עלות השבתת מערכת החינוך: 300-150 מיליון שקל ליום

בעקבות החלטת נתניהו להשבית את כל בתי הספר, הנזק למשק צפוי להסתכם ב-4.5-2.2 מיליארד שקל ■ ההחלטה על השבתת כיתות א'-ג' הפתיעה את בכירי משרד החינוך, שכלל לא היו שותפים לקבלת ההחלטות ■ איך יגיבו הגננות להחרגתן מהמהלך?

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית הספר תיכון ברנר, שנעל את שעריוצילום: אילן אסייג

הנזק למשק בעקבות החלטת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מאתמול (חמישי) לסגור את כל בתי הספר בעקבות התפשטות הקורונה מסתכם ב-300-150 מיליון שקל ליום. לפי ההחלטה, בשלב זה בתי הספר לא יפעלו עד ל-31 במארס - תחילת חופשת פסח.

לפיכך, הנזק למשק צפוי להסתכם ב-4.5-2.2 מיליארד שקל. כך עולה מהערכות במשרד האוצר, ומתייחסות בעיקר לנזק מאובדן ימי העבודה של ההורים. אם כמחצית מההורים לתלמידי בתי הספר היסודי ייאלצו להישאר בביתם, הנזק יסתכם בכ-150 מיליון שקל ליום, ועלול להגיע עד ל-300 מיליון שקל ליום במידה שכל ההורים לילדים בבתי הספר היסודיים יישארו בביתם. בבתי הספר היסודיים לומדים יותר ממיליון תלמידים.

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

במהלך אתמול שקלו במשרדי הממשלה להודיע על הפסקת הלימודים רק מכיתות ד׳ והלאה, ולהמשיך בלימודים בכיתות א׳-ג׳ כדי לצמצם את הנזק למשק. רק בסמוך להצהרה של נתניהו ב-20:00 הוחלט לכלול גם את תלמידי הכיתות הנמוכות

בנימין נתניהו ורפי פרץ, אתמול. בכירי משרד החינוך הודרו מהליך קבלת ההחלטות
בנימין נתניהו ורפי פרץ, אתמול. בכירי משרד החינוך הודרו מהליך קבלת ההחלטותצילום: אוהד צויגנברג

ההחלטה הפתיעה את בכירי משרד החינוך, שהודרו מכל הליך קבלת ההחלטות במהלך היום ולמדו על המתרחש מצפייה בנאומו של נתניהו בערוצי החדשות. שר החינוך, רפי פרץ, אמר במסיבת העיתונאים כי ההשבתה תכלול רק את תלמידי כיתות ד׳ ומעלה, אך למד מהכתבים שנכחו באולם כי היא תכלול את כל בתי הספר.

לפי ההנחיות החדשות, גני הילדים יפעלו כרגיל וכך גם מוסדות החינוך המיוחד, פנימיות, וכן מסגרות לתלמידים בסיכון ולנוער נושר. בראשון לציון, אשקלון, קרית גת, קרית מלאכי, באר טוביה מועצה אזורית חוף אשקלון, לא נפתחו היום (שישי) גני הילדים, בעקבות החשש מהתפשטות נגיף הקורונה ובשל מזג האוויר הצפוי.

בתגובה להחלטה, איימה הסתדרות המורים להשבית את הגנים ופירסמה תגובת מחאה על דברי נתניהו, שבה נכתב: "לא נסכים לאפשר לעובדי הוראה להישאר חשופים לסכנת ההידבקות. לא ניתן להפלות בין עובדי ההוראה שמלמדים בגנים לעובדי הוראה אחרים".

במשרד האוצר צפויים לדון בצמצום ההשלכות של ההחלטה. מדובר במשימה מורכבת, מאחר שבמערכת החינוך מעריכים כי לאחר הרכבת הממשלה צפוי קיצוץ משמעותי בתקציב משרד החינוך, בעקבות המצב הכלכלי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker