פרופ' יוסף קלפטר, לשעבר נשיא אוניברסיטת תל אביב, יקבל פרס ישראל

קלפטר יקבל את פרס ישראל לחקר הכימיה והפיזיקה ■ בנימוקים לבחירתו נטען כי "ברבות השנים מתבררת החשיבות העצומה והאוניברסלית של עבודתו"

ליאור דטל
פרופסור יוסף קלפטר
פרופסור יוסף קלפטרצילום: תומר אפלבאום

פרופסור יוסף קלפטר, נשיאה הקודם של אוניברסיטת תל אביב, יקבל את פרס ישראל לחקר הכימיה והפיזיקה - כך הודיע היום (ג') שר החינוך רפי פרץ. בראשות הוועדה שבחרה בקלפטר עמד חתן פרס ישראל, פרופסור שלמה הבלין מאוניברסיטת בר אילן.

הוועדה ציינה כי הפרס ניתן לקלפטר על "תרומתו פורצת הדרך בדינמיקה של תנועה אנומלית במערכות שונות ומגוונות בתחומי הכימיה, פיזיקה וביולוגיה. קלפטר פיתח את התשתית העיונית לתיאור תנועה מואצת או מואטת ביחס לחוק הדיפוזיה של איינשטיין. ברבות השנים מתבררת החשיבות העצומה והאוניברסלית של עבודתו, שכן יותר ויותר מערכות ניתנות לתיאור ממצה על ידי השיטות שפיתח".

קלפטר, פרופסור לכימיה, מונה לנשיא אוניברסיטת תל אביב ב-2009. הוא כיהן בתפקיד עד למאי 2019. במהלך תפקידו כיהן גם כיו"ר ועד ראשי האוניברסיטאות. לפני כן, הוא כיהן כיו"ר הקרן הלאומית למדע, שתומך רבות במחקר בישראל.

קלפטר הצטרף לסגל בית הספר לכימיה של אוניברסיטת תל אביב בשנות ה-80, ולאחר מכן כיהן כראש החוג לכימיה פיזיקלית. בנוסף, הוא היה ראש מכון סאקלר לכימיה פיזיקלית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker