ליאור דטל

הנהגת ההורים הארצית תשבית היום (שישי) את הלימודים למשך שעה אחת בעשרות יישובים, במחאה על הרפורמה בחינוך המיוחד שמוביל משרד החינוך, וצפויה לפגוע בתלמידים עם צרכים מיוחדים.

מטרת השביתה היתה להביע הזדהות עם המשפחות לילדים עם צרכים מיוחדים ולקרוא למאבק נגד החלטת משרד החינוך. עם זאת, ועדי ההורים ביישובים רבים הודיעו כי לא יצטרפו לשביתה, וכי יקיימו לימודים כרגיל, בגלל פעילויות יום המשפחה וכדי לא לפגוע בשגרת ההורים בימי שישי. כך למשל, ההורים בתל אביב וירושלים החליטו לא להצטרף למחאה. מנגד, ההורים בנתניה, חיפה ובאר שבע ישביתו את הלימודים לשעה.

בחלק מהמקרים, החליטו ועדי ההורים ביישובים שאינם שובתים, לקיים פעילויות הסברה להורים, או לתלות שלטים נגד הרפורמה. כך למשל, ברעננה, הוד השרון ומטולה, הודיעו ועדי ההורים כי לא יצטרפו לשביתה, אך יקיימו פעולות הסברה שונות.

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

משרד החינוך יזם את הרפורמה בתקופת כהונתו של נפתלי בנט כשר החינוך, ומטרתה היא לחסוך בתקציב המועבר לתלמידי החינוך המיוחד. ובצד זאת, לשלב יותר תלמידים מבתי הספר המיוחדים והכיתות המיוחדות בחינוך הרגיל. היא מיושמת החל בשנת הלימודים הנוכחית בכל אזור הצפון, ובהמשך צפויה להיות מיושמת בכל הארץ. במסגרת הרפורמה, משרד החינוך יסגור כיתות לימוד קטנות שיועדו לתלמידי חינוך מיוחד, ויצמצם את מספר הלומדים במוסדות החינוך המיוחד, וישלבו את התלמידים בכיתות הרגילות.

לפי ארגונים המסייעים לילדים ולמשפחות עם צרכים מיוחדים, מומחי חינוך, חלק מהרשויות המקומיות, הורים, מורים ומנהלים - הרפורמה תפגע בכל מערכת החינוך: בתלמידי החינוך המיוחד, שהיקף הסיוע הניתן להם יצומצם, וכן במורים שלא קיבלו מספיק הכשרה וסיוע לטיפול בתלמידים. לאחרונה הקימה הנהגת ההורים מטה מאבק משותף ברפורמה, יחד עם הסתדרות המורים המייצגת את הגננים, המורים והמנהלים בבתי הספר היסודיים וחטיבת הביניים וארגון אלו"ט.

לפי הנהגת ההורים, "שילוב של ילדי החינוך המיוחד הוא ערך עליון אך חובת משרד החינוך להכשיר את צוותי ההוראה לאתגר. מחאת האזהרה נובעת מחשש לקריסת מערכת החינוך על רקע העובדה שהמשרד מתכנן לקצץ את תקציבי החינוך המיוחד"

גן חינוך מיוחד במודיעין
גן חינוך מיוחד במודיעיןצילום: תומר אפלבאום

בין הארגונים שמתנגדים לרפורמה נמצאים הסתדרות המורים, שמייצגת את המורים בבתי הספר היסודיים וחטיבות הביניים; ארגון המורים; איגוד מנהלי בתי הספר, המייצג את המנהלים בבתי הספר העל יסודיים; ואיגוד מחלקות החינוך של הרשויות המקומיות. המתנגדים לרפורמה מייצגים את הגופים החשובים ביותר במערכת החינוך והם אלה שאמורים ליישם אותה בשטח.

בישובים הבאים תתקיים השביתה והלימודים בהם יחלו בכל מוסדות החינוך ב-09:00 במקום ב-08:00: אבן יהודה, אופקים, אלפי מנשה, אריאל, באר שבע, בוקעתא, דלית אל כרמל, חוף אשקלון, חיפה, טירת הכרמל, זכרון יעקב, יהוד-מונוסון, מבשרת ציון, מועצה אזורית לב השרון, מועצה אזורית מטה יהודה, מועצה אזורית מרחבים, מועצה אזורית חוף אשקלון, מעלה אדומים, נתניה, נשר, עוספיה, עפולה, קרית אונו, קרית אתא, קרית גת, קרית טבעון, קרית מלאכי ושהם.

משרד החינוך, המתנגד לצעדי ההורים, הודיע כי יקיים את הלימודים בבתי הספר בכל מקרה כרגיל. מהמשרד נמסר: "התיקון לחוק החינוך המיוחד כולו מטיב עם ההורים ועם התלמידים. הוא מעמיד לרשותם. חופש בחירה בבחירת המוסד החינוכי והוא אף מעניק לתלמיד סל תקציב גדול יותר.

"הסל מאפשר לתלמיד לקבל שורה רחבה של מענים, כגון מרפאים בעיסוק או טיפול באמצעות אומנות או קלינאי תקשורת. הטיפולים יעשו במרחבי הכלה שהמשרד יבנה במיוחד. לשם כך, המשרד הוסיף השנה עוד 1.3 מיליארד שקל. העובדות מצביעות על כך שאין נהירה של תלמידים מהחינוך המיוחד לרגיל. לראיה יישום החוק במחוז צפון, מצביע על נתונים ומציאות אחרת לחלוטין".

באשר לסוגיית ההכשרות, גם פה, אומרים במשרד הטענות מופרכות: "מעבר להכשרות שהמורה יעבור, לרשותו עומד צוות מקצועי שמלווה אותו וייתן לו את המענים הטיפוליים הנדרשים.

"מחנך/ת יכולים להסתייע בגורמי המקצוע המלווים את בית הספר, כגון: יועצת, רכזת השתלבות, מורת השילוב, פסיכולוגית, הדרכה מהמתי"א על ידי מומחית תחום ומדריכית הכלה-אל"ה. לרשות המורים עומדות אפשרויות רבות לפיתוח מקצועי בתחום הרלוונטי במרכזי הפסג"ה, בהשתלמות הבית ספרית ובאמצעות קורסים מקוונים (כגון: מיקרו-קרדיטציה), בנוסף לייעוץ טלפוני".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker