אבל מה אני אעשה עם התואר הזה?

עשרות אלפי אקדמאים מועסקים במשרה שאינה תואמת את השכלתם. המשמעות: ניצול לא נכון של ההון האנושי, פגיעה בפריון ובתוצר ■ הדרך לפתור את מצוקת הסטודנטים היא להכין אותם לשוק התעסוקה במהלך הלימודים

אפרת ארן
אפרת ארן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיפוש עבודה
סטודנטים מחפשים עבודהצילום: אי-פי

במחקר חדש שפירסמה חטיבת המחקר של בנק ישראל נמצא כי כ–40% מבוגרי תואר ראשון אינם עוסקים במקצוע שלמדו. תופעה זו, המכונה אי התאמה אופקית (mismatch), נחקרת ונסקרת רבות בספרות העולמית.

ישראל משקיעה בכל סטודנט לתואר ראשון עשרות אלפי שקלים, בנוסף לעלויות עבור הסטודנט עצמו. עשרות אלפי אקדמאים המועסקים במשרה שאינה תואמת את השכלתם משמעותם חוסר ניצול נכון של ההון האנושי, פגיעה בפריון ובתוצר. אך הניזוקים הישירים הם העובדים עצמם, שמרוויחים על פי המחקר 5%–6% פחות מחבריהם לספסל הלימודים, ועד 17% פחות כשמדובר באי התאמה אנכית (השכלה עודפת).

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

הסיבות לאי ההתאמה רבות, חלקן מבניות וחלקן נוגעות לפערים המתגלעים במפגש שבין בוגרי אקדמיה טריים לשוק העבודה. אינדיקציה לכך אפשר למצוא במחקר, המראה כי רמות אי ההתאמה קטנות עם מספר השנים שחלפו מסיום התואר.

סטודנטים באוניברסיטה העברית
סטודנטים באוניברסיטה העברית. למצולמים אין קשר לכתבה.צילום: אוליבייה פיטוסי

הסיבה העיקרית לבעיה היא הניסיון. היעדרו מצמצם באופן ניכר את האפשרויות, פשוט משום שהמעסיקים דורשים ניסיון. סקרים בישראל ובעולם מראים כי קרוב ל–40% מהמעסיקים מצהירים שאינם מגייסים עובדים חסרי ניסיון בתחום.

היעדרו של הניסיון וההיכרות עם שוק התעסוקה פוגע במיוחד במקצועות שאינם פרופסיונליים, קרי, אינם מכוונים לתפקיד ספציפי, אז יש חשיבות גדולה להכיר את האפשרויות השונות, את ההבדלים ביניהן, ולנסות להבין מה מתאים יותר ליכולות ולשאיפות המקצועיות.

שתי הנקודות הללו — הימנעות המעסיקים והיעדר היכרות עם שוק התעסוקה — נכונות לכל הסטודנטים, אך כואבות במיוחד בקרב קבוצות פריפריאליות. אצל המעסיקים, פרקטיקת הגיוס הנפוצה של "חבר מביא חבר" מהווה מסלול עוקף לחוסר ניסיון, אך היא מותירה בחוץ רבים החסרים את ההון החברתי פותח הדלתות. סטודנט פריפריאלי, דור ראשון להשכלה במשפחתו ובסביבתו, נמצא בעמדת נחיתות ביכולתו לאסוף מידע רלוונטי ולהתייעץ עם הקרובים אליו.

לא מפתיע כי המחקר מראה כי הקבוצה בעלת הסיכויים הגבוהים ביותר להיות במצבי אי התאמה היא בוגרי המכללות הציבוריות, היכן שתמהיל הסטודנטים כולל נציגות גבוהה לבני ובנות הפריפריה, ורבים שהם דור ראשון להשכלה גבוהה.

הדרך לפתור את מצוקת הסטודנטים היא להכין אותם לשוק התעסוקה במהלך הלימודים. בשנת הלימודים הנוכחית נפתחו יותר מ–100 קורסים משלבי התנסות מעשית — קורסים אקדמיים המגשרים בין התיאוריה לפרקטיקה, מכירים לסטודנט את שוק התעסוקה, ומשלבים שעות התמחות אצל ארגון חונך בתחום לימודי הסטודנט. מניסיון מפיילוט שקדם למיזם זה נמצא שיפור של יותר מ–30% במידת ההתאמה התעסוקתית של בוגריה.

הסטודנטים צריכים לחשוב על כך בבחירת מסלול הלימודים, לחפש חוגים המציעים קורסים המשלבים התנסות מעשית ולדחוף את המוסדות להרחיב את ההיצע.

הכותבת היא סמנכ"לית פיתוח ומנהלת תחום צעירים בעמותת אלומה

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker