הורים דתיים עתרו נגד עיריית תל אביב: העירייה גורמת לחילון ילדינו

קבוצה של תושבי תל אביב הגישו עתירה נגד העירייה בטענה שהיא "מפלה באופן חמור ומקומם תלמידי בתי ספר יסודיים השייכים לזרם הממ"ד" ■ העתירה הוגשה נגד החלטת העירייה להקטין את סבסוד הסעות התלמידים המתגוררים במרכז ובצפון העיר

ליאור דטל
הסעות תלמידים
הסעות תלמידיםצילום: עזרא לוי

קבוצה של תושבי תל אביב, שילדיהם לומדים בבתי ספר דתיים ברחבי העיר, הגישו היום (א') עתירה נגד עיריית תל אביב בטענה לכך שהיא "מפלה באופן חמור ומקומם תלמידי בתי ספר יסודיים השייכים לזרם הממלכתי דתי". בעתירה טוענים ההורים כי העירייה מביאה ל"חילון דה-פקטו", של ילדיהם ולמעשה מבצעת "החלנה" של ילדים (על משקל הדתה).

במקביל, הבוקר התקיים דיון בבית המשפט המינהלי בתל אביב במסגרת עתירה קודמת שהוגשה על ידי הורי בית הספר הייחודי לאמנויות בעיר ביולי האחרון, נגד החלטת העירייה לקצץ בסבסוד ההסעות לבתי הספר ובכך להעלות את מחיר ההשתתפות בהסעות להורי התלמידים.

במהלך הדיון הציעה השופטת אביגיל כהן, לבטל את העתירה מכיוון שהחלטת העירייה היטיבה עם תושבי דרום העיר - שמחירי ההסעות עבורם הוזלו - ולכן לא מצאה טעם בטענה לאפליה. העותרים הסכימו לבטל אותה לאחר שהעירייה הסכימה להקפיא את מחירי ההסעות בשנת הלימודים הנוכחית עד לפגישות שיתקיימו בין נציגי העירייה לנציגי ההורים בבתי הספר הייחודיים. בנוסף, בית המשפט פסק תשלום הוצאות משפט על העירייה.

העתירה החדשה הוגשה בשמם של 65 הורים שילדיהם לומדים בבתי הספר הדתיים אלומות, מירון ומוריה בתל אביב. העתירה הוגשה לבית המשפט המינהלי בתל אביב, נגד החלטת העירייה מיוני האחרון לקצץ בתקציב סבסוד הסעות התלמידים המתגוררים במרכז ובצפון העיר (מבלי לפגוע בתושבי דרום העיר), שהביאה להתייקרות עלות הסעות התלמידים עבור תלמידי בתי הספר הייחודיים בעיר, וכן גם עבור התלמידים בבתי הספר הדתיים.

עד להחלטה, עיריית תל אביב מימנה באופן מלא את ההסעות לתלמידים הדתיים - מעבר למקובל בהנחיות משרד החינוך - ולפיה היא תמשיך לסבסד את ההסעות עבור תלמידי כיתות א'-ג'. מנגד, לפי העותרים, ההחלטה החדשה לייקר את מחירי ההסעות "לא סבירה, לא מידתית, ופוגעת בערך השוויון"

עיריית תל אביב
עיריית תל אביבצילום: יעל אנגלהרט

"דילמה קשה ומקוממת"

העירייה טענה אז כי החליטה לקצץ במימון ההסעות מאחר שבמשך שנים הסבסוד היה גבוה יותר מהמקובל, וכי היא מעדיפה להשקיע את הכספים בתחומים אחרים כמו פיתוח השירותים לחינוך המיוחד. לפי העתירה, ההחלטה "לא סבירה, לא מידתית, ופוגעת בערך השוויון".

העתירה הוגשה על ידי עורכי הדין עמית בן ארויה ועו"ד שירה בלום-וולף, ממשרד עורכי הדין בן ארויה-וולף. העותרים טוענים כי בעקבות ההחלטה, מחיר ההסעות לבתי הספר הדתיים התייקר ב-1,885-1,865 שקל לכל תלמיד, והם דורשים לחייב את העירייה להחזיר את גובה הסבסוד לרמתו הקודמת, עד לקבלת ההחלטה בעתירה.

"האפליה החמורה שיצרה העירייה מציבה את ההורים של תלמידי הזרם הממלכתי-דתי בדילמה קשה ומקוממת: להסכים עם תשלום סכומי עתק עבור הסעות של ילדיהם לבתי הספר, ששכניהם החילונים אינם נדרשים כאמור לשלם, או לשלוח את ילדיהם בתחבורה ציבורית. האפשרות השנייה אינה ריאלית לנוכח גיל הילדים (כיתות א'-ג'; ל"ד)", נכתב בעתירה. זאת, אף שלפי העירייה היא תמשיך לסבסד את הגילאים האלה.

העותרים הוסיפו: "במצב הדברים הזה ולאור המשקולות הכלכלית הכבדה שנחתה על כתפי ההורים, ברור גם שיהיו הורים שייאלצו להפנות את ילדיהם ללמוד בבתי ספר יסודיים ממלכתיים חילוניים. החלטת העירייה גורמת לפיכך 'לחילון דה פקטו', או אולי להחלנה - על משקל הדתה (אם כי יובהר כי איננו חושדים שלמטרה זו כיוונו קברניטי העירייה)", הוסיפו העותרים.

מעיריית תל אביב נמסר כי "העתירה הגיעה זה עתה והעירייה תלמד אותה ותשיב בהתאם בבית המשפט".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker