מורים והורים זועמים על הממשלה: "אסור לעצור את הלמידה מרחוק"

הנהגת ההורים הארצית: "משמעות ההודעה על הפסקת הלמידה מרחוק היא שאין צורך במורים. זהו זלזול שאין כדוגמתו"

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רפי פרץ ובנימין נתניהו באלקנה, אשתקד
רפי פרץ ובנימין נתניהו באלקנה, אשתקדצילום: תומר אפלבאום

הורים מכל רחבי הארץ זועמים על החלטת הממשלה להפסיק את הלמידה מרחוק, ופנו למשרד החינוך ולמורים בבקשה שימשיכו את הלמידה מרחוק - בתשלום או בהתנדבות.

אתמול (ד') הגיע משרד האוצר להסכם עם הסתדרות המורים, המייצגת את הגנונת, מורי חטיבות הביניים ובתי הספר היסודיים, שלפיו הלמידה מרחוק הניתנת על ידי המורים תופסק והם ייצאו לחופשה בתשלום מלא. את תפקיד המורים בלמידה מרחוק, שליוו את כיתות הלימוד שלהם, יחליפו שידורי שיעורים המיועדים לכלל התלמידים בטלוויזיה ובאינטרנט. בשלב זה, מורי התיכונים ממשיכים ללמד מרחוק, אך במשרד האוצר מנסים להגיע לסיכום דומה גם עמם.

התוכנית ללמידה מרחוק יצאה לדרך ביום ראשון, עם ההחלטה להשבית את הלימודים בכל הארץ. עם זאת, עיקר התוכנית נשען על שני אמצעים בלבד - חלוקת משימות תרגול כיתתיות לתלמידים באמצעות אתרי אינטרנט שעמם עובד משרד החינוך, ושידור שיעורים על ידי משרד החינוך באינטרנט. במקביל, המורים מצאו פתרונות לשמירה על קשר אישי יותר עם התלמידים באמצעות קבוצות וואטסאפ או במייל.

מאחר שלא הוקם מערך משמעותי ללמידה מרחוק, שמספק לימודים למשך כמה שעות בכל יום, במשרד האוצר דרשו מהמורים לצאת לחופש, כדי שיוכלו להחזיר את ימי הלימודים האלה במהלך חופשת החגים באופן אפקיבי יותר. בעקבות ההסכם, נאמר למורים שהם רשאים להמשיך בלמידה מרחוק לפי ראות עיניהם, בהתנדבות, ובעיקר לשמירה על קשר עם התלמידים, בגלל המצב המיוחד.

מורים והורים ברחבי הארץ, וכן ראשי רשויות מקומיות, הביעו תסכול בעקבות ההחלטה. כעת, הנהגת ההורים הארצית, המייצגת את הורי התלמידים בבתי הספר וגני הילדים, מבקשת מהמורים להמשיך וללמד מרחוק, אך התגובות בקרב המורים מעורבות.

ראשי הרשויות המקומיות הודיעו גם כי הם מבקשים להמשיך בלמידה מרחוק. ראש עיריית גבעתיים, רן קוניק, התייחס להחלטה ואמר: "חייבים לעודד את המורים להמשיך ולחדש כל הזמן. הפסקת ההוראה מרחוק והקשר האישי שיוצרים המחנכים עם הילדים בגלל שכר - תהיה בכייה לדורות".

שיעור למידה מרחוקצילום: אייל טואג

שר החינוך, הרב רפי פרץ, התייחס להחלטה בעמוד הפייסבוק שלו ואמר: "אנחנו שומעים את הטענות המוצדקות נגד הפסקת הלמידה מרחוק, אבל החשיבה הממשלתית היא גם ליום שאחרי. מה יקרה כשננצח את המגפה? חייבים שהמשק יחזור לתפקד באופן מלא ולאורך זמן. לכן, קיבלנו החלטה שמורים ייצאו עם כל המשק לחופשה, ובזמן חופשת הקיץ ילמדו ויתנו עוד ימים שבהם יוכלו לתפקד באופן מלא. ציבור ההוראה הוכיח ערבות הדדית, סולידריות ודאגה כנה לזולת. בתפילה לרפואה שלמה".

"חוסר אחריות של הממשלה"

אריק קפלן, יו"ר הנהגת ההורים בירושלים, אמר: "זו לא העת למאבקי שכר ועבודה. המשק כולו במצב חירום. רבבות אנשים בכל הארץ נותרו ללא ביטחון תעסוקתי, פוטרו והוצאו לחופשה ללא תשלום. מקור פרנסתכם, המורים, לא מוטל בספק - אך אנו מצפים שגם אתם תבינו את גודל השעה והאתגר ותתגייסו לטובת החברה הישראלית ולטובת תלמידיכם בפרט. הורי ותלמידי ישראל יעריכו זאת מאוד".

"הפסקת הלמידה מרחוק היא חוסר אחריות של הממשלה. משרד החינוך נתן לכך יד ומעל בתפקידו. משמעות ההודעה על הפסקת הלמידה מרחוק היא שאין צורך במורים. זהו זלזול שאין כדוגמתו. אי-אפשר להשוות בין המערכת לשידורים חיים של משרד החינוך, למערכת המותאמת אישית לתלמידי בית הספר, שבה המורה עוקב אחרי מילוי המשימות ומעניק תשומת לב לתלמיד ודואג לשלומו", אמרה מאיה נוי בר-שלום, אם מרמת השרון ויו"ר הנהגת ההורים בחטיבת הביניים אלומים. "אני קוראת למשרד החינוך להתעשת ולפעול לאלתר להמשך הלמידה מרחוק, ויפה שעה אחת קודם".

"בימים אלה של כאוס ואי-ודאות, אנחנו מצפים להתגייסות של כל בעלי התפקידים. עובדי מערכת החינוך קריטיים להמשך השגרה עבור תלמידי ישראל", אומרת סיגל שפיץ-טולדנו, מהנהגת ההורים בגבעתיים. "היה מצופה שבעת הזאת תיעשה למידה משמעותית וערכית, ורק בהמשך הדרך ייעשו התחשבנויות כאלה ואחרות בין הסתדרות המורים לאוצר. הסתדרות המורים התגלתה במערומיה כאשר שמה מול עיניה את שכר המורים ורק לאחר מכן את הילדים. זו היתה הזדמנות נהדרת ללמוד קדמה טכנולוגית וליישם את כל תרגילי החירום שנעשו עד היום, וזו היתה גם הזדמנות ללמוד על סובלנות, סבלנות ואיפוק. היה מצופה גם ממשרד החינוך לגלות מנהיגות ולקבל החלטות נכונות עבור תלמידי ישראל - ורק הן. בפועל, המציאות עגומה ולא הגיונית, והתוצאות מדברות בעד עצמן. נקווה ששר החינוך יתעשת וישנה את הגזרה".

"אסור לעצור את הלמידה מרחוק", הוסיף עו"ד אבי סרוסי מהנהגת ההורים בלוד. "הפסקת הלמידה מרחוק פוגעת במרקם ההמשכיות של מערכת החינוך ובאמונה שאנחנו צועדים יד ביד בתקופה זו".

יו"ר הסתדרות המורים יפה בן דוד וראש ארגון הרופאים רן ארז. ספק אם אפשר לחייב ארגון עובדים אחד לעבוד תחת תנאים שסוכמו עם ארגון עובדים אחרצילום: אמיל סלמן ומוטי מילרוד

הורה נוסף כתב: "איזו טעות אדירה נעשתה בהפסקת הלמידה מרחוק. זו היתה הזדמנות מטורפת לחזק את כישורי הדיגיטל של התלמידים ולהכין אותם לעתיד. למה לסגור את המערכות אחרי שמשרד החינוך שפך עליהן מיליונים בשנים האחרונות? למה תירגלו את המורים בלי סוף בלמידה מרחוק ואז ביטלו את זה ברגע האמת? קיבלנו הזדמנות, ומשרד האוצר חירב אותה".

מורה נוסף כתב: "אני מורה במשך שמונה שנים. מסתבר עכשיו שאני מורה רע כי אני לא מוכן לעבוד קשה בהתנדבות. מורים עובדים כל השנה שעות על גבי שעות בהתנדבות. אף סקטור אחר במשק לא מתבקש לעבוד בהתנדבות. אבל מורים? איך אנחנו מעזים לא לעבוד שבועיים בהתנדבות. משרד האוצר התיר את דמם של המורים. הגיע הזמן שהמדינה תחליט מה היא רוצה מהחינוך. מחנכים טובים או בייביסיטר".

טל קניאס, מורה לשעבר שהיה אחד ממובילי מחאת ההורים נגד ניכוי תלושי השכר שלהם כתב בפייסבוק: "זהו אחד המשברים הגדולים ביותר שידענו, אך אנחנו אנשי החינוך - לא רלוונטים כעת. כך החליטו אתמול במשרדי החינוך והאוצר. טוב, או שהם כן רלוונטיים, אבל המערכת יודעת שהאהבה שלנו לילדים היא בת ניצול. ככה זה במדינה שבה הכסף הוא הכל ואין ראייה אמיתית ועמוקה לצורכי החברה".

מורה נוסף, כתב בפייסבוק: "איפה אתם ההורים? לא משנה לכם אם הילד ילמד בבוקר או לא? כמה חשוב שהילדים יפעילו את הראש ויפגשו את המורים בקול ובתמונה כשהם יושבים בבית. איפה האמא ההיא מהסרטון? חבל שאנחנו שומעים אתכם רק 'כשאין מי שישמור על הילדים'. הגיע הזמן שתשמיעו קול".

מורה נוסף, כתב בקבוצת חינוך 2020 בפייסבוק: "זהו אחד המשברים הגדולים ביותר שידענו, אך אנחנו אנשי החינוך אינם רלוונטים כעת. כך החליטו אתמול במשרדי החינוך והאוצר. טוב, או שהם כן רלוונטים אבל המערכת יודעת שהאהבה שלנו לילדים היא בת ניצול. ככה זה במדינה שבה הכסף הוא הכל ואין ראייה אמיתית ועמוקה על צורכי החברה".

בקרב המורים עצמם נשמעה גם ביקורת על ההסכם. ארגון יציגים, הפועל להפוך לארגון יציג עבור המורים, מסר: "הסתדרות המורים פוגעת בציבור עובדי ההוראה במחירי סוף עונה ותקעה סכין בגבם, עם הסכם על קיצור פגרת הקיץ ללא תמורה. אנו קוראים למשרד החינוך לעצור באופן מיידי את שליחת ההודעות וההנחיות לציבור העובדים. אם אין לחם אין עבודה. אנו רואים בארגון המורים והסתדרות המורים כאחראים הבלעדיים להיתדרדרות מעמד עובדי ההוראה בישראל, וקוראים לראשי הארגונים - יפה בן דוד ורן ארז - לצאת לחופשה ללא תשלום ולאפשר לעובדי ההוראה להציל את מערכת החינוך בישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker