תקציב ההסברה של הסתדרות המורים יזנק פי ארבעה ב-2020

הסתדרות המורים חרגה ב-2019 ב-120% מהתקציב שהיא מייעדת ל"מאבקים מקצועיים", כלומר בעיקר פרסום והסברה ■ ההסתדרות הודיעה על זינוק של מיליוני שקלים בתקציב סעיף זה ב-2020

נתי טוקר
ליאור דטל
מזכ"לית הסתדרות המורים, יפה בן דוד
מזכ"לית הסתדרות המורים, יפה בן דודצילום: אמיל סלמן

הסתדרות המורים, המייצגת את הגננות והמורים בבתי הספר היסודיים וחטיבות הביניים, חרגה ב-2019 בכ-120% מהתקציב שהיא מייעדת ל"מאבקים מקצועיים", כלומר בעיקר פרסום והסברה - כך נודע ל-TheMarker. בנוסף, ב-2020 אישרה הסתדרות המורים להגדיל את התקציב המיועד לפרסום בכלי התקשורת ואת התקציב המיועד לניהול מאבקים ציבוריים במיליוני שקלים, והוא יזנק בכמעט פי ארבעה.

חלק הארי מהתקציב הזה מופנה לפרסומות ופעילויות, הכוללות קידום אישי ליו"ר הסתדרות המורים, יפה בן דוד. כך, בן דוד עצמה מופיעה בסרטונים פרסומיים של הסתדרות המורים ששודרו בערוצי הטלוויזיה ברגעי צפיית השיא לפני מהדורות החדשות. חלק מהתקציב הופנה גם למתן חסויות לכנסים, ובהם של "ידיעות אחרונות" ושל "חדשות 12". באירועים אלה זכתה בן דוד לנאום כבוד או להשתתפות בולטת על הבמה, ולפני כן לראיונות אישיים.

תקציב הסתדרות המורים מסתמך בין היתר על דמי חבר שמשלמים המורים, וכן על הכנסות מגופים עסקיים. ב-2019 תקציב ההסתדרות הסתכם ב-397 מיליון שקל, ובין היתר הוא משמש לפעולות רווחה ופנאי למען המורים, השתלמויות, כנסים, סיוע בנושאי שכר ופנסיה, מלגות, וכן חלוקת שי שנתי למורה, יומן למורה, ושיפור חדרי מורים.

אחד הסרטונים שהפיקה הסתדרות המורים

ב- 2019 הסתכם התקציב המיועד למאבקים מקצועיים ב-2.46 מיליון שקל. ואולם בסופו של דבר התקציב ב-2019 הסתכם ב-5.48 מיליון שקל - חריגה של 122% מהתקציב המקורי. בתקציב 2020, החליטה ההסתדרות להגדיל את התקציב המיועד למאבקים ציבוריים ל-3.9 מיליון שקל - גבוה בכ-1.5 מיליון שקל מהתקציב של השנה הקודמת.

התקציב של הסתדרות המורים שמיועד לפרסום וכן לייעוץ משפטי ומקצועי היה  2.46 מיליון שקל ב-2019, ובסוף השנה הגיע בפועל ל-2.58 מיליון שקל. חריגה של כ-5%. ב-2020 החליטה ההסתדרות להקצות כ-2 מיליון שקל לטובת סעיף הפרסום והייעוץ המשפטי.

פרסומות לתמיכה במאבקים

ההסתדרות גם החליטה ב-2020 לתקצב ב-1.6 מיליון שקל פעולות הסברה - תקציב שלא נכלל בתקציב 2019. המשמעות היא שתקציב 2020 של הסתדרות המורים יכלול הוצאות של כ-8.2 מיליון שקל סך הכל על סעיפי פרסום, הסברה, כנסים וימי עיון, ומאבקים ציבוריים. מדובר בכ-36% מהתקציב שההסתדרות מייעדת ל"הוצאות פעולות ארגוניות", הכוללת גם פעילות פדגוגיות, מינהלת שכר ופנסיה, חלוקת יומנים למורים והשתלמויות. ההערכות הן שרוב משמעותי של סכום זה מופנה לרכישת מדיה ופרסומות בכלי התקשורת או למימון השתתפות בן דוד בכנסים.

הסתדרות המורים ניהלה בתקופה האחרונה כמה מאבקים ציבוריים. הראשון היה לקראת פתיחת שנת הלימודים בספטמבר האחרון, אז איימה ההסתדרות בהשבתת הלימודים בגלל המאבק על הסדרת תנאי אופן חישוב חופשות המחלה ותנאי הפרישה של המורים, עד שלבסוף נחתם הסכם מול המדינה שהטיב בעיקר עם המורים הוותיקים העומדים לקראת פרישה. עם זאת, ההסכם הסופי עדיין לא נחתם.

בהמשך, הכריזה הסתדרות המורים על מאבק נגד החלת הרפורמה בחינוך המיוחד בבתי הספר שמיושמת החל משנת הלימודים הנוכחית במחוז צפון, ובהמשך צפויה להיות מיושמת בכל הארץ. במסגרת הרפורמה, משרד החינוך יסגור כיתות לימוד קטנות שיועדו לתלמידי החינוך המיוחד, יצמצם את מספר הלומדים במוסדות החינוך המיוחד וישלבו את התלמידים בכיתות הרגילות. ההסתדרות היא חלק מכמה גופים שמתנגדים לרפורמה, שתפגע בתלמידי החינוך המיוחד - שהיקף הסיוע הניתן להם יצומצם, וכן במורים שלא קיבלו מספיק הכשרה וסיוע לטיפול בתלמידים.

במקביל, בחודשים האחרונים, הסתדרות המורים מריצה קמפיין המשודר באינטרנט ובטלוויזיה, שנועד לקדם את הדיונים לקראת הסכם השכר החדש שייחתם עם מורי חטיבות הביניים, בתי הספר היסודיים והגננות. הסכם השכר של המורים והגננות עובדי המדינה פג כבר ביולי האחרון, אך המו"מ לקראת הסכם חדש עדיין לא החל מכיוון שבהסתדרות ממתינים להרכבת ממשלה חדשה שתדון איתם בהסכם.

בית הסתדרות המורים
בית הסתדרות המורים בתל אביבצילום: תומר אפלבאום

במסגרת ההסכם דורשת יו"ר הסתדרות המורים, להחיל שכר התחלתי של 9,000 שקל לחודש עבור מורים חדשים. למרות שהמו"מ לא החל, ההסתדרות כבר החלה לשדר פרסומות במסגרת הקמפיין בחודש ספטמבר האחרון, שבה מופיעות מורות לצד בן דוד. עוד קודם לכן, ב-2019 שידרה ההסתדרות ברשת האינטרנט קמפיין המדגיש את הפער בהשקעה בשכר המורים והשקעה בתלמידים בישראל בהשוואה למדינות OECD.

מהסתדרות המורים נמסר: "הסתדרות המורים חרטה על דגלה את ערך קידום מעמד המורה וכל שקל שמושקע בכך הוא נמוך מדי. אנו גאים במאבקים שאנו מנהלים בשנה האחרונה למען אנשי החינוך בישראל, וההוכחה לכך הם אלפי עובדי הוראה שבחרו להצטרף להסתדרות המורים בחודשים האחרונים, נתון שמעיד על הבעת אמון בפעילות של הסתדרות המורים ובכלל זה: פנסיה וימי המחלה, טיפול בתופעת האלימות כנגד עובדי ועובדות הוראה, החזרי הנסיעות למורים, צפיפות בכתות, הרפורמה בחינוך המיוחד, שעות פרונטליות וכמובן שכר עובדי ההוראה בישראל ביחס למגזר הציבורי ולמדינות OECD.

"הסתדרות המורים תמשיך לפעול לחיזוק מעמד עובדי ההוראה בישראל, לפעול לרווחתם ולתת להם את כל התנאים הנדרשים לבצע את שליחותם ותשקיע בכך כל תקציב שיתאפשר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker