משבר בחברה הערבית: מערכת החינוך חזרה 15 שנה אחורה

ההישגים של התלמידים הערבים במבחני פיזה 2018 נמוכים מאלה של תלמידים במדינות כמו ירדן ולבנון - וחושפים כשל חמור של משרד החינוך ■ המכשול הפוליטי: כדי לצמצם את הפער, יש צורך בקיצוץ התקציבי לחינוך היהודי-דתי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תלמידים בכיתה
תלמידים בכיתה (למצולמים אין קשר לכתבה)צילום: ניר כפרי

בתי הספר בחברה הערבית סובלים במשך שנים ארוכות ממחסור במשאבים, תקצוב נמוך ומחסור במורים איכותיים. הפערים בין התלמידים הערבים לתלמידים היהודים בולטים גם במבחנים הבינלאומיים וגם במבחני המיצ"ב, הנערכים בישראל באופן קבוע. בעקבות הממצאים המדאיגים החליט משרד החנוך למנות צוות בדיקה לנסיבות שהובילו למשבר החינוך בחברה הערבית. 

הנתונים על הישגי התלמידים הערבים מדאיגים במיוחד, שכן המבחנים מנסים לחזות את יכולת השתלבות התלמידים, שנבחנו בכיתה י׳, בחברה ובתעסוקה. ההישגים של התלמידים הערבים במבחני פיזה 2018 רחוקים מאלה שמקובלים במדינות המפותחות, ואם מבודדים אותם מכלל אוכלוסיית ישראל - הם ממוקמים במקומות האחרונים מבין 79 המדינות שנבדקו במבחן, לצד מדינות כמו קוסובו, פנמה, אינדונזיה ומרוקו. תלמידי ירדן ולבנון הצליחו להגיע להישגים גבוהים יותר במבחנים הבינלאומיים מערביי ישראל.  

משרד החינוך
משרד החינוךצילום: אמיל סלמן/ג'יני

מדובר בכשל חמור במיוחד של משרד החינוך. גם אנשיו הופתעו מעומק המשבר שחושפות תוצאות המבחנים, ומהירידה המשמעותית בהישגי התלמידים הערבים. בפעם האחרונה שבה נרשמו ציונים נמוכים כל כך בציבור הערבי היתה במבחני פיזה של 2006. הירידה בהישגים של התלמידים בציבור הערבי גם מעמיקה את הפערים ביניהם לבין התלמידים היהודים, למרות מאמצים מסוימים של משרד החינוך לצמצם אותם.

במבחן בקריאה הציון הממוצע של התלמידים הערבים ירד ב-29 נקודות מאז המבחן שנערך ב-2015, והגיע ל-362 נקודות - נמוך בהרבה מהממוצע הכללי בישראל, שהסתכם ב-470. במתמטיקה נרשמה בציבור הערבי ירידה של 12 נקודות, לממוצע של 379  - לעומת ציון ממוצע של 463 בקרב כל תלמידי ישראל. במדעים נרשמה ירידה של 26 נקודות בקרב התלמידים הערבים, שהגיעו לממוצא של 375 נקודות - לעומת ציון ממוצע של 462 נקודות בקרב כלל תלמידי ישראל. בכל אחד מהמבחנים, שיעור התלמידים הנכשלים בחברה הערבית גבוה מ-50%. 

תלמיד ערבי מתוקצב ב-40% פחות מתלמיד יהודי דתי

כדי לצמצם את הפערים בחינוך הערבי נדרשת השקעה משמעותית של תקציבים. התוכניות שמשרד החינוך הוביל עד כה - אינן מספיקות. אחת הסיבות לכך היא פוליטית: צמצום הפערים בין התלמידים הערבים ליהודים ידרוש קיצוץ התקציבים המופנים לתלמידים יהודים דתיים - שכיום נהנים ממהמשאבים המרובים ביותר - והעברתם לתלמידים ערבים.

תקצוב תלמידי

כיום, קיימים פערי ענק בהקצאת התקציב של משרד החינוך לתלמידים ערבים ויהודים. ב-2018, משרד החינוך תיקצב כל תלמיד תיכון בזרם הממלכתי-דתי ב-40.3 אלף שקל בשנה, ואילו תלמיד ערבי ממוצע תוקצב ב-40% פחות - רק 24.5 אלף שקל בשנה. פערי התקצוב האלה נחשפו ב-TheMarker כבר ב-2013, ומאז רק התרחבו. 

בחטיבות הביניים, משרד החינוך מיישם בשנים האחרונות תוכנית להעדפה מתקנת, מבחינה תקציבית, בין המגזרים השונים - אבל עדיין הוא מתקצב בשיעור נמוך יותר תלמידים חלשים מהציבור הערבי, בהשוואה לתלמידים יהודים. כך למשל, ב-2018 תלמידים ערבים מרקע חלש קיבלו בממוצע 22% פחות מתלמידים יהודים מרקע כלכלי דומה.

מקבלים פחות

מנכ״ל משרד החינוך, שמואל אבואב אמר כי ״צוות העבודה יהפוך כל אבן, ויבחן את תוכניות הלימודים, את יעילות הקצאת המשאבים, ואת האופן שבו נעשה שימוש באלפי שעות הטיפוח שניתנו לבתי הספר בציבור הערבים. נייעל את תהליכי השבחת איכות ההוראה ונמשיך לצאת באופן שוטף לשטח כדי לבחון מקרוב את קצב התקדמות התלמדיים. ננתח את נתוני הפיזה כדי לשפר, לייעל ולמקד את תוכניות העבודה, את שיטת ההוראה ואת תוכניות הלימודים״.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker