שאלות ותשובות

מי יחזיר להורים את התשלום על הצהרונים? מה עם הבגרויות? האם ייפגע שכר המורים?

סגירת כל בתי הספר וצמצום הפעילות במשק הותירה הורים רבים מבולבלים: מתי תחל הלמידה מרחוק? מה יקרה למבחני הבגרות והמתכונות? האם ההורים יקבלו החזר על התשלומים לגני הילדים הפרטיים? האם המורים יחויבו לצאת לחל"ת? הנה התשובות

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים10
בית ספר סגור במועצה האזורית אשכול, הבוקר
ליאור דטל

החלטת ראש הממשלה להפסיק את הלימודים בכל מוסדות החינוך הפתיעה את משרד החינוך, שלא היה מעורב בהליך. הורים רבים מצאו את עצמם מסוגרים עם הילדים בבית - מבלי שיינתנו הוראות ברורות לגבי המשך הלימודים, האפשרויות להיבחן, ההחזרים הכספיים לתשלומים שכבר בוצעו. גם המורים נותרו בחוסר ודאות לגבי המשך עבודתם.

מתי תחל הלמידה מרחוק? 

מכיוון שההחלטה על הפסקת הלימודים הגיעה בהפתעה, ייתכנו עיכובים בלמידה מרחוק. בשלב זה משרד החינוך העלה אתר מיוחד שבו משודרות הרצאות ומערכי שיעור מוקלטים.

כל בית ספר אחראי על עריכת תוכנית ללמידה מרחוק, שכוללת בעיקר שיעורי תרגול באתרים מיוחדים. בימים הקרובים, בתי הספר והמורים אמורים ליצור קשר עם ההורים ולהעביר להם הנחיות מסודרות יותר, אך בכל מקרה ברוב המקרים מדובר בשיעורי בית ובחומרי תרגול, ולא בלמידה מרחוק. 

נכנסתי לאתר הלמידה מרחוק והוא קרס. מה עושים?

סגור. בית ספר תיכון ברנרצילום: אילן אסייג

לרשות בתי הספר כמה אתרים המיועדים ללמידה מרחוק. משרד החינוך גם הנחה את מנהלי בתי הספר להשתמש בכלים זמינים של גוגל ומיקרוסופט לשיתוף קבצים או לבניית מערכת שעות, וגם לצ׳אט עם תלמידים. הבעיה היא שחלק גדול מההמורים לא קיבל הדרכה מתאימה לעבודה עם הכלים האלה. 

בינתיים, ההורים מנסים להיכנס לאתרי למידה מרחוק שבהם עושים שימוש בשגרה, כמו אתר אופק או אתר בריינפופ. בשעות האחרונות דיווחו הורים כי האתרים לא זמינים בגלל העומס, אך במשרד החינוך אמרו כי הבעיות הקשורות לנושא נפתרו כבר לפני כמה ימים, וכי לא צפויה תקלה בזמינות האתרים. 

הורים רבים נתקלו בהודעה על כך שלא ניתן להכנס לאתרים כרגע בגלל עומס והתבקשו להמתין ולהכנס בשלב מאוחר יותר. משרד החינוך מסר: "האתרים ממשיכים לשדר ברציפות. מדי פעם נוצרים עומסים אך אין קריסה אלא ניתוב בפנייה, יש להמתין ולהיכנס בהמשך".

מה יקרה למבחני הבגרות והמתכונות?

אתמול הודיע משרד החינוך למנהלים שכל בתי הספר יישארו סגורים, ושהכניסה אליהם אסורה. בנוסף, משרד החינוך הודיע על ביטול של כל מבחני המתכונת וכל שיעורי ההכנה (אפילו בקבוצות קטנות) לקראת המתכונות. במשרד החינוך מנסים להיערך למצב ובוחנים כמה תרחישים: קיום הבגרויות במועד מאוחר יותר בשנת הלימודים הבאה, ביטול הבגרויות וביסוס הציון לתעודת הבגרות על סמך עבודה ברמה אקדמית שתבדק על ידי בוחנים חיצוניים, או תיקוף ציון לבגרות על ידי בוחנים חיצוניים ועל סמך ציונים קודמים של התלמידים במבחנים ועבודות. 

האם ההורים יקבלו החזר על התשלומים לגני הילדים הפרטיים?

הסוגיה הזאת מטרידה הורים רבים ששילמו אלפי שקלים לגן הילדים הפרטי עבור לימודים בחודש מארס, אך הם לא יתקיימו. במשרד האוצר ובמשרד החינוך אין תשובה לנושא כעת והעניין בבדיקה. מדובר בסוגיה רגישה מאחר שבגני הילדים הפרטיים חוששים מקריסה בעקבות המצב. 

האם ההורים יקבלו החזר על התשלום לצהרונים?

גם לשאלה זו אין בשלב זה תשובה. עלות הצהרונים מסתכמת בעד כאלף שקל בחודש לכל תלמיד, וההודעה על השבתת הלימודים הופצה לפני שהוצג פתרון בנושאים אלה. בחלק מהרשויות המקומוית בוחנים מתן החזר מלא או חלקי - להורים עבור התשלום לצהרונים, אך מעדיפים להמתין כי ייתכן שהממשלה תחליט לפצות את הרשויות המקומיות מתקציב המדינה. בבקשה תוסיפו שבינתיים,

עיריית ראשון לציון הודיעה כי עד לחזרה לשגרה, לא תגבה תשלומים עבור שירותים שאינם מסופקים לתושבים בגלל המצב, ותזכה את ההורים על התשלומים לצהרונים ולמעונות היום המסובסדים עד לסיום ההשבתה.

לפי ארגון תשלומים - הפועל לשקיפות בתשלומי הורים, על פי פסיקות קודמות של בתי המשפט, כאשר גני הילדים נסגרים כתוצאה המהחלטת המדינה, להורים אין חובה להסדיר את התשלום עבור תקופת הסגירה. לכן, על ההורים לבטל בעצמם את הוראות הקבע עבור שירותים שהם לא מקבלים כמו צהרונים, הסעות, טיולים שנתיים ועוד. 

האם המורים יחויבו לצאת לחופשה ללא תשלום?

בשלב זה עדיין לא ברורה מה תהיה עוצמת הפגיעה בתנאי השכר והעבודה של המורים. היום (א') נפגשו בכירי משרד האוצר עם ראשי שני ארגוני המורים והציגו בפניהם את עומק הפגיעה במשק כתוצאה מהפסקת הלימודים (עד 400 מיליון שקל ביום). לפי הערכות, כל צעד שיושת על העובדים במגזר הפרטי אמור להיות מושת על עובדי המדינה. בין היתר, נשקלת אפשרות להוציא את המורים לחופשה תוך צמצום משכורתם בחצי, ובקשה שיסכימו ללימודים בחופש הגדול. בנוסף, נבחנות אפשרויות לפיטורי מורים ופגיעה בשכרם. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker