אושרה מועמדותו של פרופ' שמגר בן-אליהו לוועדה לתכנון ותקצוב של המל"ג

המועצה להשכלה גבוהה אישרה את המינוי לאחר שבשלושת החודשים האחרונים לא נמצא מועמד לכהונה מטעם אוניברסיטאות המחקר שהיה מקובל על שר החינוך, רפי פרץ ■ למרות המינוי, הוועדה תמשיך לפעול בהרכב חסר

ליאור דטל
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
שמגר בן-אליהו
שמגר בן-אליהוצילום: אייל טואג

המועצה להשכלה גבוהה אישרה היום (ג') את מועמדותו של פרופ' שמגר בן-אליהו מאוניברסיטת תל אביב לוועדה לתכנון ותקצוב של המועצה להשכלה גבוהה. זאת לאחר שבשלושת החודשים האחרונים לא נמצא מועמד לכהונה מטעם אוניברסיטאות המחקר שהיה מקובל על שר החינוך, רפי פרץ. בתוך כך, המועצה החליטה לאשר את המשך כהונתה של פרופ' מונא מארון מאוניברסיטת חיפה לקדנציה נוספת בוועדה. 

עם מינויו של בן-אליהו תכלול הות"ת חמישה חברים - מספר שיאפשר לה לדון באישור התקציב הממשלתי עבור הפקולטה לרפואה באוניברסיטת אריאל, שהוקמה בניגוד לעמדת ההרכב הקודם של הוועדה.

הוועדה לתכנון ותקצוב אחראית על תקציב מערכת ההשכלה הגבוהה, שעומד על 12 מיליארד שקל; ועל הפיקוח על מוסדות ההשכלה הגבוהה ותכנון המערכת, אך בחודשים האחרונים התקשתה לפעול בגלל שנותרו בה רק ארבעה חברים.

הוועדה אמורה להיות ועדה מקצועית שאינה תלויה בשיקולים פוליטיים, אך מקורות במערכת ההשכלה הגבוהה אמרו כי עמדת חלק המועמדים כלפי אוניברסיטת אריאל ועמדתם הפוליטית היו בין השיקולים בהליך בחירתם.

בן-אליהו הוא חוקר בתחום הביו-פסיכולוגיה בבית הספר למדעי הפסיכולוגיה באוניברסיטת תל אביב, ובעבר היה ראש החוג לפסיכולוגיה באוניברסיטה. מועמדותו לות"ת קודמה על ידי האוניברסיטה וועד ראשי האוניברסיטאות, והיא מקובלת על יו"ר הות"ת, פרופ' יפה זילברשץ, ושר החינוך פרץ. גם לאחר מינויו של בן-אליהו, הוועדה תמשיך לפעול בהרכב חסר, כאשר יש צורך במינוי חבר נוסף מטעם האוניברסיטאות וחבר נוסף שישמש כנציג ציבור.

שר החינוך, רפי פרץ
שר החינוך, רפי פרץצילום: עופר וקנין

מוקדם יותר פסל פרץ את מועמדותה של אחת המועמדות המובילות לות"ת, נשיאת אוניברסיטת בן גוריון לשעבר פרופ' רבקה כרמי, לאחר שבעבר התנגדה לאופן שבו הוקמה הפקולטה לרפואה. זאת, אף על פי שמועמדותה היתה מוסכמת על זילברשץ ועל ועד ראשי האוניברסיטאות. כרמי אמרה כי בשיחה בינה לבין פרץ נושא הפקולטה לרפואה באריאל עלה וכי היא התבקשה להסביר את עמדתה בנושא.

לפני כשלושה חודשים בחר פרץ להפסיק את כהונתו בוועדה של פרופ' יוסי שיין, מחשש שיתנגד גם כן לתקצוב הפקולטה לרפואה באריאל. בתגובה התפטר חבר נוסף בוועדה, פרופ' ישעיהו טלמון, במחאה על התערבות פוליטית בעבודת הוועדה. מאז, הוועדה פועלת בהרכב שאינו מאפשר לה לקבל החלטות משמעותיות, והיא פתחה את שנת הלימודים האקדמית כשהיא משותקת.

בינתיים, בחרה אוניברסיטת אריאל לפתוח את שנת הלימודים בפקולטה החדשה לרפואה, אף שתקציבה לא אושר על ידי הוועדה. בהרכבה הקודם של הוועדה התנגדו גורמי המקצוע וחבריה להקמת הפקולטה, בטענה שפתיחתה עלולה לפגוע במצב הכלכלי של האוניברסיטה, שכיום סובלת מגירעון מצטבר של כ-35 מיליון שקל.

עוד נטען כי פתיחתה של הפקולטה תפגע ביכולתן של הפקולטות הקיימות לרפואה לתת הכשרה קלינית לרופאים בגלל המחסור הקיים בשדות קליניים - המחלקות בבתי החולים שבהן מתקיימת הכשרה קלינית של רופאים.

מבדיקת TheMarker עלה כי בעשור האחרון הצליחו הפקולטות הוותיקות לרפואה להגדיל את מספר הסטודנטים הלומדים בהן ב-40% - אחד משיעורי הגידול הגבוהים ביותר בכל מערכת ההשכלה הגבוהה ושני רק לגידול במספר הסטודנטים למדעי המחשב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker