האוצר למורים: החופש הגדול יקוצר - או שתצאו מיד לחופשה ללא תשלום

ראשי המשרד הציגו למורים את השלכות ההשבתה על ציבור המורים ■ נשקלת פגיעה בשכרם כדי לצמצם את נזקי משבר הקורונה על המשק

ליאור דטל
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
תיכון רמז פרדס כץ
תלמידי תיכון (למצולמים אין קשר לנאמר)צילום: תומר אפלבאום

בכירי משרד האוצר נפגשו היום עם נציגי הסתדרות המורים והציגו בפניהם את ההשלכות של ביטול הלימודים על תנאי עבודתם. 

בפגישה השתתפו מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דוד, מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד, הממונה על השכר קובי בר נתן והממונה על התקציבים במשרד האוצר שאול מרידור. בהמשך צפויה פגישה נוספת עם יו״ר ארגון המורים, רן ארז. 

במשרד האוצר הבהירו למורים כי בעקבות השבתת מערכת החינוך - החלטה שהתקבלה בלחצי הסתדרות המורים - כל 180 אלף המורים בישראל אמורים לצאת מיד לחופשה ללא תשלום. במצב כזה, המורים יפנו לקבלת דמי אבטלה מהביטוח הלאומי עד לחזרה לשגרה. 

עם זאת, במשרד האוצר הציגו בפני המורים מתווה שיאפשר להם להמשיך לקבל שכר בתקופת ההשבתה - לפחות עד לחזרה מחופשת פסח באמצע אפריל. 

לפי המתווה המוצע, המורים ימשיכו לקבל שכר במהלך השבתת מערכת החינוך עד ליציאה לחופשת פסח ב-31 במארס - אך בתמורה יתחייבו לעבוד במהלך החופש הגדול במשך כשבועיים - במקום הימים שמערכת החינוך הפסידה במהלך ההשבתה. 

החופש הגדול הוא החופשה היחידה שמעוגנת בהסכמי השכר של המורים מול המדינה (חופשות החגים לא מעוגנות בהסכמים) ולכן נדרשת הסכמה של ארגוני המורים לביצוע מהלך כזה. 

עם זאת, מדובר במתווה זמני, שאמור להסדיר את משכורתם של המורים רק עד לסוף חופשת פסח. אם יהיה צורך בהמשך השבתת מערכת החינוך גם לאחר חופשת פסח, משרד האוצר צפוי להציג צעדים נוספים שישפיעו על שכרם ותנאי עבודתם של המורים, כדי לנסות לצמצם את הנזק שנוצר למשק. 

בנוסף, הפסקת הלימודים צפויה לפגוע גם בעתיד בשכרם של המורים, וייתכן שבהמשך יוצגו צעדים נוספים כמו קיצוץ בשכר המורים או פיטורי מורים. גם תוספות השכר שהמורים ממתינים להן מאז יולי האחרון, נמצאות בסכנה בגלל המצב הרגיש במשק והגירעון הצפוי. 

מזכ״לית הסתדרות המורים, יפה בן דוד, מסרה לאחר הפגישה: :הודענו לנציגי האוצר באופן חד משמעי כי שכרם של עובדי ההוראה צריך להיות משולם במלואו. עובדי ההוראה עובדים מהבית לפעמים הרבה יותר קשה מהוראה פרונטלית ואין שום סיבה שלא יקבלו שכר מלא. אנחנו מצפים ממנכ"ל משרד החינוך, שמטיל משימות רבות על עובדי ההוראה, לדאוג ששכרם ישולם במלואו". 

במשרד האוצר העריכו את הנזק למשק בעקבות הפסקת הלימודים בכ-200-400 מיליון שקל לכל יום. במקרה כזה, המשק צפוי להפסיד כ-6 מיליארד שקל רק עד היציאה לחופשת פסח כתוצאה מהפסקת הלימודים. הנזק צפוי להיות גדול באופן משמעותי בעקבות ההחלטה להאט את פעילות המשק. 

במערכת החינוך התכוננו לקיצוצים משמעותיים בשל הגירעון הצפוי, עוד בטרם התחיל משבר הקורונה. בין היתר התכוננו במערכת לקיצוץ בשכר המורים או לפיטורי מורים. במקרה של פיטורים, על המדינה לפעול לפני חודש מאי, מאחר שהסכמי השכר של המורים לא מאפשרים פיטורים לאחר חודש זה.

המורים בישראל - הגננות, מורי בתי הספר היסודיים ומורי חטיבת הביניים - המאוגדים בהסתדרות המורים - עובדים ללא הסכם שכר בתוקף מאז יולי האחרון, ועד היום לא התנהל מו״מ מולם לשם חתימה על הסכם שכר חדש. כתוצאה מכך, המורים ממשיכים לעבוד כבר תשעה חודשים תחת הסכמי השכר הקודמים, הקובעים שכר נמוך יותר מעמיתיהם בתיכונים (שחתמו כבר על הסכם שכר חדש). 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker