד ללמידה מרחוק באמצעות מערך של שיעורים משודרים, המסתמך על מספר מצומצם של מורים ובכך ניתק את התלות שלו במורים ובארגונים שמייצגים אותם. המהלכים האלה צפויים לפגוע במורים עצמם בחודשים הקרובים, כאשר הם יבקשו גיבוי ציבורי למאבקים נגד הצעדים המתגבשים להבראת המשק בסיום המשבר, כמו קיצוץ בשכר המורים ומניעת תוספות שכר או פיטורי מורים.

בית ספר סגור בחדרהצילום: Ariel Schalit/אי־פי

אחת הסיבות להחזרת הלמידה מרחוק קשורה גם למאבקים פנימיים בין ארגוני המורים (הסתדרות המורים וארגון המורים). בעוד הסיכום על ביטול הלמידה מרחוק הוביל לקיצור חופשת הקיץ של המורים, ארגון המורים המשיך ללמד מרחוק ובניגוד למורי היסודיים וחטיבות הביניים, בשלב זה הוחלט שלא לקצר עבורם את החופש הגדול, והם יצאו אליו כרגיל ב-20 ביוני. 

סאגת הלמידה מרחוק רק הדגישה עד כמה מערכת החינוך ומשרדי הממשלה לא היו ערוכים להתמודדות עם למידה במצבי משבר וחירום. רק לאחר שהממשלה החליטה להשבית את מערכת החינוך, היא נזכרה להתמודד עם שאלות כמו שכר המורים בתקופת ההשבתה, ימי החופשה שלהם וקיצור החופש הגדול. ביום ראשון בשבוע שעבר, משרד האוצר פנה לארגוני המורים ודרש מהם להחזיר את ימי הלימוד האבודים בקיץ, אך המורים אמרו כי הם מעדיפים להמשיך בלמידה מרחוק. תוך כמה ימים, מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד, כבר איים לפגוע בשכר המורים, והעמיק את הקרע בין הצדדים. 

בשבוע האחרון, חלק גדול מהמורים גילו אחריות והבנה והמשיכו לשמור על קשר עם התלמידים והוריהם באמצעים שונים, בעוד שמורי התיכונים השייכים לארגון המורים, המשיכו בלמידה מרחוק. אך גם ההחלטה של ארגון המורים להמשיך בלמידה מרחוק, נבעה משיקולים הקשורים לצמצום הפגיעה בימי החופשה של המורים במהלך החופש הגדול.

בית ספר באשקלוןצילום: אילן אסייג

ההחלטה של המורים להגן על ימי החופשה שלהם מוצדקת במידה מסוימת. 60 ימי החופשה שהם מקבלים בחופש הגדול מעוגנים בהסכמי העבודה שלהם (חופשות החגים לא עוגנו מעולם), והם לא זכאים לימי חופשה אחרים במהלך השנה.

בארגוני המורים טענו גם כי הם המגזר היחיד שמתבקש להמשיך בעבודה במהלך תקופת ההשבתה, וגם לאחריה במהלך חופשת הקיץ שלהם. אבל בשלב זה הפגיעה בהם בעקבות התפשטות הקורונה מזערית: עבודתם ושכרם מובטחים למשך החודשים הקרובים ובשום שלב הם לא נדרשו לעבוד בחינם.

הפתרון לבקשת המדינה מארגוני המורים, להשלים את הלימודים במהלך החופש הגדול, היה יכול להיות פשוט: המורים יעבדו במהלך החופש הגדול, ובתמורה חופשות החגים בשנת הלימודים הבאה יתארכו. לפני כמה שנים, הצליחו המורים להגיע להסכמה דומה עם הממשלה, כאשר בוצע ניסיון לקצר את החופש הגדול. במערכת החינוך מתכוננים להארכת תקופת ההשבתה לשבועות נוספים, כך שעדיף להגיע לסיכום על קיצור החופש הגדול מול המורים עוד לפני קבלת ההחלטה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker