"יותר ממחצית מהתלמידים החדשים שלומדים מתמטיקה 5 יחידות - מהעשירונים העליונים"

התוכנית לעידוד לימודי מתמטיקה ברמה של חמש יחידות הועילה בעיקר לתלמידים מהשכבות המבוססות - כך עולה מנתונים שהציג היום ד״ר איתן רגב בכנס אלי הורביץ לכלכלה וחברה בירושלים

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
בגרות מתמטיקה
בגרות מתמטיקה (למצולמת אין קשר לכתבה)צילום: אילן אסייג

התוכנית לעידוד לימודי מתמטיקה ברמה של חמש יחידות הועילה בעיקר לתלמידי תיכון מהשכבות המבוססות ביותר - כך עולה מנתונים שהציג הכלכלן ד״ר איתן רגב, בפאנל בנושא ההון האנושי שנערך היום (רביעי) בכנס אלי הורביץ לכלכלה וחברה של המכון הישראלי לדמוקרטיה, שנערך היום בירושלים.

לדבריו, מהמחקר עולה כי בוגרי חמש יחידות במתמטיקה משתכרים 40% יותר מבוגרי ארבע יחידות ו-80% יותר מבוגרי שלוש יחידות במתמטיקה. ב-2019, כ-18 אלף תלמידים סיימו תיכון עם תעודת בגרות הכוללת חמש יחידות במתמטיקה, לעומת כ-9,700 בוגרים ב-2014 (גידול של 85%). ואולם מפילוח שערך רגב לנתוני משרד החינוך, החלק הגדול ביותר של הבוגרים החדשים - 36% - הם מהעשירון העליון ו-18% נוספים הם מהעשירון התשיעי. עם זאת, לדברי רגב, לתוכנית היתה השפעה מסוימת גם על תלמידים מהשכבות החלשות באוכלוסייה: ״יש הרבה מוסדות חינוך בפריפריה שבעבר לא למדו בהם חמש יחידות, ויש בשורה בהקשר הזה״, אמר.

ד"ר איתן רגב
ד"ר איתן רגבצילום: ללא קרדיט

רגב הוסיף כי מערכת ההשכלה הגבוהה אינה מוכנה לגידול במספר הבוגרים בחמש יחידות במתמטיקה, וכי החוגים בתחומי ההנדסה והמדעים לא ערוכים לקלוט כמות גדולה של סטודנטים. לפי חישוב שערך, הגידול במספר הלומדים לחמש יחידות מתמטיקה ייצור כ-6,200 מועמדים חדשים המעוניינים ללמוד במסלולים על-תיכוניים ריאליים כמו מתמטיקה, מדעי המחשב, פיזיקה, ביולוגיה והנדסה. לדבריו, על מערכת ההשכלה הגבוהה להיערך לגידול של 45% במספר הסטודנטים במסלולים האלה, ולשים דגש בעיקר על לימודי פיזיקה - שכן נמצא כי שיעור גדול של בוגרי חמש יחידות במתמטיקה פונים ללימודי פיזיקה.

הוא הציע להגדיל משמעותית את התקצוב הממשלתי לחוגים הריאליים, לאפשר גיוס של חברי סגל חדשים, וכן לבחון מדיניות של מתן שכר דפרנציאלי למרצים - תשלום שכר גבוה יותר למרצים בתחומים הריאליים. רגב הציע גם להקים מערך של מלגות לסטודנטים במקצועות היי-טק, שיקבלו מלגה בתמורה להתחייבות להישאר באקדמיה כחברי סגל לאחר סיום הלימודים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker