בגרות בחמש יחידות מתמטיקה: האם תוכנית העידוד של בנט הצליחה?

לפי המחקר של בנק ישראל והלמ"ס, התוכנית מתקופת נפתלי בנט הועילה לבנים והצליחה להגדיל את שיעור הנבחנים בחמש יחידות ב-3% בלבד - בעוד שתוכנית דומה מתקופת גדעון סער העלתה את שיעור הנבחנים ב-5% והשפיעה לטובה על בנות ותלמידים ערבים

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
נפתלי בנט מעביר שיעור מתמטיקה
נפתלי בנט מעביר שיעור מתמטיקהצילום: ששון תירם

התוכנית לעידוד לימוד חמש יחידות במתמטיקה, המזוהה עם שר החינוך לשעבר נפתלי בנט, אינה אפקטיבית כמו תוכנית קודמת של המשרד ואף מוטה מגדרית - כך עולה ממחקר שערך בנק ישראל בשיתוף הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (למ"ס). לפי המחקר, התוכנית מתקופת בנט הועילה לבנים והצליחה להגדיל את שיעור הנבחנים בחמש יחידות במתמטיקה בבתי הספר שבה יושמה ב-3% בלבד - בעוד שתוכנית ותיקה יותר העלתה את שיעור הנבחנים ב-5% והשפיעה לטובה גם על בנות ותלמידים מהציבור הערבי.

המחקר התייחס לתוכנית "עתודה מדעית טכנולוגית" שהחל משרד החינוך ליישם ב-2011, בתקופת שר החינוך לשעבר גדעון סער, והשווה את ביצועיה לתוכנית "לתת חמש", שהחל המשרד ליישם מ-2015 ומזוהה עם בנט. לפי המחקר, שתי התוכניות היו אפקטיביות ויצרו השפעות חיוביות לטווח ארוך. כך למשל, עלה במחקר כי התוכנית לעתודה טכנולוגית מתקופת סער הועילה פי עשרה מההשקעה בה, ותרמה גם לתלמידים בציבור הערבי להשתלב בלימודי מדע וטכנולוגיה באקדמיה. עם זאת, עדיין אין נתונים מלאים לגבי השפעת התוכנית "לתת חמש".

תוכנית העתודה למדעים ומתמטיקה מיושמת מאז 2011 בתקציב של כ-100 מיליון שקל בשנה, בהשוואה לתקציב של כ-33 מיליון שקל המועברים לתוכנית "לתת חמש". עתודה למדעים מיושמת בכ-23% מהתיכונים בישראל והביאה לגידול של כ-5% בבתי הספר שבהם היא מיושמת. זאת, בהשוואה לתוכנית "לתת חמש" המיושמת ב-40% מהתיכונים והביאה לגידול של כ-3%. עד 2015 שיעור הנבחנים בחמש יחידות במתמטיקה בתיכונים שבהם התוכניות יושמו הסתכם ב-13% וכיום הוא מסתכם בכ-16%.

התוכנית לעתודה טכנולוגית העלתה את סיכוייהם של בוגרי החינוך הערבי להתחיל בלימודי תואר ראשון במדעים בכ-2%. בשלב זה לא ניתן לקבוע מהי ההשפעה ארוכת הטווח של תוכניתו של בנט על התלמידים.

כותבי המחקר, נועם זוסמן מבנק ישראל ודוד מעגן מהלמ"ס, ציינו כי קשה לקבוע ששתי התוכניות הביאו לצמצום הפערים בין תלמידי ישראל באמצעות הגדלת מספר התלמידים מרקע כלכלי חלש בחמש יחידות מתמטיקה. זאת, לאור העובדה שהרקע החברתי-כלכלי של המשתתפים בתוכנית לא השתנה במהלך יישום התוכניות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker