ההורים המוחים צדקו: תלמידי ישראל נבחנו במיצ"ב לחינם

מבחני המיצ״ב, שתוצאותיהם פורסמו היום, נערכו תחת התנגדות הורים, מורים ואנשי חינוך ■ מ-2021 ייבחנו תלמידי ישראל במבחנים אחרים, ולא יתאפשר להשתמש במבחן המיצ״ב הנוכחי כנקודת השוואה עתידית

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עשרות אלפי התלמידים ניגשו למבחן ארוך וקשה לחינם. אילוסטרציה. למצולמים אין קשה לנאמר בכתבהצילום: אמיל סלמן
ליאור דטל

מבחני המיצ״ב, שתוצאותיהם פורסמו היום (רביעי), נערכו תחת התנגדות הורים, מורים ואנשי חינוך. חלק מההורים החליטו לא לשלוח את ילדיהם להיבחן, ובכך לחסוך מהם שעות רבות של בחינה, ובחלק מהמקרים גם הכנה ולימודים לקראתה. פורום ועד ההורים היישוביים, המייצג את הורי התלמידים בבתי הספר בישראל, אף קרא להורים להחרים את המבחנים.

בתגובה, חייב משרד החינוך את בתי הספר לבחון את כל התלמידים במבחני המיצ״ב, וחלק מהמנהלים אף דיווחו כי הופעלו עליהם לחצים משמעותיים מצד המשרד לקיים את המבחנים. בסופו של דבר, אף שבכמה יישובים בודדים נרשמו שיעורי השתתפות נמוכים במבחני המיצ״ב, בכל הארץ היו שיעורי השתתפות של 80%-85% מהתלמידים. 

עם פרסום התוצאות התברר כי ההורים המוחים צדקו: עשרות אלפי התלמידים שניגשו למבחן התכוננו ונבחנו במבחן ארוך וקשה לחינם, והתועלת שניתן להפיק מתוצאותיו נמוכה במיוחד, בהשוואה למבחני המיצ״ב שנערכו בשנים הקודמות. משרד החינוך השקיע בקיום ובדיקת המבחן מיליוני שקלים וחייב את בתי הספר להיבחן בו, אף שידע מראש שהתועלת בקיומו תהיה נמוכה.

מבחני המיצ״ב אמורים לספק מידע על התקדמות מערכת החינוך - אבל בניגוד למבחנים הקודמים, הפעם אי-אפשר להשוות את תוצאותיו למבחנים שנערכו בשנים הקדמות מכיוון שהנתונים מוסתרים. לכן לא ניתן לדעת אם בית ספר מסוים, שכונה, רשות מקומית או מערכת החינוך כולה שיפרו את הציונים או הידרדרו בהם.

בעקבות חשיפה ההונאה במבחני המיצ"ב ב-2018 בוטלו המבחנים, ומ-2021 ייבחנו תלמידי ישראל במבחנים אחרים. לפיכך, גם לא יתאפשר להשתמש במבחן המיצ״ב הנוכחי כנקודת השוואה עתידית. כלומר, אלה הישגים חד-פעמיים, שאי-אפשר להפיק מהם מידע רחב יותר. 

בעבר יכלו ההורים להפיק ערך אמיתי ממבחני המיצ״ב, מכיוון שתוצאות המבחנים בבתי הספר שבהם לומדים ילדיהם היו מפורסמות לציבור על ידי משרד החינוך. כך הם יכלו לבדוק אם בית הספר של ילדיהם הידרדר או השתפר בציונים, באילו תחומים נדרש שיפור, מהי רמת האלימות בו, וכיצד הוא מתנהל ביחס לבתי הספר אחרים באזור מגוריהם.

הנתונים היו נגישים להורים כתוצאה מפסיקת בית המשפט העליון ב-2012, בעקבות עתירה שהוגשה על ידי התנועה לחופש המידע ועמותת הלה למען החינוך בשכונות ובפריפריה. עם זאת, ב-2018, לאחר חשיפת ההונאה, החליט משרד החינוך להפר את פסיקת בית המשפט העליון באופן חד צדדי והפסיק לפרסם את הנתונים. כעת, הם זמינים רק לאנשי המשרד שיכולים להפיק מהם תועלת מסוימת.

"הדו"ח לא פוטר את משרד החינוך מפרסום הנתונים בבתי הספר", אמרה עו״ד רחל אדרי, מנכ״לית התנועה לחופש המידע. "ככל שמתקיימים מבחנים, מדדים והערכה במערכת החינוך יש להביאם בפירוט המלא ביותר לציבור ההורים והתלמידים״. 

מבחני המיצ״ב נערכו בכל שנה בשליש מבתי הספר היסודיים וחטיבות הביניים בתחומים אנגלית, שפת אם, מדעים ומתמטיקה. כל בית ספר נבחן במיצ״ב אחת לשלוש שנים. ב-2021 יחל משרד החינוך לקיים מבחנים במתכונת חדשה ונוקשה עוד יותר, הכוללת מבחן ארצי בשפה (עברית או ערבית) שיתקיים בכל שנה בקרב כל בתי הספר היסודיים וחטיבות הביניים בכיתות ד׳ ו-ח׳ - ולצדו מבחן פתע בתחומים משתנים (מתמטיקה, אנגלית או מדעים).

הסתדרות המורים הודיעה שהיא מתנגדת למתווה החדש וכינתה אותו: "רעה חולה שתערער את מערכת החינוך, תגרום נזק גדול והידרדרות נוספת“.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker