המסע לפולין בוטל, ההורים כבר שילמו - ולא ברור אם יקבלו החזר

שר החינוך רפי פרץ הודיע על החלטתו לבטל מיידית את המסעות לפולין בשל החשש מהתפשטות הקורונה. ככל הנראה עלות הביטול תושת על ההורים ■ החלטת השר יוצאת נגד גורמים מקצועיים במשרד החינוך, שקבעו כי מסעות התלמידים יימשכו כרגיל

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תלמידים ישראלים בפולין, ב-2011
מסעות לפולין (למצולמים אין קשר לכתבה)צילום: ASSOCIATED PRESS

מחיר ביטול המסעות לפולין: החלטתו של שר החינוך רפי פרץ לבטל באופן מיידי את יציאת כל משלחות המסע לפולין מחשש להתפשטות נגיף הקורונה (שבשלב זה עדיין לא זוהה בפולין) - הפתיעה את הגורמים המקצועיים במשרד. אלה הודיעו רק ביום חמישי האחרון כי המסעות יתקיימו כמתוכנן, וכי אם הורים יחליטו שלא להוציא את ילדיהם למסעות, הם יידרשו לשלם דמי ביטול.

לפי הודעת פרץ, ההחלטה תחול באופן מיידי על כל המשלחות שאמורות לצאת לפולין עד 4 במארס, וייתכן שבהמשך תורחב למשלחות עתידיות נוספות. בשלב זה בוטלה יציאתן של 29 משלחות הכוללות כ-3,000 תלמידים, ובהם 687 תלמידים שהיו אמורים לצאת לפולין בתחילת השבוע.

עם זאת, בשלב זה במשרד החינוך עדיין לא יודעים מי יישא בעלויות דמי הביטול של המסעות, ומסתמן כי ההורים יידרשו לכך. הסכומיםעלולים להסתכם באלפי שקלים. בכל שנה מממנים ההורים את המשלחות לפולין בכ-200 מיליון שקל. העלות לכל משתתף מסתכמת ב-4,800-4,300 שקל – כך שעלות המסעות שבוטלו מסתכמת בכ-15 מיליון שקל.

נתב"ג תחת החשש מקורונה (למצולמת אין קשר לכתבה)
נתב"ג תחת החשש מקורונה (למצולמת אין קשר לכתבה)צילום: מגד גוזני

משרד החינוך עורך את המסעות על ידי התקשרות במכרז עם כמה חברות תיירות, והמכרז קובע כי דמי הביטול של השתתפות חלים על ההורים. כך למשל, לפי המכרז, אם המסע מבוטל בהתראה של פחות משבוע, על ההורים לשלם את מלוא עלות המסע - עד 4,800 שקל. לגבי מסעות שיצאו בעוד 14-7 ימים, עלות דמי הביטול מסתכמים בכ-1,950 שקל, ועלות דמי הביטול למסעות בהמשך החודש יסתכמו ב-800-400 שקל לתלמיד.

בנוסף, בגלל המצב הפוליטי, משרד החינוך נתקל בקשיים תקציביים משמעותיים, ואין לו בשלב זה מקור תקציבי לכיסוי דמי הביטול של המסעות. כך למשל, המשרד ביטל השנה את התקצוב לתוכניות קיצור החופשות בחופשות חנוכה ופסח, כיוון שלא היה לו מקור תקציבי לממנם.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker