"תנסו מאוחר יותר": הלמידה מרחוק החלה - אבל האתרים לא זמינים

אחד האתרים הגדולים עמם עובד משרד החינוך, אתר אופק של המרכז לטכנולוגיה חינוכית, קרס במהלך תרגיל החירום שביצע משרד החינוך לפני כשבועיים

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
ילד יושב מול מסך מחשב
צילום: Getty Images/Flickr RF

בעקבות החלטת הממשלה לסגור את כל בתי הספר וגני הילדים, ניסו היום הורים רבים ברחבי הארץ להיכנס לאתרי הלמידה מרחוק של משרד החינוך. בתגובה, כמה מהאתרים המרכזיים של המשרד הודיעו כי לא ניתן להכנס לאתר בגלל עומס פניות. במקביל, הורים רבים עדיין ממתינים להוראות ללמידה מרחוק, לאחר שבתי הספר טרם יצרו איתם קשר לגבי קיום הלימודים.

אחד האתרים הגדולים עמם עובד משרד החינוך, אתר אופק של המרכז לטכנולוגיה חינוכית, עובד באופן חלקי. הורים ותלמידים רבים שניגשו אליו נתקלו בהודעה הבאה: "עקב עומסים חריגים בשל המצב אנו מציעים שתנסו שוב מאוחר יותר. עמכם הסליחה". אתר אופק הוא גם האתר שקרס במהלך תרגיל החירום שביצע משרד החינוך לפני כשבועיים, אך מאז הבטיח המשרד כי הבעיה נפתרה. גם כעת, במשרד החינוך אומרים כי היקף התקלה קטן וכי הנושא נמצא בבדיקה. ממט״ח נמסר כי מדובר בניסיון לנתב את התנועה, כדי למנוע קריסה של האתר. לפי מט״ח ״בכל שעה יש מעל ל-150 אלף מורים ותלמידים באתר שנהנים מחוויית משתמש״.

בינתיים, במשרד החינוך מפנים את ההורים לאתר מיוחד שמשדר תכנים לימודיים במקצועות שונים לתלמידי בתי הספר. השידורים באתר הזה מועברים מ-24 אולפנים שונים, בעברית וערבית.

במקביל, מאות אלפי תלמידים נכנסו לאתר מט"ח. האתר ממשיך לשדר ברציפות. מדי פעם נוצרים עומסים, אך אין קריסה אלא ניתוב בפנייה להמתין ולהיכנס בהמשך.

כתוצאה מההחלטה לבטל את הלימודים, נשארו היום בביתם קרוב ל-3 מיליון ב–400-200 מיליון שקל ליום, בעיקר כתוצאה מאובדן ימי עבודה ופגיעה בעבודה השוטפת של הורים לילדים שיישארו בבית.

הבעיה היא שהמערכת אינה ערוכה כראוי ללימודים מרחוק לטווח ארוך וחלק גדול מהמורים לא קיבלו הדרכה מתאימה. האמצעים העומדים כרגע בפני בתי הספר בעיקר משמשים להכנת שיעורי בית באמצעות המחשב ולתרגול החומר. מדובר באתרים של תרגולים דיגיטליים בשפה, מתמטיקה ואנגלית שפועלים לצד האתר שהקים המשרד שמשדר מערכי שיעור. למשרד החינוך אין פתרון אחד להמשך הלימודים בכל כיתה וכיתה ושמירה על קשר רציף עם המורים, והוא הפנה את מנהלי בתי הספר לשימוש בפתרונות שונים של חברות פרטיות כמו זום, גוגל ומיקרוסופט.

ממשרד החינוך נמסר כי :אולפני השידור לכיתות א'-יב' יצאו לדרך היום. האתר פועל באופן שוטף ובהצלחה רבה. מאז השעה 08:00 השתתפו בשיעורים עשרות אלפי תלמידים. האולפנים ממשיכים לשדר גם בשעות אלו, כשהם מעמידים  לרשות התלמידים את מיטב התכנים הלימודיים, במתכונת ידידותית ומעניינת.  

המשרד קורא להורים להיכנס לקישורית ולהצטרף לשיעורים שמתקיימים מדי יום בהתאמה לגיל הרלוונטי. יש לשים לב למערכת השעות המצויינת בה.  

האולפנים נותנים מענה גם במתמטיקה לכיתות יסודי, לחטיבה ולבגרות. מחר המשרד צפוי להרחיב את מערכי השיעורים שיעלו למרחב הפדגוגי לתלמידים בחטיבה העליונה. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker