פרשת השחיתות במשרדי החינוך והרווחה: נעצר בכיר ברשת חינוך גדולה

הבכיר, שנאסר לפרסם את שמו, שוחרר לביתו לאחר שנחקר באזהרה ■ הרשת מפעילה תיכונים, חטיבות ביניים ומוסדות חינוך נוספים, ומתוקצבת על ידי משרדי הממשלה במאות מיליוני שקלים בשנה

אדם באזיקים
מעצר. אילוסטרציהצילום: איל ורשבסקי

בכיר באחת מרשתות החינוך הבולטות בישראל נעצר בשבוע שעבר על ידי המשטרה בחשד למעורבות בפרשת השוחד במשרד החינוך ובמשרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים. הבכיר, שעל שמו הוטל צו איסור פרסום, שוחרר לביתו לאחר שנחקר באזהרה. הרשת מפעילה תיכונים, חטיבות ביניים ומוסדות חינוך נוספים, ומתוקצבת על ידי משרדי הממשלה במאות מיליוני שקלים בשנה.

בפרשה שנחקרת ביחידת להב 433 של המשטרה, רשות המסים והרשות לאיסור הלבנת הון, חשודים בכירים במשרדי ממשלה בקבלת שוחד מגורמים בתחום החינוך המקצועי-טכנולוגי. על שמות חלק מהחשודים בפרשה עדיין קיים צו איסור פרסום.

לפני כשבועיים עצרה המשטרה מעורבים בפרשה, ובהם שולי אייל - ראש אגף הדרכה במשרד העבודה, ותמיר בן משה - סמנכ"ל הפיתוח במשרד החינוך. השניים חשודים בעבירות שוחד, קבלת דבר במרמה, מרמה והפרת אמונים והלבנת הון. שניהם חשודים בכך שהטו מכרזים שהטיבו עם מוסדות חינוך עבור קבלת שוחד וטובות הנאה. אייל עדיין שוהה במעצר בית, ואילו בן משה שוחרר השבוע.

משרד החינוך
משרד החינוךצילום: אמיל סלמן/ג'יני

בדיונים על הארכת מעצרם, שנערכו בבית המשפט השלום בראשון לציון, טענו נציגי המשטרה כי אייל חשוד גם בשיבוש ראיות. סנגוריו של אייל גרסו כי החקירה נולדה מתוך רצון לנקום בו על חשיפת שחיתויות.

עד כה, פורסם שמו של מנהל רשת חינוך אחרת שנעצר במסגרת הפרשה: עומר בדארנה, מנכ"ל המכללה הארצית סכנין שמתמקדת בחינוך הטכנולוגי. בדארנה עדיין שוהה במעצר בית וחשוד במתן שוחד. רשת החינוך בניהולו מפעילה כ-17 בתי ספר בציבור הערבי, המתוקצבים על ידי משרד החינוך.

ב-2016 פורסם ב-TheMarker תחקיר על עסקי משפחת בדארנה שהקימה מספר חברות ועמותות, ובהן רשת חינוך הפועלת בציבור הערבי, מכללה להכשרת מורים, ומכללה מקצועית, וכן עסקים נוספים באזור הצפון. בעבר התמודדה עמותה בניהול בני המשפחה על הזכות להקים מכללה אקדמית מתוקצבת לציבור הערבי, אך המועצה להשכלה גבוהה בחרה לבטל את המיזם בטענה שהיא לא עמדה בתנאי הסף. ב-2018 פורסם דו"ח של רשם העמותות שמצא ליקויים בניהול העמותה.

עורכי דינם של כל המעורבים ששמם הותר לפרסום מכחישים את החשדות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker