המורים חוזרים ללמד מרחוק - החופש הגדול יקוצר

המורים ישובו לפעילות עד תחילת חופש פסח, כאשר הכוונה היא להסדיר את הלמידה מרחוק למשך שבועות נוספים ■ החופש הגדול ול"ג בעומר יקוצרו ב-9 ימים

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
למידה מקוונת בבית ספר בערבה, בינוארצילום: אייל טואג
ליאור דטל

שבוע לאחר הפסקת הלימודים, הסתדרות המורים הסכימה לחזור ללמידה מרחוק - כך הוחלט אמש (שלישי) בישיבה שנערכה במשרד ראש הממשלה. ההסתדרות צפויה לאשר את ההחלטה היום ולהורות למורים לחזור לפעילות היום (רביעי) - ועד ל-31 במארס, אז יחל חופש פסח. עם זאת, מטרת ההסכם היא להסדיר את הלמידה מרחוק למשך שבועות נוספים, לאור ההבנה שהשבתת מערכת החינוך לא תסתיים בסוף פסח, אלא תוארך לתקופה נוספת.

בתמורה, הסתדרות המורים תקצר את החופש הגדול ואת חופשת ל"ג בעומר ב-9 ימים - ולא ב-10 ימים כפי שהוחלט בשבוע שעבר, עת התקבלה החלטה להפסיק את הלמידה מרחוק ובתמורה ללמד במהלך החופש הגדול. כמו כן, המורים הסכימו ללמד מרחוק גם במהלך כמה ימים במהלך חופשת פסח. במקום להפסיק ללמד ב-31 במרץ (יום שלישי), הם ימשיכו ללמד מרחוק שלושה ימים נוספים, ויצאו לחופשה ב-3 באפריל (יום שישי). 

ההחלטה נוגעת למורי חטיבות הביניים ובתי הספר היסודיים, וכן לגננות. המורים בתיכונים, המאוגדים בארגון המורים, המשיכו לכל אורך התקופה בלימוד מרחוק - ובעקבות הסכמות בינם לבין משרד האוצר מתחילת השבוע הם לא יתבקשו לקצר את החופש הגדול או את חופשות החגים. עם זאת, הם הסכימו לסייע בשיעורי תגבור במידת הצורך לתלמידים הניגשים לבגרות.

אתמול (שלישי) שלחו עשרות ראשי רשווית מקומוית מכל הארץ מכתב לראש הממשלה, בנימין נתניהו, בו הם דורשים להחזיר את הלמידה מרחוק. במכתב כתבו ראשי הרשויות כי הם קוראים להחזיר את ימי הלימוד שהתלמידים הפסידו בעקבות השבתת הלימודים במהלך החופש הגדול. ״על אף שהלמידה מרחוק נחוצה, הכרחית ויעילה ברור שהיא עדיין לא מהווה תחליף מלא ומושלם לימי הלימוד בבית הספר, ודאי שלא בגנים ובבתי הספר היסודיים״, נכתב במכתב. ״עם תום המגפה, הורים שנמצאים עכשיו בחל״ת או שפוטרו ידרשו ויקראו לשוב לעבודה מאומצת ורבת שעות כדי שהמשק יוכל לחזור לתפקד, להשלים פערים שנוצרו ולחזור לצמיחה כלכלית. חופשת יולי אוגוסט במערכת החינןוך תפגע בכך וביכולותו של המשק לפעול ולתפקד באופן מלא. הורים לילדים יזדקקו למסגרות חינוכיות לילדיהם בזמן שהם מחזיקים את המשק לתפוקה מלאה״.

הלימודים מרחוק הופסקו ביום רביעי האחרון, לאחר שמשרד האוצר דרש מהסתדרות המורים להחזיר את 14 ימי הלימודים שבוטלו במהלך החופש הגדול. ההסתדרות סירבה בטענה שהמורים עסוקים בלימוד מרחוק, ובאוצר החלו לאיים בקיצוץ שכר המורים. בסופו של דבר, הסתדרות המורים והאוצר סיכמו כי יחזירו 10 ימי לימודים בלבד במהלך החופשות, אך בתמורה לא יחויבו ללמד מרחוק וההוראה תבוצע רק לפי שיקול דעתם של המורים.

הסיכום עורר ביקורת רבה בקרב הורים, מורים וראשי רשויות מקומיות. ברמת גן וגבעתיים הציגו ראשי הרשויות תוכנית חלופית ללמידה מרחוק עבור תלמידי העיר; ובמשרד החינוך החלו להסתמך על תוכנית שאינה תלויה במורים, ומבוססת על שידור שיעורים חיים לכל תלמידי ישראל באינטרנט.

עם זאת, בעקבות ההחלטה המסתמנת להאריך את השבתת מערכת החינוך גם במהלך אפריל ומאי, נוצר צורך להגיע לסיכום חדש עם הסתדרות המורים, כדי לקיים למידה מרחוק לטווח ארוך יותר. ההסכם יאפשר למורים ללמד בהמשך תקופת ההשבתה בשכר מלא, ללא ניכוי ימי חופשה או שכר.

משרד החינוך הודיע באחרונה על דחייה בחודשיים של הבגרויות במתמטיקה, אנגלית ולשון, ממאי ליולי, ועל ביטול מבחני המתכונת. במשרד הודיעו בתחילת השבוע על צמצום החומר לכל בחינות הבגרות ב-25%.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker