הדרוזים עשו ליהודים בית ספר במבחני המיצ"ב

הציבור הדרוזי השלים בשנים האחרונות מהפכה חינוכית, שבאה לידי ביטוי גם בציוני מבחני בגרות גבוהים מאלה של הציבור היהודי ■ המבחן במתמטיקה שנערך בכיתות ה', ציון התלמידים הדרוזים היה 268, בהשוואה ל-253 בציבור היהודי ו-243 בציבור הערבי

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

תיכון דרכא בירכא. כל בוגריו זכאים לתעודת בגרות, 62% מהם מצטיינים
ליאור דטל

תלמידי ישראל הדרוזים הגיעו להישגים הגבוהים ביותר במבחני המיצ״ב שנערכו ב-2019, וברוב המבחנים הישגיהם היו גבוהים מהממוצע בציבור היהודי. בנוסף, בחלק מהמבחנים הציונים הממוצעים של התלמידים הדרוזים המתגוררים ביישובים המוחלשים בישראל - היו דומים או גבוהים יותר מההישגים של התלמידים היהודים מהיישובים המבוססים ביותר.

בכך השלים הציבור הדרוזי מהפכה חינוכית, שבאה לידי ביטוי בשנים האחרונות גם בציוני מבחני בגרות גבוהים יותר מאלה של הציבור היהודי. במבחני המיצ״ב שפורסמו היום (רביעי) עולה כי הציונים הגבוהים ביותר שייכים לשני מגזרים - יהודים מהרקע הכלכלי המבוסס ביותר ותלמידים מהציבור הדרוזי. 

כך למשל, במבחן במתמטיקה שנערך בכיתה ה׳ היו הציונים של תלמידי הציבור הדרוזי גבוהים יותר מאשר ממוצע הציונים של התלמידים היהודים (268 בהשוואה ל-253 בציבור היהודי ו-243 בציבור הערבי), ואף גבוהים ב-10 נקודות מהציונים של התלמידים היהודים מהמעמד הכלכלי הגבוה ביותר (258). 

במבחן באנגלית שנערך בכיתות ה׳ היה ממוצע הציונים של התלמידים הדרוזים 269 - גבוה ב-20 נקודות מהממוצע של התלמידים היהודים (249) וכן משל התלמידים היהודים מהרקע הכלכלי הגבוה ביותר (254). במבחן זה הממוצע של התלמידים הבדואים היה הנמוך ביותר (233). במבחן שנערך בכיתות ח׳ באנגלית הסתכם הממוצע של התלמידים הדרוזים ב-253, דומה לממוצע הציונים בציבור היהודי (258). 

גם במבחן במדעים וטכנולוגיה שנערך בכיתות ח׳ הגיעו התלמידים הדרוזים לציונים גבוהים מאשר כל המגזרים - 257, בהשוואה ל-255 בציבור היהודי, כאשר הציון שלהם דומה לציון הממוצע של התלמידים היהודים מהמעמד הכלכלי הגבוה בויתר (266).

בעבר הציגו התלמידים ביישובים הדרוזים הישגים נמוכים במבחני המיצ״ב והבגרויות. בעשור הקודם החליטו מנהיגי הציבור הדרוזי על שינוי מדיניות בתחום החינוך, ובעזרת תוספת תקציבית של משרד החינוך והמדינה (ההשקעה בתלמידים הדרוזים עלתה אך נותרה נמוכה בהשוואה להשקעה בתלמידים היהודים), וכן השקעה של עמותות ותוכנית על מסודרת, הם הצליחו לשנות את מצבם.

לפני שבע שנים עלה שיעור הזכאות לבגרות של התלמידים הדרוזים בקרב הזכאים לבגרות מכלל הארץ, ולפני חמש שנים הוא עקף את שיעור הזכאות של האוכלוסייה היהודית. בכך, הצליח הציבור הדרוזי להוכיח כי תלמידים יכולים להצליח בבתי הספר ללא קשר למצבם הכלכלי. במבחן במתמטיקה שנערך בכיתה ח׳ היה הציון הממוצע של התלמידים מהציבור הדרוזי 256 - בדומה לממוצע הכללי של התלמידים היהודים, בעוד שהממוצע של התלמידים הבדואים היה הנמוך ביותר והסתכם ב-210 בלבד. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker