עוד קנס להורים: נדרשים לממן את קיצור חופשת חנוכה בבתי הספר

מימון תוכנית בית הספר של החגים נפגע בעקבות החלטת הכנסת על בחירות חוזרות, וכעת מגישים בתי הספר דרישות תשלום של 300-200 שקל להורים, על מנת לקצר את חופשת החנוכה בחמישה ימים

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
סופגניות
סופגניותצילום: רז שרון

בתי ספר ברחבי הארץ דורשים מההורים לממן את הפעלת התוכנית לקיצור חופשת חנוכה (בתי הספר של החגים) מכספם - בעלות של מאות שקלים. זאת כדי להמשיך ולהפעיל את התוכנית במקום המדינה. לפי התוכנית, ההורים ביישובים המוחלשים (אשכולות חברתיים-כלכליים 4-1) היו אמורים ליהנות ממנה ללא תשלום, ואילו ההורים בשאר האשכולות היו אמורים להשתתף במימונה בעלות של 30-20 שקל ליום, בהתאם למצבם הכלכלי.

המשמעות היא שעבור קיצור חופש חנוכה בחמישה ימים בלבד יידרשו ההורים לשלם כ-300-200 שקל, במקום תשלום של כ-150-100 שקל, או ללא תשלום כלל. בחלק מהרשויות המקומיות שוקלים לממן חלק מהתוכנית מתקציב הרשות, כדי להקל על נטל התשלומים של ההורים. ברשויות אחרות לא יקיימו אותה כלל.

התוכנית לסבסוד מסגרות העשרה בתקופת החגים הוצגה על ידי שר החינוך לשעבר ושר הביטחון הנוכחי נפתלי בנט ב-2018, כתחליף לקיצור חופשות החגים וכיוון שחשש מעימות עם ארגוני המורים. אלה סירבו ליוזמות שקראו לקצר את החופשות. עלות התוכנית מסתכמת בכ-40 מיליון שקל ליום, ובמסגרתה נערכות הפעלות לתלמידי א'-ג' בבתי הספר היסודיים במשך 10 ימים במהלך חופשות החגים. התוכנית הצטרפה לתוכנית בתי הספר של החופש הגדול, במסגרתה סובסדו מסגרות דומות בחודש יולי. עלות שתי התוכניות מוערכת בכ-630 מיליון שקל.

עם זאת, המימון של התוכנית נפגע בעקבות החלטת הכנסת לצאת לבחירות חוזרות באפריל האחרון. בעקבות ההחלטה, גילה משרד החינוך כי קיים מחסור של מאות מיליוני שקלים בתקציבו. בתחילה הודה המשרד כי לא יוכל לפתוח את שנת הלימודים עבור החינוך המיוחד בגלל שלא נותר לו תקציב. בתגובה הודיע המשרד כי יקצץ באופן זמני את התוכנית לקיצור חופשת חנוכה אך התחייב למצוא מקורות תקציביים חלופיים בהמשך השנה.

בסופו של דבר, המשרד עדיין לא מצא מקור תקציבי ליישום התוכנית. כמו כן, גם לא נמצא תקציב עבור המשך הלימודים בחינוך המיוחד החל מחודש ינואר הקרוב. כמו כן, כפי שפורסם ב-TheMarker, למשרד החינוך אזל התקציב להכשרות המורים והוא הודיע לכל המורים לעצור את ההכשרות והפיתוח המקצועי שהם נדרשים לעבור במהלך השנה. בנוסף, המשרד הודיע כי לא יוכל לעמוד בהבטחתו לממן את מסיבות הכיתה בבתי הספר, כפי שהתחיב בפני ועדת החינוך, כתנאי לאישור תשלומי ההורים לשנת הלימודים הנוכחית.

ייתכן כי דרישת בתי הספר מההורים לממן את התוכנית אינה חוקית, מאחר שלא אושרה על ידי משרד החינוך ולא קיבלה גם את אישור ועדת החינוך, המאשרת מדי שנה את תשלומי ההורים. עם זאת, בתי הספר ברחבי הארץ כבר החלו לגבות כספים ליישום התוכנית מההורים.

באחרונה הציג בנק ישראל תוכנית חדשה לקיצור ימי החופשה של התלמידים ב-29 יום, ללא עלות משמעותית. התוכנית שהציג הבנק גם צפויה להביא לחסכון של כ-630 מיליון שקל מתקציב המדינה, וכן לסייע למשפחות. לפי התוכנית, כל הלימודים בימי שישי בבתי הספר בישראל יבוטלו, כפי שנהוג בכל שאר המדינות המפותחות ובתמורה המורים יעבדו במהלך חופשות החגים והחופש הגדול.

"ממשלת ישראל חוטאת בתפקידה ומגלגלת שוב את ההוצאות הכלכליות על כתפי ההורים שכבר לא עומדים בעומס ובנטל של כל התשלומים וההוצאות. במקום להוזיל את יוקר המחיה הממשלה מחמירה אותו", אמר בתגובה עו"ד אייל בן יהודה באום, יו"ר הנהגת ההורים הארצית. לדבריו, "הובטח להורים שבתי הספר של החגים יתקיימו וכי יימצא מקור תקציבי. אנחנו עדיין מצפים ומייחלים שנבחרי העם יעשו מעשה בזמן שנותר וישנו את רוע הגזירה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker