מורי התיכונים ממשיכים לעבוד מהבית: "האוצר מפריח בלוני ניסוי"

ארגון המורים מסרב לחתום על ההסכם שנחתם בין האוצר להסתדרות המורים, ולפיכך 55 אלף מורי התיכונים ימשיכו לעבוד מבתיהם וללמד מרחוק ■ יו"ר ארגון המורים: האוצר מנסה להגביר לחץ על המורים כדי לפגוע בזכויותיהם על ידי קיזוז שכר או קיזוז ימי חופשה

ליאור דטל
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
חדר מורים. למצולמת אין קשר לנאמר בכתבה
חדר מורים. למצולמת אין קשר לנאמר בכתבה צילום: ניר שמול

ההסכם שנחתם בין משרד האוצר להסתדרות המורים - הקובע כי המורים ייצאו לחופשה בתשלום מלא החל מיום חמישי, 19 במארס - אינו תקף למורי התיכונים - המיוצגים על ידי ארגון המורים. בשלב זה, ארגון המורים מסרב לחתום על ההסכם, כך שכ-55 אלף מורי התיכונים ימשיכו לעבוד מבתיהם באמצעות למידה מרחוק והכנה לבגרות עבור תלמידי התיכון.

יו"ר ארגון המורים רן ארז מסרב להתייחס להסכם ועדיין לא הודיע אם יחתום עליו. הוא שלח במהלך היום מכתב למורי התיכונים וביקש מהם להמשיך לעבוד. לפי הערכות, ארגון המורים מנסה להימנע מלהגיע להסכם עם האוצר, כדי לא לייצר תקדים שיפגע בימי החופשה של המורים אם הממשלה תחליט להמשיך בהשבתת מערכת החינוך לאחר חופשת פסח.  

לפי ההסכם שנחתם מוקדם יותר בין משרד האוצר לבין הסתדרות המורים, המורים יפסיקו בלמידה מרחוק וייצאו החל ממחר לחופשת פסח. בתמורה הם יחזירו לתלמידים 10 ימי לימודים על ידי קיצור החופש הגדול וקיצור חופשת ל"ג בעומר. 

רן ארז, יו"ר ארגון המורים
רן ארז, יו"ר ארגון המוריםצילום: מוטי מילרוד

מאחר שארגון המורים מסרב לחתום נכון לרגע זה על הסכם דומה, שכרם של מורי התיכונים עבור העבודה מהבית לא הוסדר, וייתכן שעבודתם תופסק ושכרם ייפגע באמצעות הפעלת צווי חירום - גם אם ימשיכו בעבודה מהבית.

ארז הודיע למורים כי איומי האוצר הם "בלון ניסוי". במכתב הוא רמז כי האוצר מנסה להגביר את הלחץ על ארגוני המורים כדי לפגוע בזכויותיהם על ידי קיזוז שכר או קיזוז ימי חופשה.

ההסכם מול הסתדרות המורים נחתם, לאחר שמנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד איים להוציא את כל המורים לחופשה ללא תשלום, אם לא יסכימו להצעת האוצר לקצר את החופש הגדול בשבועיים. בסופו של דבר, המורים הסכימו לקצר את החופשות ב-10 ימים בתמורה ליציאה לחופשה והסרת החובה ללמידה מרחוק, וכן הבטחה שיקבלו שכר מלא עד ליציאה לחופשה.

אך ארז הודיע למורים כי עליהם להמשיך לעבוד בהתאם להנחיות משרד החינוך, כי האוצר אינו רשאי להוציאם לחופשה ללא תשלום וכי הודעת באב״ד היא "לא יותר מאשר אוויר חם המשוחרר על ידו". 

ארז הוסיף כי כל עוד משרד החינוך ממשיך להנחות אותם להמשיך בלמידה מרחוק - על המורים להמשיך ולעשות זאת. לדבריו, מטרת האוצר היא ״לייצר אנדרמלוסיה שתספק תירוץ שלא לשלם למורים את שכרם וגם להאשים את המורים ואת הארגון המייצג אותם בהפקרת הילדים. לא נשתתף בתרגיל הזה. נמשיך לעבוד מהבית למען תלמידנו, ניאבק בכל האמצעים העומדים לרשותנו על תשלום השכר בשל עבודה זאת. לא נפסיק לעבוד מהבית עד אשר מנכ״ל החינוך יודיע על כך. אל תאמינו לחרושת השמועות ולבלוני הניסוי". 

ארז הוסיף כי "על עבודה צריך לשלם. הממשלה החליטה שיש לדלל את העובדים במקומות עבודה ולהעביר ככל האפשר את העובדים לעבודה מהבית, ורק במקום שבו לא ניתן לעשות עבודה מהבית יש להוציא את העובדים לחופשה ללא תשלום או על חשבון ימי חופשה או מחלה. אך במצב הקשה שבו נמצאת מדינת ישראל, קשה להודיע למורים להפסיק לעבוד מהבית, דווקא בתקופה שבה עבודתם חיונית ביותר".

ממשרד האוצר ומארגון המורים לא נמסרה תגובה. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker