המורים יצאו לחופשה; הלמידה מרחוק תופסק; החופש הגדול יקוצר ב-9 ימים

מורי היסודי, מורי החטיבות והגננות ייצאו לחופשה בשכר מלא ■ הלמידה מרחוק תימשך רק בשידורים חיים של משרד החינוך, באינטרנט ■ המרצים באוניברסיטאות ובמכללות הסכימו לקצר את חופשת הקיץ שלהם במקביל להמשך הלמידה מרחוק

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שיעור למידה מרחוקצילום: אייל טואג
ליאור דטל

הלמידה מרחוק תופסק החל מהיום (ה') ורוב המורים והגננות בישראל - כ-180 אלף מורים - ייצאו לחופשה בשכר. כך סוכם אתמול בין משרד האוצר לבין הסתדרות המורים. ההסכם כולל את מורי היסודי והחטיבות, וכן את הגננות. ארגון המורים, המייצג את המורים בתיכונים לא חתם על הסכם דומה, וקורא למורים להמשיך לעבוד מרחוק.

בתמורה, הסתדרות המורים הסכימה לקיצור חופשות החגים ב-10 ימים - במקום ב-14 ימים לפי ההצעה המקורית של משרד האוצר. החופש הגדול יקוצר ב-9 ימים  ויום החופש שניתן בל"ג בעומר בשנת הלימודים הנוכחית יבוטל גם הוא. לחילופין - במידה והלימודים לא יתחדשו עד אז, לקצר שני ימי חופש מחופשות החגים בשנת הלימודים הבאה. בנוסף, משרד האוצר הגיע לסיכום עם הוועדה לתכנון והתקצוב של המועצה להשכלה גבוהה על הארכת הלימודים באקדמיה על חשבון חופשת הקיץ. המרצים בכל האוניברסיטאות והמכללות הסכימו לקצר את חופשת הקיץ שלהם במקביל להמשך הלמידה מרחוק ללא שום תנאים מוקדמים.

הסיפורים מסמרי השיער על בדיקות הקורונה

הסיפורים מסמרי השיער על בדיקות הקורונה

0:00
-- : --
להרשמה לפודקאסט

ההסכם עם המורים תקף רק לתקופת ההשבתה הנוכחית של מערכת החינוך - עד לסיום חופשת פסח באמצע חודש אפריל. במידה ויוחלט להאריך את תקופת ההשבתה של מערכת החינוך בעקבות התפשטות הקורונה, ייתכן ויינקטו צעדים נוספים. בכל מקרה, במערכת החינוך מעריכים כי לאחר המשבר, ייערכו קיצוצים משמעותיים במערכת החינוך - שיבואו לידי ביטוי בקיצוץ שכרם של המורים ובפיטורי מורים.

רפי פרץ, שר החינוך צילום: עופר וקנין

ההחלטה לחייב את המורים להחזיר רק 10 ימי עבודה, במקום 14 ימים, התקבלה לאחר שבאוצר הסכימו לחשב את מספר הימים בהם המורים עבדו בלמידה מרחוק (ארבעה ימים מאז יום ראשון האחרון) כימי עבודה בשכר מלא.

האינטרסנטים עם גילעד אלטשולר: מה יקרה לחסכונות שלנו

0:00
-- : --
להרשמה לפודקאסט

החל ממחר המורים יצאו לחופשה, במתכונת של חופשת פסח ויקבלו עליה שכר כפי שמקובל בשאר חופשות החגים במערכת החינוך. 

מאז יום ראשון מערכת החינוך עובדת במתווה של "למידה מרחוק" - המורים שומרים על קשר עם התלמידים באמצעות המייל, קבוצות וואטסאפ או אמצעים אחרים ומעבירים להם משימות תרגול יומיות. בימים האחרונים, בעקבות הודעת האוצר, החל משרד החינוך לנתב את הלמידה מרחוק לשידורים חיים שהוא משדר ברשת (בערוץ היוטיוב שלו), ואינה מסתמכת על המורים.

כעת, בעקבות ההחלטה המורים לא יחויבו ללמד מרחוק, אלא רק על פי רצונם החופשי. במשרד החינוך יעברו להסתמך בעיקר על שידורים חיים של מערכי שיעור ומקווים כי המורים ימשיכו לשמור על קשר עם התלמידים, או לשלוח להם משימות תרגול, למרות ההודעה על יציאה לחופשה.

מאז תחילת הלמידה מרחוק ביום ראשון האחרון, התברר כי משרדי הממשלה לא היו מוכנים בהתאם לתרחיש של השבתת מערכת החינוך. עד כה, מדיווחי הורים עולה כי הלמידה מרחוק מתבססת בעיקר על תרגולים קצרים באתרי אינטרנט, כאשר אחד האתרים המרכזיים שמשמש את משרד החינוך אינו מתפקד כראוי תחת העומס, ולצד זה על שיעורים משודרים של משרד החינוך. עם זאת, המורים שומרים על קשר עם התלמידים ושואלים לשלומם, ויש בכך ערך גבוה עבור התלמידים התלמידים ולתחושת הביטחון שלהם.

ביום ראשון האחרון הודיע משרד האוצר למורים כי בעקבות התפשטות הקורונה, וההחלטה להשבית את מערכת החינוך, הם ידרשו להוציא את כל המורים לחופשה ללא תשלום. באוצר הציגו למורים הצעה נוספת - לפיה החופש הגדול יקוצר ב-14 יום ובתמורה המורים יצאו לחופשה ושכרם לא יפגע.

הסתדרות המורים אמרה כי היא מתנגדת למתווה והודיעה כי מאחר והמורים ממשיכים בתרגילי הלמידה מרחוק הם מסרבים לצאת לחופשה ללא תשלום או לקיצור החופש הגדול - אלא אם תתקבל הודעה להפסיק את הלמידה מרחוק.

מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד, הודיע בתגובה כי האפשרות לקבל שכר מלא מבלי לקצר את החופש הגדול כלל לא עומדת על הפרק. אתמול אמר באב"ד: "משרד האוצר אינו כופה על המורים עבודה מהבית. המורים הם אלה שיחליטו, בהתאם לתחושת הסולידריות החברתית שלהם, בזמן משבר זה. ללא קשר להחלטתם, האופציה לתשלום שכר מלא לעבודה מהבית - לא נמצאת על השולחן. האפשרויות העומדות בפניהם הן יציאה לחופשה או מעבר לחל“ת. המורים אינם שונים ממאות אלפי עובדי המגזר הציבורי שמעוניינים לעבוד מהבית אך נאלצים לצאת לחופשה כפויה".

אתמול (ד') נפגשה מזכ״לית הסתדרות המורים, יפה בן דוד, עם הממונה על השכר במשרד האוצר קובי בר נתן כדי להגיע להסכמה. בן דוד אמרה בתגובה להסכם: "ברגע שבו סגרו את מוסדות החינוך בגלל המשבר, חזרנו והדגשנו כי העיקרון שעבודה מהבית שווה שכר מלא חייב להישמר. ההסכם משקף את העיקרון הזה. עובדי ההוראה יקבלו שכר מלא וימי החופשה יקוזזו רק מימים שבהם הם לא עבדו כלל". 

הממונה על השכר במשרד האוצר, קובי בר נתן, אמר: "עובדי ההוראה הם המשאב היקר ביותר במערכת החינוך, במיוחד בזמנים קשים אלה". באב"ד הוסיף כי "ההבנות החשובות מאפשרות למערכת ודאות, וכן יסייעו לתלמידי ישראל להחזיר את ימי הלימודים שאיבדו". 

עדיין לא התקיימה פגישה עם יו"ר ארגון המורים רן ארז, שעם רובו נמנים מורי התיכונים.

לפי הערכות שבוצעו במשרד האוצר, הנזק למשק הנובע מהשבתת הלימודים בלבד מסתכם ב-200-400 מיליון שקל ביום, כך שעד היום בלבד העלות המשקית של השבתת הלימודים מסתכמת בעד 1.6 מיליארד שקל, והיא אינה כוללת את העלות הגבוהה עוד יותר של האטת פעילות המשק או של סגר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker