מאות מיליוני תלמידים ברחבי העולם נמצאים בבתים - מי מלמד אותם?

יותר מ-80 מדינות ברחבי העולם הודיעו על השבתת מערכת החינוך, כחלק מהמאבק בהתפשטות נגיף הקורונה ■ בסין הלמידה מרחוק התנהלה ברציפות לכל אורך ימי המשבר במדינה ■ ומה קורה בספרד?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
חיטוי בית ספר ביוון
חיטוי בית ספר ביווןצילום: DIMITRIS RAPAKOUSIS/רויטר

יותר מ-80 מדינות ברחבי העולם הודיעו על השבתת מערכת החינוך, כחלק מהמאבק בהתפשטות נגיף הקורונה, ומאות מיליוני תלמידים בעולם נותרו בביתם. בסינגפור והונג קונג יש מערכים רחבים של למידה מרחוק - גם באינטרנט וגם בטלוויזיה. בסין הלמידה מרחוק התנהלה ברציפות לכל אורך ימי המשבר במדינה. 

ב-4 במארס הודיעה איטליה על סגירת בתי הספר והאוניברסיטאות, ובהמשך הטילה סגר מלא על המדינה. המורים עברו להוראה מקוונת, ורבים מהם התלוננו על בעיות במערכת. בנוסף, ראש ממשלת איטליה, ג'וספה קונטה, אמר שבתי הספר צפויים להישאר סגורים גם אחרי תאריך היעד המקורי לפתיחתם, שהיה 3 באפריל. חלק מבתי הספר באיטליה דורשים מהמורים להעביר שיעורים מקוונים, בעיקר בבתי הספר הפרטיים, והם ממשיכים לקבל תשלום. ואולם זו אינה הוראה גורפת בכל איטליה, שכן יש אזורים במדינה – בעיקר בדרום – שבהם הגישה לטכנולוגיה בבית מוגבלת והתלמידים אינם יכולים להשתתף בשיעורים.

כיתה ריקה בהולנד
כיתה ריקה בהולנדצילום: PIROSCHKA VAN DE WOUW/רויט

בצרפת הוחלט להפסיק את הלימודים עד ל-20 לאפריל, אך הבחינות עדיין מתקיימות. במדינה פועל מערך נרחב של למידה מרחוק, שנותן מענה לכל תלמידי המדינה - מגיל גן ועד לתלמידי תיכון - כשספקי האינטרנט של הפרויקט התארגנו מראש כדי לספק גישה ללא תקלות לכל התלמידים. הלמידה מרחוק בצרפת מותאמת לכל בית ספר בנפרד, בהתאם לחומר הלימוד בו, והיא מבוססת על משימות שהמורים שולחים לתלמידים ועל תוכנית למידה מרחוק שכל בית ספר התכונן אליה מראש. 

בבריטניה ייסגרו בתי הספר ביום שישי, לאחר שראש הממשלה, בוריס ג'ונסון, התעקש עד כה שלא להכריז על צעדים דומים לאלה שננקטו במדינות אחרות. ממשלת בריטניה הודיעה שהיא תספק ערכות שיעורי בית ולמידה עם ההורים. במשרד החינוך של בריטניה אמרו שהמורים ימשיכו לעבוד כדי שיהיה מענה לילדים בעלי צרכים מיוחדים או לילדיהם של עובדים נחוצים כמו רופאים ואחיות, ולכן הם ימשיכו לקבל שכר.

ברוסיה, הלימודים בבתי הספר ממשיכים להתקיים בשלב זה. למדינה קיים מערך של למידה מרחוק, אך היא מנסה לפתח תוכניות נוספות ללמידה מרחוק פרט לזו שקיימת. 

ילד ואימו צועדים לבית הספר בבריטניה, השבוע
ילד ואימו צועדים לבית הספר בבריטניה, השבועצילום: DYLAN MARTINEZ/רויטרס

על אף הדוגמאות הללו, יש מדינות שבהן אין מערכות של למידה מרחוק, או כאלה שמסתפקות במערך מצומצם. בספרד הלימודים הופסקו, ואין תוכנית משמעותית ללמידה מרחוק. בארה״ב התוכניות משתנות בין מדינה למדינה, אולם חלק מבתי הספר הפרטיים מציעים לימודים מרחוק במערכות שונות. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker