הממשלה נערכת להשבית את מערכת החינוך גם אחרי פסח

בשלב ראשון, מבחני הבגרות באנגלית ובמתמטיקה נדחו בחודשיים ■ במשרד האוצר יחלו לקיים ביום ראשון מו"מ נוסף עם שני ארגוני המורים במטרה להגיע לסיכום על למידה מרחוק למשך שבועות נוספים - גם לאחר סיום חופשת הפסח

ליאור דטל
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
בית ספר סגור בנתניה, בשבוע שעבר
בית ספר סגור בנתניהצילום: AFP

במערכת החינוך גוברות ההערכות לאפשרות שהלימודים בבתי הספר וגני הילדים לא יתחדשו ב-17 באפריל. משרד החינוך הודיע על ביטול רוב מבחני הבגרות שהיו אמורים להתקיים בחודש מאי, בהם המבחנים באנגלית, מתמטיקה, עברית והיסטוריה.

מבחני הבגרות באנגלית ובמתמטיקה נדחו בחודשיים - ליולי. במשרד החינוך נערכים גם לאפשרות של ביטול מבחני הבגרות והודיעו למנהלים כי הם בוחנים חלופות לקביעת ציוני התלמידים.  

גם במשרד האוצר יחלו לקיים היום (ראשון) מו"מ נוסף עם שני ארגוני המורים במטרה להגיע לסיכום על למידה מרחוק למשך שבועות נוספים - גם לאחר סיום חופשת הפסח. 

במקרה שהתחזיות להארכת ההשבתה תתממש, תלמידי מערכת החינוך יפסידו שבועות רבים של לימודים. בתיכונים, שנת הלימודים מסתיימת ב-20 ביוני, כך שייתכן ששנת הלימודים עבורם כבר הסתיימה. גם תלמידי בתי הספר היסודיים, שמסיימים את שנת הלימודים ב-1 ביולי, ייפגעו במידה ויוחלט להאריך את ההשבתה, בגלל היקף החומר שלא למדו, כאשר בין היתר הופסקו גם שיעורים פרטניים וסיוע שניתן בשוטף לתלמידים מבתי הספר.

בשלב זה סוכם עם הסתדרות המורים על הארכת הלימודים בתשעה ימים נוספים במהלך החופש הגדול, אך ייתכן ותדרש הארכה נוספת של שנת הלימודים כדי לצמצם את הפער. 

בית ספר סגור במועצה האזורית אשכול, בפברואר
בית ספר סגור במועצה האזורית אשכולצילום: אליהו הרשקוביץ

הלמידה מרחוק תחודש ותוארך?

בשבוע שעבר, הגיעו משרד האוצר והסתדרות המורים להסכם לפיו המורים יחזירו לתלמידים עשרה ימי לימוד במהלך חופשת ל"ג בעומר ובחופש הגדול, ובתמורה תופסק מחויבותם ללמד מרחוק.

במשרד לא הגיעו לסיכום דומה עם מורי התיכונים שממשיכים ללמד מרחוק. כעת, במשרד האוצר שואפים להגיע להסכם לטווח ארוך יותר עם הארגונים, שיכלול את הסדרת הלמידה מרחוק באינטרנט לטווח ארוך ובאופן יעיל יותר מהמתכונת שבו פעלו הלימודים מרחוק בשבוע שעבר.

מבחני הבגרות

לקראת סוף השבוע התקבלה במשרד החינוך לדחות את רוב מבחני הבגרות. המבחנים במתמטיקה, עברית ואנגלית יידחו ליולי - שבו בדרך כלל מתקיימים מועדי ב׳ במבחני הבגרות.

במאי היו אמורות להתקיים הבגרויות באנגלית, מתמטיקה, בביולוגיה, פיזיקה, עברית, אזרחות, ערבית, תנ"ך וחינוך גופני. המשרד הודיע על דחיית המבחנים בכל המקצועות, אך בשלב זה התיר רק את המבחנים במקצועות הבחירה המורחבים של התלמידים.

מטרת ההחלטה - להכין את הקרקע לאפשרות שתלמידי התיכון יסתפקו בבגרות חלקית. מבחני הבגרות בספרות, תנ"ך, לשון והיסטוריה נדחו בשלב זה לחודש יוני. משרד החינוך הודיע למנהלי התיכונים כי ינסה למנוע ככל הניתן פגיעה במבחני הבגרות, אך בשלב זה עדיין לא גובשה חלופה אחרת. 

בית ספר סגור באשקלון, בפברואר
בית ספר סגור באשקלוןצילום: אילן אסייג

משרד החינוך יצמצם 25% מהחומר לבחינות

לפי ההנחיות החדשות של משרד החינוך , חומר הלימוד לכל אחד ממבחני הבגרות יצומצם באופן משמעותי: 25% מהחומר הנלמד בכל בחינת בגרות יצומצם. בעבר משרד החינוך הפעיל שיטה דומה (שיטת המיקוד) אך הפסיק להשתמש בה, מכיוון שהחליט להפחית בעצמו את היקף תוכניות הלימוד לבגרויות בכל מקרה. השבוע, משרד החינוך יפרסם את הפרקים בכל מקצוע, שלא יכללו בבחינת הבגרות.

נערכים לחישוב ציונים ללא מבחני מתכונת ובגרות

בעקבות השבתת מערכת החינוך, בוטלו מבחני המתכונת המתקיימים בתיכונים לקראת מבחני הבגרות. מבחני המתכונת משמשים לקביעת הציון השנתי בתעודת הבגרות, יחד עם מבחני הבגרות. בעקבות המצב, הודיע משרד החינוך כי אחרי פסח יפרסם נוהל לקביעת ציונים חדש - שיביא בחשבון את ביטול המתכונות, וככל הנראה יהיה מבוסס על הישגי העבר של התלמידים במבחנים ובעבודות. 

חלק מתלמידי התיכונים מבצעים עבודות גמר, כתחליף לבחינת בגרות בהיקף של חמש יחידות. עבור תלמידים אלה, משרד החינוך מבקש להמשיך את כתיבת העבודות באמצעות המורים מרחוק, והוא שוקל להחליף חלק ממבחני הבגרות בעבודות דוומת. 

חובת השתתפות במעורבות חברתית בוטלה

תלמידי התיכון מחויבים לבצע פרויקט מעורבות חברתית של התנדבות בקהילה כתנאי לקבלת תעודת הבגרות. משרד החינוך הודיע למנהלים על ביטול חובת המיזם באופן חלקי - על כל תלמיד שהשתתף בפעילות חברתית לדווח על מה שביצע עד כה, והמועצה הפדגוגית של משרד החינוך תקבל החלטה לגבי עמידתו בחובות התוכנית, בהתאם להיקף ההתנדבות. המנהלים התבקשו לעודד את התלמידים להמשיך להתנדב בקהילה, באמצעות האינטרנט או הטלפון על ידי יצירת  קשר ותמיכה חברתית או לימודית בתלמידים אחרים.  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker