משבר הקורונה: האוניברסיטאות מתכוננות לסגירת הקמפוסים

הלימודים באוניברסיטאות ובמכללות נערכים כרגיל בשלב זה, לפי הנחיות משרד הבריאות, ורק אירועים גדולים מבוטלים ■ ואולם בקמפוסים כבר מעבירים שיעורים מקוונים, מעניקים הקלות לסטודנטים שנמצאים בבידוד ומתכוננים למעבר ללמידה מרחוק

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קמפוס גבעת רם בירושלים. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: אמיל סלמן
ליאור דטל

מערכת ההשכלה הגבוהה מתכוננת לעבור ללמידה מרחוק, במקרה שבו משרד הבריאות יודיע על הפסקת הלימודים באוניברסיטאות ובמכללות בישראל, בהם לומדים כ-270 אלף סטודנטים.

הודעת ראש הממשלה בנימין נתניהו הערב, על הגבלת התקהלויות לעד מאה איש בלבד, יגבילו כבר כעת את האוניברסיטאות ולא יאפשרו להן לכנס כנסים ואירועים, וגם תפגע בשגרת הלימודים, שכן חלק גדול מהקורסים באוניברסיטאות מתבצעים בכיתות גדולות של יותר מ-100 סטודנטים. נתניהו אמר גם כי משרד הבריאות שוקל להקפיא את קיום הלימודים באוניברסיטאות, אך בשלב זה משרד הבריאות לא קיבל החלטה בנושא. 

השבוע הודיעה אוניברסיטת הרווארד בארה"ב על השהיית סמסטר הלימודים ומעבר ללימודים מקוונים ככל האפשר. באוניברסיטה גם קראו לסטודנטים שנמצאים בחופשת האביב שלא לחזור לקמפוס. אוניברסיטת סטנפורד הודיעה גם היא על ביטול הלימודים בקמפוסים ומעבר ללמידה מקוונת, וכך גם אוניברסיטת קולומביה ואוניברסיטת ניו יורק. באיטליה, הודיעה הממשלה על סגירת כל בתי הספר ומוסדות ההשכלה הגבוהה במדינה.

אוניברסיטת תל אביב: שיעורים בשידור חי מהבידוד

אוניברסיטת תל אביב הודיעה כי היא נערכת למעבר מדורג להוראה מרחוק החל בשבוע הבא. בשלב הראשון האוניברסיטה מתכוונת להתחיל להעביר קורסים שבהם לומדים מספר גבוה של סטודנטים בשידור חי, כדי לאפשר לסטודנטים שנמצאים בבידוד או שאינם מעוניינים להגיע לקמפוס לצפות בהרצאה.

לפי האוניברסיטה, במקרה של איסור על לימודים בקמפוס, כל הלימודים באוניברסיטה יעברו להתנהל באופן מקוון. בשבוע האחרון האוניברסיטה שידרה כ-100 שיעורים מקוונים לסטודנטים שלה שנמצאים בבידוד. באוניברסיטה גם שידרו הרצאות מוקלטות של מרצים שנמצאים בעצמם בבידוד ביתי.

כ-100 סטודנטים הלומדים באוניברסיטה נמצאים כיום בבידוד, וכך כ-10 מרצים. באוניברסיטה הודיעו לחברי הסגל שלה כי חל איסור לטוס לחו"ל, פרט למקרים חריגים ובאישור מראש. בנוסף, באוניברסיטה דוחים אירועים וטקסים רבי משתתפים.

אוניברסיטת תל אביב. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: מוטי מילרוד

רקטור האוניברסיטה, פרופ' ירון עוז, אמר כי "גם אם בשלב זה לא יוצאת הנחיה מפורשת מהממשלה, יש להתחיל להתכונן לתרחיש של מעבר ללימודים מקוונים. בשלב הראשון אנחנו נערכים לטפל בשידור הקורסים הגדולים שבהם לומדים יותר מ-100 סטודנטים במקביל, ונדאג לשדר אותם לסטודנטים מבית המרצה במקרה שהוא בבידוד או מהאוניברסיטה.

"מדובר בכ-400 קורסים. זה מהלך מורכב שלא בוצע אף פעם, והוא כרוך בהכשרה של אנשי הסגל ובשדרוג היכולת הטכנולוגיות שלנו. מדובר בתהליך הדרגתי, ולדעתי נוכל להמשיך את הלימודים בסמסטר באופן מקוון במהירות במידת הצורך".

האוניברסיטה העברית: מעבר ל-1,000 קורסים מקוונים

באוניברסיטה העברית מתכוננים גם כן למעבר ללמידה מרחוק. לדברי מנכ"ל האוניברסיטה, ישי פרנקל, "אנחנו נערכים בשבועות האחרונים למעבר של למידה מרחוק במקרה הצורך. יש לנו כבר היום מערך משמעותי למדי של למידה מרחוק שעובד בימים כתיקונים, שמכיל מאות קורסים מקוונים, וכעת אחנו צריכים לעבוד ללמידה מקוונת של מעל ל-1,000 קורסים". 

לדבריו, "יש דברים שאי אפשר להעביר ללמידה מרחוק, כמו קורסי מעבדה, אבל לדעתי אפשר ללמד מרחוק כ-70% מהחומר. האוניברסיטה חייבת להמשיך לעבוד גם אם לא נוכל לכנס את הסטודנטים. אין לי ספק שיהיה אפשר להמשיך לקיים כך הוראה למשך שבועות ארוכים ולא לפגוע בסטודנטים ובלימודים".

לדברי פרנקל, האוניברסיטה מתכוננת ללמד מרחוק בכמה אפיקים עיקריים: צילום הרצאות בשידור חי, באופן שיאפשר השתתפות של סטודנטים, הקלטות של הרצאות לשימוש עתידי, ובלימודים שמתבצעים בקבוצות קטנות לימודים בשיטה שמזכירה שיחת ועידה מצולמת. בעקבות המצב, האוניברסיטה נאלצה לבטל כמה אירועים, בהם היום הפתוח לסטודנטים חדשים, אך בשלב זה היא צפויה לפתוח את הסמסטר כרגיל, בשבוע הבא.

כ-250 מהסטודנטים ואנשי הסגל של האוניברסיטה נמצאים בבידוד (חלקם צפויים להשתחרר בימים הקרובים), וחלק מהסטודנטים שהו בבידוד בבניין המעונות שבאוניברסיטה. "אנחנו דואגים לסטודנטים ומספקים להם את הצרכים והתשתיות. החמרנו את כל הנהלים הקשורים לניקיון, ומול העבודה עןם ספקי המזון ותגברנו את הניקיון והחיטוי של המתקנים בקמפוס", אומר פרנקל.

הבינתחומי: תמיכה טכנית לסטודנטים ולמרצים

המרכז הבינתחומי בהרצליה הודיע כי יפתח את הסמסטר כרגיל, אך כי הוא נערך באופן אינטנסיבי למעבר ללמידה מרחוק, חלקן על בסיס תשתיות קיימות – קורסים מקוונים ושיעורים שכבר צולמו וזמינים ברשת.

בבינתחומי אמרו כי הם מטמיעים מערכת שתאפשר להעביר את רוב הקורסים באופן מקוון, ומגייסים מערך של תמיכה טכנית למרצים ולסטודנטים, כדי להדריך אותם על שימוש במערכת.

אוניברסיטת חיפה: 45 אנשי סגל בבידוד

גם באוניברסיטת חיפה הודיעו כי האוניברסיטה נערכת להעביר את כלל השיעורים המתקיימים בה באופן מקוון, במקרה הצורך. באוניברסיטה הודיעו כי מערכת הלמידה מרחוק שלה מאפשרת לסטודנטים לצפות בהרצאה בשידור ישיר, ולהתכתב עם המרצה וסטודנטים אחרים במהלך הצפייה.

כ-45 מאנשי הסגל של האוניברסיטה נמצאים כיום בבידוד. בשלב זה, מרצים באוניברסיטה שנמצאים בבידוד מעבירים באופן מקוון את השיעורים שלהם לסטודנטים. בנוסף, האוניברסיטה פתחה כמה קורסים שמועברים באמצעים מקוונים לטובת סטודנטים שנמצאים בבידוד. 

"אנו שוקלים את הרחבת העברת השיעורים באופן מקוון גם לקורסים מרובי משתתפים. במקביל, כל החומר הלימודי הנוסף, כמו מצגות, סיכומים, חומרי קריאה, עולים למערכת הקורסים המקוונים כדי לאפשר לסטודנטים הנמצאים בבידוד להשלים כמה שיותר חומר. בכל מקרה, בשלב זה ועד להודעה חדשה, החסרת לימודים בשל שהייה בבידוד לא תיחשב לסטודנטים כחיסור ,ובמידה שיש לסטודנטים ששוהים בבידוד מבחן, הם יקבלו מועד נוסף", נמסר מהאוניברסיטה.

בר אילן: הסמסטר נפתח כרגיל

באוניברסיטת בר אילן פתחו את הסמסטר בשבוע שעבר כרגיל. באוניברסיטה אומרים כי יש להם מערכת ללמידה מקוונת שפועלת בשוטף, וכי רוב הקורסים שלה זמינים באופן מקוון, אך גם היא מתכוננת למקרה של סגירת הקמפוסים במוסדות ההשכלה הגבוהה. לפי האוניברסיטה, היא מרחיבה את ההכשרות ללמידה מקוונת של מרצים ובוחנים את מוכנות המערכות.

האוניברסיטה הפתוחה: מרחיב את מגוון קורסי האונליין

באוניברסיטה הפתוחה מתקיימים לימודים מלאים לתואר ראשון מרחוק בשגרה, אך בצל הקורונה היא נערכת לפתחית סמסטר ב׳ באופן דיגיטלי גם בלימודי תואר שני. לאוניברסיטה יש כ-750 קורסים דיגיטליים והמרצים של האוניברסיטה משדרים כבר כיום קורסים מקוונים בשידור חי באמצעות עשרה אולפני וידאו וכיתות מיוחדות ברחבי הארץ. לפי האוניברסיטה, במידה והסטודנטים לא יוכלו להגיע לקמפוס יתאפשר להם ללמוד מרחוק במערך הדיגיטלי שלה, ולקבל תמיכה מרחוק על ידי המרצים. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker