האם הלמידה מרחוק תוחזר? בינתיים - החומר לבגרויות הופחת משמעותית ומועדיהן יידחו

בעקבות הקורונה: 25% מהחומר הנלמד בכל בחינת בגרות יצומצם והמבחנים יידחו בחודש ■ המטרה: להימנע ממצב שבו תלמידי י"ב לא יהיו זכאים לתעודות בגרות בסוף שנת הלימודים ■ נתניהו הורה לבחון את האפשרות להחזיר מיד את הלמידה מרחוק בחטיבות וביסודיים

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בחינת בגרות. למצולמים אין קשר לכתבה
בחינת בגרות. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: אילן אסייג

משרד החינוך העביר הנחיות חדשות למנהלי בתי הספר התיכונים הנוגעות למבחני הבגרות שהיו אמורים להתקיים בקיץ, ובהן גם הנחיות לגבי חישוב הציונים בתעודת הבגרות של התלמידים ללא מבחני המתכונת. 

במקביל, ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הנחה את מנכ"ל משרדו, רונן פרץ, לבחון להחזיר מיד את הלמידה מרחוק בחטיבות הביניים ובבתי הספר היסודיים. זאת אף שסוכם השבוע בין משרד האוצר להסתדרות המורים להפסיק את הלימודים המקוונים ובתמורה להחזיר את ימי הלימוד במהלך החופש הגדול.

לפי ההנחיות החדשות, חומר הלימוד לכל אחד ממבחני הבגרות יצומצם באופן משמעותי: 25% מהחומר הנלמד בכל בחינת בגרות יצומצם. בעבר משרד החינוך הפעיל שיטה דומה (שיטת המיקוד) אך הוא הפסיק להשתמש בה, מכיוון שהחליט להפחית בעצמו את היקף תוכניות הלימוד לבגרויות בכל מקרה. בשבוע הבא משרד החינוך יתחיל לפרסם את שמות הפרקים ותחומי הידע שלא יהיו כלולים בבחינות הבגרות. 

בנוסף, משרד החינוך הודיע בשלב זה על דחיית מבחני הבגרות בחודש: מבחני הבגרות במתמטיקה ואנגלית יתקיימו ביולי, במקום ביוני. מבחני החובה בספרות, תנ״ך, לשון והיסטוריה יתקיימו ביוני. 

בגרות במתמטיקה, רמת גן
בגרות במתמטיקה, רמת גןצילום: אילן אסייג

עם זאת, במידה והשבתת מערכת החינוך תימשך גם לאחר חופשת חג הפסח, משרד החינוך ישקול דחייה נוספת של מבחני הבגרות לתאריכים חדשים. 

האם קיימת אפשרות לביטול מוחלט של בחינות הבגרות?

משרד החינוך הודיע למנהלים כי ינסה למנוע ככל שניתן פגיעה בבחינות הבגרות. למשרד החינוך אין בשלב זה חלופה אחרת, ואם הבחינות לא יתקיימו, כל תלמידי י"ב יפגעו, מאחר שלא יוכלו לקבל תעודת בגרות. זאת, במיוחד לאחר שמבחני המתכונת כבר בוטלו. עם זאת, במשרד נערכים לבדיקת חלופות אחרות. 

איך ייקבעו ציוני הבגרות בעקבות ביטול המתכונות?

בעקבות השבתת מערכת החינוך, בוטלו מבחני המתכונת המתקיימים בתיכונים לקראת מבחני הבגרות. מבחני המתכונת משמשים לקביעת הציון השנתי בתעודת הבגרות, יחד עם מבחני הבגרות. בעקבות המצב, הודיע משרד החינוך כי אחרי פסח יפרסם נוהל לקביעת ציונים חדש - שיביא בחשבון את ביטול המתכונות, וככל הנראה יהיה מבוסס על הישגי העבר של התלמידים במבחנים ובעבודות. 

האם על התלמידים להמשיך בעבודת גמר?

חלק מתלמידי התיכונים מבצעים עבודות גמר, כתחליף לבחינת בגרות בהיקף של חמש יחידות. עבור תלמידים אלה, משרד החינוך מבקש להמשיך את כתיבת העבודות באמצעות המורים המנחים באמצעות למידה מרחוק.

מה לגבי פרויקט מעורבות חברתית?

תלמידי התיכון מחויבים לבצע פרויקט מעורבות חברתית, כתנאי לקבלת תעודת הבגרות. בעקבות המצב, משרד החינוך הודיע למנהלים כי בשלב זה חובת המיזמים מבוטלת חלקית - כל תלמיד שנמצא במהלך פעילות חברתית ידווח על מה שביצע עד כה, והמועצה הפדגוגית של משרד החינוך תקבל החלטה לגבי עמידתו בחובות התוכנית, בהתאם להיקף ההתנדבות שביצע עד כה.

משרד החינוך אף הנחה את המנהלים להמשיך את הפרויקט בהתנדבות על ידי התלמידים מביתם, באמצעות פעילות וירטואלית שמטרתה לעזור או לתמוך באחרים בשיטות שונות: עזרה מרחוק לתלמידים, כתיבת מכתבים לעידוד ותמיכה, הכנת חידות, משחקים, ויצירת קשר טלפוני עם תלמידים אחרים ותלמידים עם צרכים מיוחדים. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker