אושר התקציב של הפקולטה לרפואה באוניברסיטת אריאל

הוועדה לתקצוב של המל"ג אמורה להיות ועדה מקצועית שאינה תלויה בשיקולים פוליטיים ■ אבל מקורות במערכת ההשכלה הגבוהה אמרו כי עמדת חלק מהמועמדים כלפי אוניברסיטת אריאל ועמדתם הפוליטית היו בין השיקולים בהליך בחירתם

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אוניברסיטת אריאל
אוניברסיטת אריאלצילום: אילן אסייג

הוועדה לתכנון ותקצוב אישרה היום (ד') את תקצוב הפקולטה החדשה לרפואה באוניברסיטת אריאל מתקציבי הממשלה. בסך הכל, הוועדה אישרה תקציב שמסתכם בשלב זה בכ-20 מיליון שקל לארבע השנים הקרובות (כ-70 אלף שקל לשנה לכל סטודנט), אך הוא צפוי לגדול עם התרחבות הפקולטה בעתיד.

התקציב אושר לאחר שבחודשים האחרונים שינה שר החינוך בממשלת המעבר, הרב רפי פרץ, את הרכב הוועדה, לאחר שההרכב הקודם של הוועדה לתכנון ותקצוב סירב לאשר את הקמת הפקולטה לרפואה באריאל. בדיון שנערך היום התקציב אושר ברוב של ארבעה מבין חמשת חברי הוועדה, כשאחד מחבריה נמנע.

עד כה, הוועדה לתקצוב של המל"ג לא יכלה להתכנס ולדון בתקצוב הפקולטה לרפואה באריאל, מאחר שפעלה בהרכב חסר מאז אוגוסט האחרון, ולאחר שבמשך תקופה ארוכה התקשה פרץ למצוא מועמדים לוועדה. לפי הערכות במערכת ההשכלה הגבוהה, פרץ התקשה למצוא מועמדים מתאימים בשלושת החודשים האחרונים. הוועדה אמורה להיות ועדה מקצועית שאינה תלויה בשיקולים פוליטיים, אך מקורות במערכת ההשכלה הגבוהה אמרו כי עמדת חלק המועמדים כלפי אוניברסיטת אריאל ועמדתם הפוליטית היו בין השיקולים בהליך בחירתם.

גורמי המקצוע בוועדה לתכנון ותקצוב התנגדו להקמת הפקולטה ולתקצובה, בין היתר מכיוון שאוניברסיטת אריאל מצויה בגירעון מצטבר של כ-35 מיליון שקל, וכי היא תדרש להשקיע תקציבים נוספים בפקולטה לרפואה, וכן מכיוון שלפי בדיקת הוות"ת, הקמת הפקולטה תפגע בהליך ההכשרה בשדות הקליניים של שאר הסטודנטים בפקולטות לרפואה.

שר החינוך, רפי פרץצילום: עופר וקנין

כמו כן, לפי נתוני המועצה להשכלה גבוהה, בעשר השנים האחרונות הצליחו הפקולטות הוותיקות לרפואה להגדיל את מספר הסטודנטים ב-40% - השיעור השני בגודלו בכל תחומי הלימוד באקדמיה. יו"ר הוות"ת, פרופ' יפה זילברשץ, אמרה כי אישור התקציב של הפקולטה לרפואה באריאל יאפשר להגדיל עוד יותר את מספר הסטודנטים לרפואה.

בתחילת שנת הלימודים פתחה אוניברסיטת אריאל את הפקולטה לרפואה, על שם איש העסקים שלדון אדלסון ורעייתו מרים שתרמו להקמתה, למרות שתקציבה הממשלתי לא אושר, ולמרות התנגדות הוועדה לתכנון ותקצוב, האחראית בין היתר בהקמת מוסדות חדשים ובנושאי התקצוב. במערכת ההשכלה הגבוהה העריכו אז כי לאחר פתיחת הפקולטה בפועל, הוות"ת תיאלץ לאשר את תקציבה.

לאחרונה ביטל פרץ את מועמדותה של נשיאת אוניברסיטת בן גוריון לשעבר, פרופ' רבקה כרמי, כחברה בוות"ת, לאחר שנחשבה כמועמדת המובילה לכהונה בוועדה, מכיוון שחשש שתצביע נגד אישור התקציב של הפקולטה לרפואה באריאל. מועמדותה של כרמי היתה מוסכמת על זילברשץ ועל ועד ראשי האוניברסיטאות. כרמי אמרה כי בשיחה שנערכה בינה לבין פרץ, האחרון התעניין לגבי עמדתה בנושא תקצוב הפקולטה לרפואה באריאל.

קודם לכן, החליט פרץ להפסיק את כהונתו של חבר הוועדה פרופ' יוסי שיין, מחשש שגם הוא יצביע נגד תקצוב הפקולטה לרפואה. בתגובה, התפטר מהוועדה גם פרופ' ישעיהו טלמון מהטכניון, במחאה על המעורבות הפוליטית הגסה בעבודת הוועדה.

לפני כשבועיים, ולאחר פסילת מועמדתה של כרמי, אישרה המל"ג את מועמדותו של פרופ' שמגר בן-אליהו מאוניברסיטת תל אביב כחבר בוות"ת. מינויו של בן-אליהו איפשר לוועדה לדון בתקצוב הפקולטה לרפואה.

פרץ אמר בתגובה לאישור התקציב כי "אריאל היא עיר ככל עיר בישראל והאוניברסיטה בעיר צריכה להיות מתוקצבת כמו שאר המוסדות להשכלה הגבוהה בישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker