משרד האוצר שוקל להוציא את כל המורים לחופשה ללא תשלום - עד הודעה חדשה

אם המדינה תודיע על השבתת בתי הספר, היא תידרש לממן את ימי המחלה של המורים - תוך כדי שהיא ממשיכה לשלם את משכורתם. לכן, נבחנת האפשרות להוציא אותם לחופשה ולקצץ בשכרם

ליאור דטל
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
שיעור בבית ספר תיכון
שיעור בבית ספר תיכוןצילום: ניר כפרי

במשרד האוצר קיימו אתמול (ה') דיון על ההשלכות הכלכליות על המשק בעקבות ההחלטה הצפויה לבטל את הלימודים עד לחופשת פסח שתחל ב-31 במארס וייתכן שגם לאחר מכן. משרד האוצר שוקל את האפשרות לחייב את כל המורים בישראל - כ-180 אלף - לצאת לחופשה ללא תשלום או בתשלום חלקי עד לחזרה מלאה ללימודים.

החלטה מסוג זה תפגע באופן נוסף במורים: המורים בחטיבות, היסודיים והגננות עובדים מאז יולי האחרון ללא הסכם שכר שתוקפו פג - ומאז לא התנהל מו"מ עמם בגלל מערכות הבחירות ואי הקמת הממשלה. כך שלא רק שהמורים הפסידו עד כה אלפי שקלים בגלל תוספות השכר שלא קיבלו, אלא שבסיום המשבר ולאחר הנזק העצום שההחלטה להפסיק את הלימודים תסב למשק, לא ניתן יהיה להעניק להם את תוספות השכר הרצויות.

ביום ראשון נקבעה פגישת חירום בין מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד יחד עם הממונה על השכר והממונה על התקציבים, לבין ארגוני המורים - ובה יוצגו כל הצעדים שצפויים לפגוע במורים. במערכת החינוך מעריכים כי בין היתר מדובר בפיטורי מורים, דחיית תוספות השכר, קיצוצי שכר ועבודה במהלך החופש הגדול.

במשרד האוצר אמרו בתגובה כי "ראש הממשלה הנחה את משרד האוצר לקבל החלטה בנושא. מנכ"ל משרד האוצר יקיים דיון עם הממונה על השכר והממונה על התקציבים במטרה לדון בסוגיה".

טיפול בית - 5,916, טיפול במלון - 2,397, בביתם מחכים לשיבוץ -65

החלטה על ביטול הלימודים צפויה לגרום לנזקים אדירים למשק מכיוון שהורים רבים ייאלצו להישאר עם ילדיהם בבית. במערכת החינוך לומדים 2.3 מיליון תלמידים, אך 1.6 מיליון מהם בגני הילדים ובבית הספר היסודיים, ולכן הוריהם יידרשו להישאר עמם בבית או למצוא פתרונות אחרים.

עם זאת, להחלטה שכזאת יש משמעות כלכלית נוספת: אם המדינה תודיע על השבתת בתי הספר, היא תידרש לפי הערכות לממן את ימי המחלה של המורים - תוך כדי שהיא ממשיכה לשלם את משכורתם. לכן, נבחנת האפשרות להוציא את המורים לחופשה ולקצץ בשכרם.

בניסיון לצמצם את הפגיעה במשק, במשרד החינוך והבריאות החליטו רק הבוקר להמשיך בלימודים כרגיל. בהמשך היום גברו הלחצים מצד ארגוני המורים להפסיק את קיום הלימודים בעקבות החשש מחשיפה לנגיף הקורונה על ידי תלמידים. בדיון במועצה לביטחון לאומי הסתמנה החלטה להודיע על ביטול הלימודים ובמשרד החינוך הכינו את המנהלים לאפשרות כזאת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker